Praha - Po reportáži TV Nova z minulého týdne se rozproudila debata o tom, co dělají úřady proti tomu, aby se na tržištích neprodávala zakázaná a velmi nebezpečná pyrotechnika. Dají se totiž koupit petardy, které mají podle pyrotechnika sílu granátu. Místopředseda sněmovny Petr Gazdík se kvůli nedostatečné kontrole dokonce chystá interpelovat ministra průmyslu.
Tahle pyrotechnika nejenže dokáže utrhnout člověku prsty a končetiny. Ta silnější podle zkušeného pyrotechnika spolehlivě zabijí. Jedna z petard při testu roztrhala plechovou ledničku na kusy.
"Nebezpečný výrobek a tohle by se nemělo vůbec nikde objevit," okomentoval výbuch pyrotechnik Roman Pawlas. "Když si celkově vezmu naše statistiky, takové výrobky se opravdu objevují. Ale není to tak časté," informoval Milan Kukla, ředitel Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.
Na život ohrožující petardy se dá ale narazit i na tržišti blízko Chebu. Stánkař zmizel jako pára nad hrncem. Právě odsud se nebezpečná pyrotechnika dostává ve velkém i přes hranice do Německa. Už proto, že tu převážně nakupují právě zákazníci z Bavorska.
Rok co rok se alarmující situace opakuje. Volně prodejné petardy dál ohrožují zdraví a život lidí. Zajímali jsme se, co s tím hodlají politici dělat.
"My jsme to dneska na vládě opravdu, opravdu neprobírali. Já si dokonce teď nejsem jist, zda to má v kompetenci Česká obchodní inspekce," prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Česká obchodní inspekce to ale v kompetenci má. Společně s úřadem pro zkoušení zbraní a střeliva.
Psali jsme: Omezení ohňostrojů? Uprchlíci by mohli mít z petard trauma, varují politici v Německu"Já jsem připraven interpelovat ministra průmyslu a obchodu, protože ten zákon sice existuje, je dostatečný, ale je málo vymáhán. Česká obchodní inspekce zjevně nekoná dostatečně," myslí si poslanec Petr Gazdík.
Inspekci jsme samozřejmě o nebezpečných petardách na tržištích také informovali. Reakce je každoročně stejná. "Česká obchodní inspekce velmi operativně provede kontrolu," slíbil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Nebezpečné petardy z tržišť ale přitom nemizí. Naopak. Podle našeho zjištění se objevují stále silnější. Při nákupu bychom proto měli být hodně obezřetní. Výrobek by měl zcela určitě obsahovat označení Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Na pyrotechnice by měl být uveden výrobce, případně dovozce.
Hlavně musí obsahovat návod k použití v českém jazyce. Včetně způsobu, jak výrobek v případě selhání zneškodnit. Při nákupu si samozřejmě dejte také pozor na datum, do kdy můžete pyrotechniku použít. Odborníci doporučují zábavnou pyrotechniku nakupovat v takzvaných kamenných obchodech. Stánkům na tržištích se raději vyhněte, i když tam jsou výrobky často cenově dostupnější. Při venkovním prodeji totiž mohou být výrobky poškozeny třeba mrazem nebo vlhkostí.
Související
Fanouškům Baníku explodovala pyrotechnika. Policie hlásí několik zraněných
Nad ohňostroji se stahují mračna. Vláda výrazně zpřísnila prodej a používání pyrotechniky
pyrotechnika , čoi , ministerstvo průmyslu
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 2 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
před 2 hodinami
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
před 3 hodinami
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
před 6 hodinami
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
před 6 hodinami
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
před 7 hodinami
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
před 8 hodinami
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
před 9 hodinami
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
před 10 hodinami
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
před 10 hodinami
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
před 11 hodinami
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
před 12 hodinami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 12 hodinami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 13 hodinami
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 13 hodinami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 14 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 15 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 16 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
Ruské hlavní město se v pondělí v brzkých ranních hodinách stalo terčem útoku ukrajinského dronu, který zasáhl luxusní výškovou obytnou budovu v jihozápadní části Moskvy. Nálet, který si nevyžádal žádné oběti na životech, způsobil viditelné škody na fasádě a v interiérech bytů. Jde o třetí noc v řadě, kdy byla Moskva pod útokem, a to jen několik dní před oslavami Dne vítězství 9. května.
Zdroj: Libor Novák