Praha - Pyl z břízy a dalších stromů trápí v těchto dnech alergiky nejvíc. Za vysokou koncentraci pylů v ovzduší může teplé a větrné počasí. V důsledku razantního nástupu teplého počasí všechno vykvetlo najednou, upozorňuje alergoložka Romana Kochrdová.
Podle Kochrdové způsobuje silné alergické reakce v těchto dnech nejen pyl, ale také velká prašnost. "Alergiků máme na jaře v ordinacích vždycky hodně, letos ale všechno vykvetlo najednou," řekla ČTK lékařka. Je to náraz, který podle ní alergici nemohou zvládnout běžnými léky.
Potíže alergiků i astmatiků připomene v úterý Světový den alergií a astmatu, který připadá vždy na první květnové úterý.
Pacienty Romany Kochrdové nejvíc trápí zahlenění, záněty očí, škrábání v krku. "Občas jsou stavy takové, že na to běžné léky nezabírají, a nelze je pokrýt jednou tabletou. Musí se to kombinovat různými kapkami, spreji, inhalátory. A ani tak to třeba není odpovídající. Spojuje se to s únavovým syndromem. Lidé jsou ospalí, malátní, otrávení," popsala lékařka.
Na Vysočině funguje od roku 1997 měřicí stanice Pylové informační služby. Spravuje ji jihlavské pracoviště Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Podle jeho pracovníka Jana Hofmana odpovídají hodnoty z Vysočiny celorepublikové situaci. Bříza je nyní pylový dominant v celé republice.
"Je pro ni typický ostrý vrchol," poznamenal Hofman. "Rychle rozkvete a zase rychle odejde," dodal. Rychlost kvetení podle něho závisí na teplotě. Horské oblasti mohou mít vrchol posunutý až o týden oproti Brnu nebo Praze, kde bříza vykvete daleko dřív, řekl Hofman.
Sedmnáct let sledoval Zdravotní ústav koncentraci pylu v Havlíčkově Brodě. Od roku 2015 ji měří přímo v Jihlavě. Údaje poskytuje Pylové informační službě, za kterou zodpovídá brněnský lékař Ondřej Rybníček. Aktuální informace je možné dohledat na webu pylové služby. Funguje od roku 1992 a v současnosti její databázi plní údaje z asi deseti měst v České republice.
Související
Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli
Počasí dnes nebude příznivé pro alergiky, upozornili meteorologové
alergie , zdraví , život , Počasí , nemoci
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 37 minutami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 1 hodinou
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 2 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
Cesta k míru na Ukrajině zůstává podle Donalda Trumpa nejasná, a to i přes "přiměřeně dobré" rozhovory mezi americkými vyslanci a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které ovšem nepřinesly žádný zásadní průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a Trumpův zeť Jared Kushner, kteří absolvovali dlouhé úterní jednání v Kremlu, se nyní chystají setkat s předním ukrajinským vyjednavačem Rustemem Umerovem na Floridě. Trump ve středu v Oválné pracovně prohlásil, že Putin by dohodu rád uzavřel, nicméně dodal, že nemůže říct, co z jednání vzejde, protože "k tanci jsou potřeba dva". Prezident také uvedl, že Spojené státy "měly s Ukrajinou něco docela dobře rozpracováno".
Zdroj: Libor Novák