Čím dřív, tím líp. Popáleniny způsobené pyrotechnikou musí rychle pod vodu

Jako už tradičně budou silvestrovské oslavy v České republice doprovázet ohňostroje, které však nejsou jen zdrojem radosti a úžasu, ale často také zranění a úrazů. Některá jsou dokonce natolik vážná, že mají celoživotní následky.

Rozhodně nejběžnějším silvestrovským poraněním jsou popáleniny, v období vánočních svátků je jich hlášeno nejvíce v roce. Stačí přitom malá nepozornost či nesprávná manipulace s ohňostrojem, je tedy důležité dodržovat bezpečnostní pokyny na obalu, ale dát i na zdravý selský rozum.

Při popálení kůže je třeba postižené místo okamžitě zchladit pod tekoucí vodou. Jde o stěžejní ošetření, které není dobré odkládat, aby se zabránilo zasažení hlubších struktur kůže. Dojde-li ke vzniku puchýře, je možné jej nastřihnout a odstranit z něj tekutinu. Nikdy však neodstraňujte celý puchýř, aby spodina rány zůstala krytá.

Po důkladném ochlazení je vhodné ránu sterilně překrýt a zafixovat. Pokud je zranění rozsáhlejšího charakteru, neváhejte s návštěvou lékaře, který ránu opravdu odborně ošetří. Popáleniny se dnes dají léčit pomocí tzv. planární rázové vlny, která urychluje hojení a napomáhá rychlejšímu ústupu bolesti.

Ač nejčastěji dochází v podobných případech ke zranění rukou a prstů, hned v závěsu je oblast hlavy. I nepatrná jiskra od ohňostroje může vážně poranit vaše oči, kromě kůže může popálit i spojivku nebo rohovku. Následkem toho může dojít k trvalé oční vadě, v krajním případě až ke slepotě.

Rozhodně tedy pyrotechniku znovu nezapalujte, pokud na první pokus selhala. Doporučuje se naopak chvíli vyčkat a poté ještě výrobek pro jistotu uhasit vodou.

Související

Více souvisejících

úrazy zdraví Silvestr Nový rok pyrotechnika

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 54 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

Válka na Ukrajině: Rusové pokračují v aktivitě u Avdijivky, potvrzuje to i ISW

Rusové pokračují v aktivitě u měst Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle generálního štábu čelila Ukrajina za poslední den 28 raketovým útokům a 27 leteckým úderům. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy