Praha - Během letošního roku se zvýšil počet dopravních nehod na 67 163, meziročně tak vzrostl o 9,1 procenta. Počet mrtvých se ale o 2,3 procenta snížil, je jich tak nejméně za posledních 43 let, řekl ve čtvrtek ředitel dopravní policie Leoš Tržil.
Policie ale není s těmito čísly spokojená, chybí podle ní systémová řešení. "U celé řady tragických nehod dochází k tomu, že řidič nezvládne jízdu v návaznosti na stav komunikace," říká Tržil. Lidé podle jeho slov nejsou schopní v mnoha případech ovládat vozidlo.
Letos při dopravních nehodách v České republice zemřelo 574 lidí, což je "pouze" o osm méně než vloni.
Počet těžce zraněných se snížil o 4,3 procenta na 2553 osob, meziročně ale přibylo 437 lehce zraněných lidí. Z finančního hlediska letos dopravní nehody způsobily škody v hodnotě 4,77 miliardy korun, o 229 milionů více než před rokem. Pokud se ale započtou i škody způsobené tím, že lidé nemohou po nehodě pracovat, dojde se k daleko vyšším číslům. Odborníci spočítali, že v průměru při úmrtí jde o 17,6 milionu korun, u těžkého zranění o 3,8 milionu korun. "V roce 2010 nás stály dopravní nehody více než 53 miliard korun," doplnil tuto perspektivu vedoucí oddělení Bezpečnosti silničního provozu (BESIP) Roman Budský.
Při porovnání počtu zemřelých k počtu najetých kilometrů patří Česká republika k jednomu z nejhorších evropských států.
Podle tajemníka Svazu dovozců automobilů Pavla Tunkla dvě třetiny nehod způsobí vozidla mladší 10 let. "Ale zahyne v nich jenom třetina lidí," vysvětlil s tím, že novější auta mají modernější bezpečnostní technologie. "Průměrné stáří automobilů v České republice je 14 let a i na tomto poli bychom měli něco dělat," uzavřel.
Související
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D1 na Vysočině. Havaroval i autobus
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 1 hodinou
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 1 hodinou
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 2 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 3 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 4 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 5 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
včera