Velký test mléka: Je české mléko vůbec zdravé?

Praha - Mléko je nepostradatelným zdrojem nutričních látek a stopových prvků hlavně pro děti. A tak jsme otestovali, jaké to české mléko vlastně je. Pomáhal nám kuchař Vladimír Honzák. Neobejde se bez něj prakticky žádná česká domácnost, přesto se na trhu najdou výrobky, které mají s mlékem společný maximálně název. Podívejte se, jak jednotlivá kravská mléka obstála v testu.

Redakci TN.cz s testem mlék zakoupených v běžných supermarketech vypomohl šéfkuchař pražské brasserie La Gare Vladimír Honzák. Hodnotil nejen barvu, ale také kroužkování mléka ve sklenici a vůni.

Prvním typem mlék v testu byla mléka trvanlivá, jejichž minimální trvanlivost bývá dva měsíce a leckdy i půl roku.

Druhou kategorií jsou mléka vysoce pasterovaná. Při takovém způsobu ošetření se mléko velmi rychle zahřeje na teplotu asi 65 stupňů Celsia a poté je znovu rychle zchlazeno. Tím ovšem dochází ke značné ztrátě živých kultur a tedy i výživové hodnotě takového mléka.

Třetím typem mléka je mléko velmi šetrně pasterované. V tomto případě se rychle zahřeje na teplotu pouhých 55 stupňů Celsia a opět je rychle zchlazeno. Tím pádem v mléce zůstávají téměř všechny živé kultury.

Mléko jako takové přirozeně obsahuje zhruba 4,5 procenta tuku. Trvanlivá mléka však bývají homogenizovaná, což znamená, že po zpracování mléka se z něj „vytáhnou" živé kultury, které se používají k výrobě sýrů, másla a podobně. Živiny, které zůstanou, se pak do mléka zase vrátí.

Trvanlivá mléka:

1. místo – Trvanlivé lahodné plnotučné mléko (Tatra)Obsah tuku 3,5 %, ošetřeno UHT ohřevem, homogenizováno. Průměrné výživové hodnoty ve 100 ml: Energie 271 kJ (67 kcal), bílkoviny 3,3 g, sacharidy 4,7 g, tuky 3,5 g (z toho nasycené mastné kyseliny 2,3 g), vláknina 0,0 g, sodík 40 mg, vápník 120 mg. CENA ZA BALENÍ: 21,90 Kč

Stopa po tuku je ve sklenici viditelnější. Díky vyššímu obsahu tuku je vůně máslovější a lahodnější než u polotučných mlék. „Není v něm nic, co by mi vadilo jak po chuťové, tak po senzorické stránce," konstatoval šéfkuchař Vladimír Honzák.

2. místo – Jihočeské mléko polotučné trvanlivé (Madeta)Obsah tuku min. 1,5 %, homogenizováno, ošetřeno UHT ohřevem. Průměrné výživové hodnoty ve 100 ml: Energie 190 kJ (45 kcal)/. CENA ZA BALENÍ: 20,90 Kč

Na vůni je samozřejmě cítit, že toto mléko bylo vařeno, přesto je chuťově relativně v pořádku. „Myslím si, že je v pořádku," míní Honzák. V chuti nezaznamenal nic rušivého.

3. místo – Trvanlivé mléko polotučné (Mlékárna Kunín)Obsah tuku min. 1,5 %, ošetřeno UHT ohřevem. Průměrné výživové hodnoty ve 100 ml: Energie 195 kJ (46 kcal), bílkoviny 3,3 g, sacharidy 4,9 g. CENA ZA BALENÍ: 21,90 Kč

Toto mléko kroužkuje stejně jako Jihočeské mléko polotučné trvanlivé od Madety. Je z něj cítit autentická vůně po procesu vaření. Po polknutí však podle Honzáka zůstává v ústech pocit lehké nakyslosti.

4. místo – Mléko polotučné (Tatra)Obsah tuku 1,5 %, ošetřeno UHT ohřevem. Průměrné výživové hodnoty ve 100 ml: Energie 190 kJ (45 kcal), bílkoviny 3,3 g, sacharidy 4,7 g, tuky 1,5 g (z toho nasycené mastné kyseliny 1,0 g), vláknina 0,0 g, sodík 40 mg, vápník 120 mg. CENA ZA BALENÍ: 19,90 Kč

V případě tohoto mléka je lehká kyselost patrná i ve vůni. Jednoznačně jeden z nejhorších testovaných výrobků.

Pasterizovaná mléka:

Jihočeské mléko lahodné polotučné – MadetaObsah tuku min. 1,5 %, vysokotepelně pasterováno, homogenizováno. Průměrné výživové hodnoty ve 100 ml: energie 190 kJ (45 kcal), bílkoviny 3,2 g, sacharidy 4,6 g, tuky 1,5 g (z toho nasycené mastné kyseliny 1,0 g), vláknina 0 g, sodík 41 mg, vápník 120 mg. CENA ZA BALENÍ: 21,90 Kč

Vůně podle Honzáka velmi lahodná bez rušivých či agresivních tónů. Toto mléko je chuťově hladké a jemné

Čerstvé mléko polotučné – MilkinObsah tuku 1,5 %, vysoce pasterované. Průměrné výživové hodnoty ve 100 ml: Energie 190 kJ (45 kcal), bílkoviny 3,3 g, sacharidy 4,7 g, tuky 1,5 g. CENA ZA BALENÍ: 16,90 Kč

Toto mléko má aroma ještě „přátelštější" než polotučné od Madety. Velmi příjemná vůně bez agresivních tónů. Chuť ale Honzák zhodnotil jako mírně horší.

Dobré mléko čerstvé polotučné – OlmaObsah tuku min. 1,5 %, ošetřeno vysokou pasterací, homogenizováno. Průměrné výživové hodnoty ve 100 ml: Energie 190 kJ (45 kcal), bílkoviny 3,2 g, sacharidy 4,6 g, tuk 1,5 g, vápník 120 mg. CENA ZA BALENÍ: 19,90 Kč

U tohoto mléka je překvapující, že bylo homogenizováno. „Toto mléko voní velmi příjemně a stejně tak chutná. S Madetou je zhruba tak na stejno," uvedl Honzák.

Jihočeské mléko lahodné plnotučné – MadetaObsah tuku min. 3,5 %, vysokotepelně pasterováno, homogenizováno. Průměrné výživové hodnoty ve 100 ml: Energie 265 kJ (63 kcal), bílkoviny 3,3 g, sacharidy 4,7 g, tuky 3,5 g (z toho nasycené mastné kyseliny 2,3 g), vláknina 0 g, sodík 41 mg, vápník 120 mg). CENA ZA BALENÍ: 21,90 Kč (0,75 l)

Vůně je máslovější a smetanovější, celkově krémovější. Chuť je velmi příjemná.

Dobré mléko selské – OlmaNejméně 3,5 a až 4 % tuku, plnotučné mléko bez standardizace obsahu tuku, ošetřeno vysokou pasterací, homogenizováno. Průměrné výživové hodnoty ve 100 ml: energie 270 kJ (64 kcal), bílkoviny 3,2 g, sacharidy 4,6 g, tuk 3,6 g, vápník 120 mg. CENA ZA BALENÍ: 27,90 Kč

„Vůně je velmi mléčná a smetanová. Je tam cítit ta květina po tom mléce a smetaně," zhodnotil Honzák, podle kterého má však po chvíli v ústech zůstává mírná kyselost.

Čerstvé biomléko Via Natur – OlmaPlnotučné biomléko bez standardizace obsahu tuku. Obsah tuku: nejméně 3,5 %, ošetřeno vysokou pasterací, homogenizované. Průměrné výživové hodnoty ve 100 ml: Energie 270 kJ (64 kcal), bílkoviny 3,2 g, sacharidy 4,6 g, cukry 4,6 g, tuk 3,6 g, nasycené mastné kyseliny 2,3 g, sůl 0,1 g. CENA ZA BALENÍ: 29,90 Kč

Toto mléko je nejhutnější, konzistence rozhodně není vodová. „Toto mléko voní úplně nádherně. Je tam cítit louka, jsou tam cítit bylinky," uvedl Honzák. Chuť je harmonická, lehce nasládlá. V testu jednička.

Mléko BIO Amálka (vyrobeno pro ASTROM)Obsah tuku min. 3,5 %. Produkt ekologického zemědělství. Nehomogenizováno, pasterováno.. Průměrné výživové hodnoty ve 100 ml: Energie 263 kJ (63 kcal), bílkoviny 2,6g, sacharidy 4,6 g, tuky 3,5 g. CENA ZA BALENÍ: 31,90 Kč

V mléce jsou trochu hrudky, což jsou patrně sraženiny tuku. Z biomlék Honzák upřednostnil výrobek od Olmy. „Chuť Amálky mě nepřesvědčila, vůně byla fajn," shrnul.

Související

Více souvisejících

test pro spotřebitele potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Izraelské ozbrojené složky

Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause

V izraelském městě Haifa došlo během oslav Štědrého dne k incidentu, při kterém policie zatkla palestinského muže převlečeného za Santa Clause. Podle lidskoprávních organizací vtrhli policisté na vánoční večírek, akci předčasně ukončili a kromě muže v kostýmu zadrželi také dýdžeje a pouličního prodejce.  

před 57 minutami

Anna Fernstädtová

Předvánoční úspěch českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám

Možná je to až příznačné, že nečekané a velké úspěchy českých zimních sportovců přišli na řadu v předvánočním čase. Dali tím tak českým fanouškům vánoční dárek a naději, že Zimních olympijských hrách v Miláně a Cortině d´Ampezzo, které se budou konat příští rok v únoru. Tím nejvýraznějším úspěchem posledních dní je ten ze strany alpského lyžaře Jana Zabystřana, který v pátek 19. prosince zaznamenal první výhru pro jakéhokoli mužského českého reprezentanta v super-G v rámci Světového poháru, když ve Val Gardeně jako devětadvacátý startující nečekaně celý závod vyhrál. Stoupající formu potvrzuje v těchto dnech i snowboardistka Zuzana Maděrová, která získala v paralelním slalomu v Davosu stříbro. Skeletonistka Anna Fernstädtová taktéž vybojovala v korytu v lotyšské Siguldě o posledním víkendu stříbro a v českých úspěších se neztratila ani skokanka na lyžích Anežka Indráčková, která parádí vstup do olympijské sezóny vylepšila rekordním skokem.

před 59 minutami

Sivert Bakken

Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken

Zpráva jak z čistého nebe přišla jen den před Štědrým dnem z norského biatlonového týmu. V pouhých 27 letech totiž zemřel talentovaný biatlonový závodník Sivert Bakken a to navzdory tomu, že ještě v neděli závodil v rámci Světového poháru ve francouzském Annecy. Biatlonista, jenž v roce 2022 získal malý křišťálový glóbus, byl nalezen mrtvý v hotel v Itálii, kde byl s týmem na reprezentačním tréninkovém kempu.

před 1 hodinou

Jaromír Zůna

Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal

Ministr obrany Jaromír Zůna měl být pro SPD „nezávislým expertem“, místo toho se stal problémem. Svým jasným vymezením proti ruské agresi a podporou Ukrajiny připomněl, že obrana státu není prostor pro populismus. Reakce SPD je výmluvná – zákaz cesty na Ukrajinu, tlak na konec muniční iniciativy a převracení reality ve jménu falešného míru. Nyní ale jde jen o to, zda se Česko rozhodne být slabé, nebo odpovědné.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Karlos Vémola

Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby

Zápasník MMA Karlos Vémola jde do vazby. Poslal ho tam Obvodní soud pro Prahu 1, který ve čtvrtek vyhověl návrhu státního zástupce . Důvodem je obava z možného útěku, kterou soudce odůvodnil výší hrozícího trestu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Jeffrey Epstein

Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina

Americké úřady oznámily nález více než milionu dodatečných dokumentů, které pravděpodobně souvisejí s vyšetřováním zesnulého sexuálního agresora Jeffreyho Epsteina. Federální prokuratura v New Yorku a FBI o tomto nečekaném objevu již informovaly ministerstvo spravedlnosti. Právní týmy nyní intenzivně pracují na revizi těchto materiálů, aby zajistily ochranu obětí prostřednictvím nezbytných úprav. Ministerstvo slíbilo, že k publikaci dojde v nejbližších týdnech, jakmile skončí proces anonymizace.

před 8 hodinami

Ruská armáda

Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena

Stín, který na Evropu vrhá Rusko, ji přinutil pohlédnout pravdě do očí. Riziko války je po desetiletích klidu opět reálnou hrozbou. Když se minulý měsíc sešla skupina bezpečnostních expertů v britském Whitehallu, aby zhodnotila připravenost Spojeného království a jeho spojenců, výsledek byl podle CNN značně znepokojivý. Shodli se, že Evropa na konflikt, který by mohl přijít v řádu několika let, připravena není.

před 9 hodinami

včera

Evropská unie

Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá

Evropská unie nehodlá ustoupit tlaku Spojených států a bude i nadále důsledně vymáhat svá pravidla pro fungování digitálních platforem. Současný eurokomisař pro vnitřní trh Stéphane Séjourné ve středu jasně prohlásil, že americké vízové sankce nemohou ovlivnit suverenitu evropských národů ani jejich demokraticky přijaté zákony. Reagoval tak na krok Washingtonu, který zakázal vstup do země osobám spojeným s prosazováním Aktu o digitálních službách (DSA).

včera

film Záhada strašidelného zámku

RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění

Štědrovečerní pohádky se v České republice těší vzácnému postavení. I ty největší propadáky každoročně přilákají k televizi miliony diváků, především z řad dospělých, kteří rok co rok doufají, že se po letech konečně podaří vytvořit klasiku, kterou si budou s chutí pouštět i nadcházející generace. To se ale ani zdaleka nedaří, a i když letošní počin zdaleka není tak tragický, jako tomu bylo v posledních letech, do dějin kinematografie pravděpodobně také nevstoupí. 

včera

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem

Izraelské letectvo provedlo ve středu dopoledne sérii náletů na jihu Libanonu, které cílily na infrastrukturu hnutí Hizballáh. Útoky zasáhly oblasti v okolí Nabatíje, konkrétně údolí Houmin, Wadi Azza a Nimeiriya. Podle svědků se nad zasaženými místy i nad východním údolím Bikáa nadále pohybují izraelské bezpilotní letouny. Izraelská armáda v oficiálním prohlášení uvedla, že údery byly nezbytné kvůli přítomnosti vojenských zařízení, která porušují dohody o příměří.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal najevo novou ochotu ke kompromisům v klíčových bodech, které dosud brzdily mírový proces s Moskvou. Během úterního setkání s novináři detailně popsal dvacetibodový plán, který označil za základní politický dokument mezi Ukrajinou, Amerikou, Evropou a Ruskem. Podle jeho slov je nyní míč na straně Kremlu, od kterého Kyjev očekává vyjádření po středečním jednání amerických zástupců s ruskou stranou.

včera

Záchranná služba, ilustrační fotografie

Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty

Jihomoravští záchranáři čelí v posledních dnech extrémnímu náporu, který výrazně převyšuje běžný průměr. Zatímco standardně vyjíždějí k přibližně třem stovkám případů denně, v aktuálním období se počty výjezdů šplhají až ke čtyřem stovkám výjezdů za 24 hodin. Zdravotníci proto vydali naléhavou výzvu veřejnosti, aby lidé zvážili, zda je příjezd sanitky v jejich situaci skutečně nezbytný.

včera

Ruská armáda

Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí

Ukrajinští představitelé dnes oznámili, že během přeshraničního nájezdu na vesnici Hrabovske v Sumské oblasti odvlekly ruské invazní síly do Ruska 52 civilistů. Útok se odehrál v noci na sobotu, kdy do obce vtrhlo přibližně 100 ruských vojáků. Kromě civilního obyvatelstva bylo zajato také 13 ukrajinských vojáků, kteří v pohraniční oblasti působili.

včera

Emmanuel Macron

Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace

Vztahy mezi Evropou a Spojenými státy zažívají prudké ochlazení. Francouzský prezident Emmanuel Macron a zástupci Evropské unie ostře odsoudili rozhodnutí Washingtonu uvalit zákaz udělování víz pěti vlivným evropským osobnostem. Jde o lidi, kteří stojí v čele boje za regulaci amerických technologických gigantů a potírání dezinformací. Evropská strana mluví o „zastrašování a nátlaku“, zatímco USA argumentují bojem proti „mimosoudní cenzuře“.

včera

Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína

Peking má hned několik důvodů, proč ostře vystupovat proti stupňujícímu se vojenskému tlaku USA na Venezuelu. Nedávné zadržení ropných tankerů americkou pobřežní stráží v rámci Trumpovy „úplné blokády“ zasahuje ekonomické srdce jednoho z nejbližších partnerů Číny v Latinské Americe. Právě Čína je přitom hlavním odběratelem venezuelské ropy – v posledních měsících k ní směřovalo zhruba 80 % veškerého exportu této jihoamerické země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy