Zvrat v procesu s Rathem? Na řadu přišel klíčový důkaz

Praha - Krajský soud v Praze dnes přehrál videozáznam z loňského zadržení tehdejšího poslance Davida Ratha (dříve ČSSD). Veřejnost tak poprvé mohla vidět, jak politik reagoval. Kriminalistů se lekl a po zadržení působil místy nervózně. Měl v ruce tašku s krabicí, o které tvrdil, že je v ní víno. Když ji ale policista otevřel, ležely v ní bankovky. Podle spisu to byl sedmimilionový úplatek. Rath to odmítá a tvrdí, že byl v šoku, když viděl peníze místo vína.

Zatčení Davida Ratha

Na záznamu zatčení je jasně vidět, že nástup policejního komanda na scénu Davida Ratha pořádně překvapil a zaskočil. Jindy výmluvný politik byl rázem zaražený, skoro nic neřekl. Zmohll se jen na šermování poslaneckou imunitou. Černou igelitku, ve které byla krabice s "vínem", hned položil na zem.

Když policisté Rathovi řekli, že za ním přišli kvůli uplácení, tvrdil, že o ničem neví. Na otázku, co si to nese, řekl, že krabici s vínem. Kromě ní měl ovšem u sebe i teleskopický obušek a pistoli.

Když ovšem detektivové krabici otevřeli, místo vína byla úplně napěchovaná penězi. Padá tak Rathova vytrvalá obrana, že mu policisté krabici sebrali a peníze do ní dali sami.

Když vyšetřovatelé Rathovi řekli, že je zadržený, dokázal se jen nevěřícně usmát. Podobně se tvářil i v momentě, kdy se dozvěděl že bude eskortován od domu Kateřiny Pancové a Petra Kotta do cely.

Při zatýkání měl na sobě Rath tmavé sako a modré džíny. A opíral se o zeď s rukama v kapsách. Všechny věci které měl politik u sebe, skončily v bílém pytli, který vzápětí kriminalisté zapečetili, což je další důkaz, že s krabicí nikdo nemanipuloval.

Rath při promítání videa namítal, že je rozhořčený tím, že v protokolu je, že nechtěl úplatek vydat. "Policista mi řekl vydejte úplatek. Copak jsem mohl vydat něco, o čem jse nevěděl?" obhajuje se bývalý středočeský hejtman. Podobné věty zopakoval dnes už několikrát.

Stejně tak tvrdí, že krabice zmizela na devět minut ze záznamu a neví, co s ní kdo dělal. Při pozdějším přepočítávání policisté zjistili, že v krabici bylo na korunu přesně sedm milionů v bankovkách nominální hodnoty 5000, 2000 a tisíc korun. Menší v krabici nebyly.

Rath i další obžalovaní vinu odmítají

Rath od počátku tvrdí, že kauza je účelově vytvořená, aby odstranila nepohodlného politika. V jeho verzi se v domě Pancové s Kottem bavili pouze o víně, které, jak se domníval, si také z vilky v Rudné u Prahy 14. května odnášel.

"Venku na mě vyskočila policie, ať jim dám úplatek. Byl jsem překvapen, krabici jsem odložil na zem na silnici. Odvedli mě dva metry od krabice. Prostor se zaplnil policisty. Na deset minut jsem ztratil vizuální kontrolu nad krabicí, nevím, co se s ní dělo... Nevím, co to bylo za peníze, krabici jsem neotvíral, nenahlížel jsem do ní. Mohla to tam dát policie? Nevím," naznačil Rath ve své výpovědi, že policie s krabicí manipulovala. Z videozáběrů je podle něj navíc patrné, že krabici policistům předal bez otálení.

Vyslechnutí obžalovaní zatím většinou obžalobu odmítli. Jako jediná se přiznala podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová. Žalobce Petr Jirát pro ni navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest. Advokáti ostatních se ji snaží znevěrohodnit, podle Jiráta se jí ale podařilo rozkrýt organizovanou skupinu.

Salačová popsala, jak se manipulovalo se stavebními zakázkami - údajně se upravovaly tak, aby vyhrála předem vybraná firma, která za to poskytla úplatek. Tendry se týkají opravy zámku Buštěhrad a Gymnázia Hostivice. 

Soud v dnes dokončil poslední z 11 výpovědí obžalovaných v kauze Rath. Manažer firmy Pohl Václav Kovanda popřel, že by předal úplatek tři miliony korun, aby vyhrál tendr na rekonstrukci Gymnázia Hostivice.

Kovandova výpověď byla velmi krátká, píše iDnes.cz. "Odmítám, že bych byl členem organizované skupiny," prohlásil. Na rozdíl od předchozích obžalovaných ale mluví potichu, nepříliš jistě. "Předával jste někdy inženýrce Salačové nějakou hotovost v souvislosti s touto rekonstrukcí?," ptá se soudce Pacovský. "Nepředával," hlesne Kovanda. Soudce ho napomíná, aby mluvil hlasitěji.

Podle žalobce Petra Jiráta byla organizátorem manipulací někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, manažer ve stejné nemocnici a exposlanec Petr Kott. Rath údajně o všem věděl a dostával podíly z údajných úplatků. Salačová s Kovandou dali podle obžaloby Pancové s Kottem 2,8 milionu korun za upravenou obchodní soutěž. Podíl 200.000 korun dostala údajně také slovenská podnikatelka Lucia Novanská, která hostivický tendr pořádala za společnost Erinyes. Ze zakázky za zhruba 30 milionů korun měla firma Pohl podle Jiráta čistý zisk 1,3 milionu.

Obžaloba se kromě stavebnictví týká také zdravotnických zakázek na rekonstrukce a technologické dodávky pro několik krajských nemocnic. Kromě doznání Salačové jsou hlavním pilířem obžaloby odposlechy, které má soud v plánu přehrát v následujících týdnech.

Související

David Rath

David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil brněnskou věznici, kde si od počátku ledna odpykával trest za korupci. ČTK to sdělil advokát někdejšího politika Roman Jelínek. Ratha poslal soud za mříže loni v červnu, kdy mu ve druhé větvi kauzy manipulací při zadávání zakázek ve Středočeském kraji o rok prodloužil už dříve uložený sedmiletý trest. Svaz pacientů ČR ve středu oznámil, že do konce května jmenuje Ratha pacientským ombudsmanem pro celou ČR. Rath ČTK v SMS zprávě zatím pouze napsal, že ho nyní čeká dost práce. Působí též jako lékař v Poliklinice u svatého Jakuba Hostivice, kde ale dnes dopoledne nebyl, řekla ČTK pracovnice polikliniky.

Více souvisejících

David Rath soudy

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Joe Biden

Během nechvalně známé debaty v roce 2024 jsem měla strach, že má mrtvici, přiznala Bidenova manželka

Bývalá první dáma USA Jill Bidenová v rozhovoru pro stanici CBS News přiznala, že během nechvalně známé prezidentské debaty v roce 2024 měla strach, zda její manžel Joe Biden neprožívá mozkovou mrtvici. Uvedla, že byla k smrti vyděšená, protože současného prezidenta v takovém stavu nikdy předtím ani potom neviděla, a dodala, že vůbec netuší, co se tehdy stalo. Celý rozhovor s novinářkou Ritou Braverovou odvysílá stanice v pořadu Sunday Morning tuto neděli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bouřky

Počasí do konce týdne: Mohou se objevit i bouřky

Českou republiku čeká do konce týdne proměnlivý vývoj počasí. Zatímco v první polovině sledovaného období se budeme těšit ze slunečné oblohy bez deště, s příchodem víkendu začne mraků i srážek přibývat. Spolu s tím budou stoupat i teploty, které se před víkendem lokálně přiblíží až k tropické třicítce, přičemž závěr týdne přinese ojedinělé bouřky.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj poslal Trumpovi naléhavý dopis

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zaslal naléhavý dopis americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a Kongresu Spojených států, ve kterém žádá o okamžité dodávky střel typu PAC-3 pro obranné systémy Patriot. Tato nejnovější žádost přichází bezprostředně po ničivých ruských raketových útocích z uplynulého víkendu, které zasáhly Kyjev. Nálety si vyžádaly několik lidských životů a více než devadesát zraněných, přičemž Moskva otevřeně hrozí další vlnou bombardování ukrajinského hlavního města.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko by mohlo na NATO zaútočit do roka, obává se EU

Evropští bezpečnostní úředníci vyjadřují stále větší znepokojení nad tím, že by Ruská federace mohla v dohledné době rozšířit válečný konflikt i mimo území Ukrajiny. Podle zpravodajských informací má Moskva v úmyslu vyvolat novou vlnu eskalace, která by jí posloužila jako záminka pro vyhlášení další mobilizace vojsk a zároveň by vytvořila masivní tlak na Severoatlantickou alianci. Tyto obavy narůstají v kontextu probíhajícího jaderného cvičení v Bělorusku, stupňujících se hrozeb vůči pobaltským státům a obrovských lidských ztrát, které ruská armáda na bojišti denně zaznamenává, uvedl Wall Street Journal.

včera

Rusko, Kreml

Vyzbrojte zaměstnance, protivzdušnou obranu si zaplaťte. Rusko vyzvalo banky, aby se o bezpečnost staraly samy

Ruská federace přijala nový zákon, který umožňuje tamní centrální bance a dalším významným finančním institucím provozovat vlastní systémy protivzdušné obrany. Podle dokumentu, který zveřejnila dolní komora ruského parlamentu, mají tyto subjekty navíc legálně vyzbrojit své vlastní zaměstnance. Cílem tohoto opatření je poskytnout bankovnímu sektoru nástroje k odražení čím dán intenzivnějších útoků ukrajinských bezpilotních letounů, které míří na klíčové body ruské infrastruktury.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN

Prudká vlna veder, která v těchto dnech sužuje rozsáhlé oblasti západní Evropy, představuje podle vyjádření Organizace spojených národů brutální připomínku neustále se stupňujících dopadů globální klimatické krize. Prohlášení přichází bezprostředně poté, co Francie a Velká Británie zaznamenaly ve dvou po sobě jdoucích dnech nové teplotní rekordy pro měsíc květen. Neobvykle brzký příchod takto extrémního počasí vyvolal vážné obavy mezi meteorology i politickými představiteli, kteří upozorňují na rostoucí rizika spojená s přehříváním planety.

včera

Donald Trump

Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován

Dohoda, kterou americký prezident Donald Trump uzavřel se svou vlastní administrativou o zřízení takzvaného fondu proti zneužívání úřadů (anti-weaponization fund), představuje nejnovější příklad snahy jeho druhé vlády omezit kontrolní mechanismy prezidentské moci. Tento krok má Trumpovi a jeho spojencům zajistit ochranu před budoucím vyšetřováním ze strany kongresových Demokratů či budoucích vlád. Podle právních expertů a bývalých vládních právníků oslovených CNN Trump systematicky odbourává transparentní pravidla zavedená po aféře Watergate, napadá rozpočtové pravomoci Kongresu a odměňuje své loajální příznivce, kteří čelí obviněním z trestných činů spáchaných v jeho zájmu.

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO

Východ Demokratické republiky Kongo čelí katastrofálnímu střetu smrtícího onemocnění a probíhajícího válečného konfliktu. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus varoval, že šíření viru ebola v provincii Ituri v současné době předstihuje reakci zdravotníků, k čemuž zásadně přispívají pokračující boje v regionu. Podle jeho vyjádření na sociální síti X nemohou zdravotnické týmy efektivně budovat důvěru v místních komunitách ani izolovat nemocné v situaci, kdy na oblast dopadají bomby. Šéf WHO má do země dorazit ve středu, aby osobně vedl proces zintenzivnění snah o potlačení nákazy.

včera

Posádka mise Artemis II poslala na Zemi nové úchvatné fotky

NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil podrobnosti o robotických modulech, skákajících dronech a vozidlech, které plánuje vyslat na Měsíc v rámci budování trvalé lunární základny. Mezi společnosti vybrané pro konstrukci těchto strojů patří i Blue Origin, vesmírná firma zakladatele Amazonu Jeffa Bezose, dále společnosti Intuitive Machines a Astrobotic. Spojené státy usilují o to, aby američtí astronauti znovu stanuli na povrchu Měsíce ještě před koncem funkčního období prezidenta Donalda Trumpa v roce 2029.

včera

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty

Léky, které bylo dosud možné získat výhradně v ordinacích specialistů, budou moci od 1. července předepisovat také praktičtí lékaři. Stovky tisíc pacientů s nemocným srdcem, ledvinami, cukrovkou či dalšími chronickými chorobami tak ušetří čas strávený objížděním odborných ambulancí. Nová vyhláška Ministerstva zdravotnictví, která tuto úpravu navrhuje, se v současné době nachází ve fázi připomínkového řízení se zkrácenou sedmidenní lhůtou.

včera

včera

Evropská unie

EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce

Evropská unie v současné době intenzivně zvažuje obnovení diplomatických kontaktů s Moskvou ohledně konfliktu na Ukrajině. Tento krok přichází ve chvíli, kdy americké vyjednávací úsilí zcela uvízlo na mrtvém bodě a Rusko zároveň stupňuje své ničivé letecké údery. Celá záležitost se stane hlavním tématem neformálního setkání evropských ministrů zahraničí na Kypru. Samotná Ukrajina na Evropskou unii naléhá, aby pomohla vyjednat ukončení války, přičemž ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha potvrdil, že Kyjev má velký zájem vnést do celého vyjednávacího procesu novou dynamiku.

včera

Rada míru

Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala

Oficiální finanční fond zřízený Světovou bankou pro Radu míru amerického prezidenta Donalda Trumpa neobdržel doposud žádné prostředky. Tento stav trvá navzdory tomu, že Spojené státy americké spolu s dalšími světovými lídry přislíbily na podporu této iniciativy celkovou částku ve výši 17 miliard dolarů. Informaci přinesl deník Financial Times s odvoláním na čtyři nezávislé zdroje, které jsou s celou záležitostí podrobně obeznámeny. Jeden z těchto zdrojů doslova potvrdil, že na zmíněný účet nebyl vložen ani jeden jediný dolar.

včera

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel

Česká muniční iniciativa, která v poslední době pomáhá válkou zmítané Ukrajině, má nový problém. Zmínil ho prezident Petr Pavel. Aniž by je jmenoval, přiznal, že peníze na munici pro Kyjev už neposkytuje několik zemí, které tak dříve činily. 

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli

Poté, co o úterním poledni dali Čechům šanci na lepší umístění Dánové tím, že svůj duel s Norskem poslali do prodloužení, žila naděje, že by skutečně z toho mohlo být konečné druhé místo ve skupině B pro český tým a tím pádem snadnější soupeř. A hlavně také možnost hrát čtvrtfinále ve Fribourgu a necestovat tak do Curychu. Ani jedno se nakonec bohužel nevyplnilo. A to i přesto, že Češi do duelu s obrovským favoritem vstoupili dobře. Po dvou třetinách dokonce vedli 2:1, ale v závěrečné třetí třetině se Kanaďanům povedlo otočit skóre. I když z toho nakonec byla prohra, dá se říct, že Češi odčinili předešlou ostudnou prohru s Norskem.

včera

včera

Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti

Česko zdaleka není jedinou oblastí v Evropě, která se již na konci května potýká s tropickým počasím. S vedry se potýkají na Ostrovech či ve Francii. Podle meteorologů budou podobné extrémy stále častější. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy