Praha - Trápí vás na zahradě spadané listí? Pálení je ve většině obcí zakázané a do popelnic na směsný odpad se vyhazovat nesmí. Máme pro vás několik tipů, jak se "zahradního odpadu" zbavit.
Během podzimu patří ke každoročním pracím na zahradě i úklid spadaného listí. První fází je listí shrabat. Co ale pak s těmi haldami? Pálení je ze zákona zakázané, na cizí pozemek ho také nesmíte odvézt a do běžné popelnice se tento odpad vyhazovat také nesmí.
"V případě, že tento bioodpad vyvezete do lesa, zaplatíte sankci 15 000,-. Podle zákona o přestupcích - odložení odpadu mimo určené místo může být ale pokuta i 50 000,-," upozorňuje Jana Kardošová z Odboru městské zeleně a odpadového hospodářství hl. m. Prahy.
Další zákon o odpadu říká, že když je odpad vyhozen mimo místa a zařízení pro něj určena, může ´pokuta dosáhnout až 1 000 000,-. Proto si raději předem dobře rozmyslete, jak s listím během úklidu zahrady naložíte.
Pro ty, co mají velkou zahradu, je ideální dát listí na kompost. Nemělo by se hromadit na jednom místě, ale po celém kompostu se pravidelně rozprostřít. Mezi jednotlivé vrstvy se doporučuje dát i trochu zeminy.
Listím se mohou také přikrýt záhony s trvalkami nebo kořeny stromů. Tato vrstva uchrání rostlinky před zimními mrazy a kořenům dodá živiny.
Pokud ale nemáte možnost využít listí na své zahradě a potřebujete se ho úplně zbavit, můžete ho odvézt do sběrného dvora nebo do speciálních míst se sběrem bioodpadu.
Některé obce zajišťují přistavení speciálních kontejnerů, do kterých můžete bioodpad v předem stanovených dnech a hodinách vyhazovat. Harmonogram přistavení kontajnerů mají na svých stránkách vypsané například i městské části Prahy.
Další možností, jak se listí zbavit, je zavolat si na odvoz listí specialní úklidové služby. Nemusíte tak čekat na hromadný svoz nebo s listím kamkoliv jezdit.
Související
Počasí o víkendu může ovlivnit studená fronta
Rekordně teplé prosincové počasí. V Žatci bylo až 15 stupňů
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
před 1 hodinou
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
před 2 hodinami
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
před 3 hodinami
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
před 3 hodinami
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
před 4 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 5 hodinami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 6 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 7 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 8 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 9 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
Evropský parlament vyslovil ostrý nesouhlas s působením maďarského eurokomisaře Olivéra Várhelyiho, když v rámci hlasování o schválení rozpočtu unie poukázal na závažná a vleklá manažerská pochybení v jím vedeném úřadě.
Zdroj: Libor Novák