Pozor na mýtus o bezdomovcích. Zbytečně umírají lidé, říká charita

Brno - Bezdomovci někdy umírají na ulicích kvůli lhostejnosti ostatních lidí, řekla dnes ČTK mluvčí Diecézní charity Brno Diana Tuyet-Lan Kosinová. Veřejnost má podle ní zažito, že bezdomovci jsou špinaví, opilí a agresivní. Mnohdy to ale neplatí a i lidé bez přístřeší mohou mít vážné zdravotní problémy, které nesouvisí s alkoholem. Ze zjištění pracovníků charity vyplývá, že někdy je neochotný i zdravotnický personál. Zdravotníci se však brání tím, že práce s lidmi bez přístřeší bývá obtížná právě kvůli tomu, že jsou často opilí či agresivní. Ošetří je však vždy, když je to nutné.

Vyhledání zdravotní péče je jedním z problémů, které bezdomovci musejí překonávat. "I když člověka bez střechy nad hlavou nemocnice přijme, je to pouze na nezbytně nutné ošetření a potom ho pustí zpět na ulici," uvedla vedoucí denního centra brněnské charity Kateřina Zoufalá.

"Zažila jsem, že klient volal do nemocnice kvůli nemocnému známému, který několik dnů nevstal a nejedl. V nemocnici ale muže po telefonu odbyli, že si má kamarád přijít sám. Pracovnice byla ochotnější až poté, co pohrozil oznámením případu na policii," popsala Zoufalá. Podle ní sanitka odvezla nemocného do nemocnice a za pár dnů zemřel.

Během zimních měsíců zaznamenala Zoufalá i další případ. Jeden z klientů centra charity upadl před vstupem a přestal komunikovat. "Nejspíš to bylo kvůli alkoholu, ale zavolali jsme sanitku," uvedla Zoufalá. Záchranáři se rozhodli muže převést na záchytnou stanici. "Lékař mi vyčinil, že je zdržujeme od práce a kvůli jednomu opilci nejsou někde, kde je člověk skutečně potřebuje. Jako postup pro příště mi poradil, ať ho nechám vyspat se na zemi. Bylo přitom okolo minus pěti stupňů. I když byl výjezd nejspíš zbytečný, rada nevšímat si člověka ležícího na chodníku mě zarazila," řekla Zoufalá.

Zdravotníci péči v nutných případech odmítnout nesmějí. "V žádném případě nehrozí, že bychom někomu nepomohli. Akutní, neodkladná a život zachraňující péče musí být v České republice poskytnuta vždy a třeba i bez souhlasu pacienta," zdůraznila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Lepší je být mimo systém

"Přesné statistiky neexistují. Byly tu ale pokusy o sčítání bezdomovců. V roce 2004 v Praze se na něm podílely neziskové organizace, zapojili jsme se i my. Metod je několik. Tehdy byl vybrán časový snímek. Počítali se lidé, kteří byli během jedné hodiny ve všech azylových domech a denních centrech. Skupina dobrovolníků zároveň chodila po lokalitách, kde se lidé bez domova scházejí. Měli za úkol počítat lidi podle vzhledu. Kdo měl ošuntělý kabát a v ruce igelitku, byl počítán za bezdomovce. Je to hrozně diskutabilní. Dokonalá metoda neexistuje. Tehdy vyšlo, že v Praze je okolo čtyř tisíc bezdomovců. Pár let potom si dělala sčítání městská policie. A ejhle. Dopočítali se k počtu 1500 lidí. Celkový počet bezdomovců v Česku se dnes odhaduje až na sto tisíc. Když Nový prostor před patnácti lety začínal, mluvilo se o třiceti pěti tisících. Nejvíc nás dnes ale děsí, jak klesá věková hranice," řekla pro server Penize.cz Dagmar Kocmánková, spoluzakladatelka Nového prostoru – časopisu prodávaného lidmi bez domova nebo na okraji společnosti.

"Nový prostor je v celé České republice už docela známý. Každý ví, že je to časopis „pro bezdomovce". Ačkoli není pro bezdomovce, ale pro veřejnost, lidé bez domova ho jen prodávají. Ale myslím si, že se podařilo, třeba i díky rozhovorům s prodejci v časopise, ukázat, že ne každý skončil na ulici vlastní vinnou. Což je přetrvávající mýtus – že když je někdo bezdomovec, nechce pracovat, chce se jen někde válet a pít krabicové víno. Ale není to tak. Může se to stát každému z nás. Stane se vám úraz, přijdete o práci, nebudete schopná platit byt... Když nemáte rodinu a žádnou záchrannou síť, můžete na ulici skončit taky. Stát se to může každému," vysvětluje Kocmánková.

A pokračuje: "Na začátku devadesátých let se ještě lidé nepotýkali s předlužeností. Někdy mi to připadá naprosto mimo kulturní společnost – třeba černé jízdy. Současná kapacita lůžek pro lidi bez domova v Praze je patnáct set. Podle odhadů je však bezdomovců víc než dvakrát tolik. Spousta z nich se nemá kam dostat, i kdyby chtěli. Tak v zimě jezdí po tramvajích. A dostávají pokuty od dopravního podniku... Pokuta je v řádech stokorun. Dluh v řádech desetitisíců, kvůli nákladům na soudní řízení a exekuce. U mnohých z nich už to dneska dělá dvě stě, tři sta tisíc. Pak reagují tak, že je pro ně jednodušší zahodit občanku a být mimo systém."

Související

Bezdomovci

Německo musí řešit nový problém. Počet bezdomovců raketově stoupá

Počet lidí bez domova v Německu dramaticky vrostl a k červnu 2022 dosáhl čísla 447 000, což ukazuje odhad zveřejněný ve vydání Spolkového sdružení pro pomoc lidem bez domova (BAG W) s centrem v Berlíně. V roce 2021 bylo v Německu registrováno 268 000 lidí bez stálého bydlení. V úterý o uvedla agentura DPA.

Více souvisejících

Bezdomovci nemocnice

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Koupání - ilustrační fotka

Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy

Přírodní koupaliště Heidesee v západní části východoněmeckého města Halle čelí ostré kritice a hrozbě právních kroků poté, co zavedlo zákaz vstupu pro návštěvníky, kteří nemluví německy. Provozovatel tohoto lida, které vzniklo v zatopeném lomu po povrchové těžbě, u vstupu zavedl kontroly, jejichž účelem je odfiltrovat lidi s nedostatečnou znalostí němčiny pro pochopení bezpečnostních pokynů.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Jak Trump zničil pověst Spojených států: Pozitivně už je vnímá jen minimum Evropanů

Vztah Evropanů k bezpečnostním zárukám ze strany Spojených států zasáhla hluboká krize důvěry, která se ocitla na nejnižším bodě v historii. Nová data, jež představil think-tank Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR) krátce před vrcholnými schůzkami aliance NATO a skupiny G7 v Turecku a Francii, ukazují zásadní posun v evropském veřejném mínění. Pouhá desetina obyvatel napříč patnácti dotazovanými státy Evropy dnes vnímá USA jako nefalšovaného spojence. Ve všech zkoumaných zemích navíc převládá přesvědčení, že v případě vojenského konfliktu by se na americkou pomoc nemohli spolehnout.

před 3 hodinami

Bojový letoun Rafale F2

Evropská spolupráce se rozpadla. Německo odstoupilo z vývoje bojového letounu šesté generace, státy řeší, co dál

Rozpad ambiciózního zbrojního programu stíhacího letounu nové generace FCAS, od kterého Německo definitivně odstoupilo, představuje tvrdou ránu pro evropskou obrannou spolupráci. Společný projekt Francie, Německa a Španělska, který měl během příštích desetiletí zajistit vývoj špičkového bojového letounu šesté generace, ztroskotal na vleklých sporech o politické vedení, rozdělení průmyslových zakázek a vlastnictví duševního vlastnictví. Tento neúspěch však v kontextu evropské vojenské historie není výjimečný, neboť společné letecké projekty na kontinentu pravidelně narážely na střety národních zájmů.

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš otočil. Rozhodnutí Pavla respektuji, tvrdil včera, dnes se do něj navezl

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se ve středu ostře vyjádřil na adresu prezidenta Petra Pavla v souvislosti s jeho kompetenční žalobou a žádostí o předběžné opatření u Ústavního soudu. Hlava státu tímto krokem reagovala na záměr vládního kabinetu neumožnit jí účast na nadcházejícím summitu NATO v Turecku. Babiš v rozhovoru pro server Blesk označil prezidentovo chování za směšné. Podle premiéra tímto způsobem Pavel pouze dělá kampaň za své znovuzvolení.

před 4 hodinami

Ebola, ilustrační fotografie

Francie ohlásila první případ eboly na svém území

Francouzské ministerstvo zdravotnictví ve středu potvrdilo první případ nákazy virem ebola na svém území. Infikovaným je lékař, který se nedávno vrátil z humanitární mise v Demokratické republice Kongo. Podle oficiálního prohlášení úřadů byl nakažený zdravotník okamžitě převezen a hospitalizován ve specializovaném zdravotnickém zařízení, přičemž jeho zdravotní stav je v současné době stabilizovaný.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel požádal ÚS o předběžné opatření, které mu umožní jet na summit NATO

Prezident Petr Pavel se obrátil na Ústavní soud s žádostí o předběžné opatření, které by mu umožnilo účast na červencovém summitu NATO v Ankaře ještě předtím, než soud definitivně rozhodne o kompetenční žalobě. Tento krok vyplývá z návrhu zveřejněného v přehledu plenárních věcí na webových stránkách soudu. Případ dostal jako soudce zpravodaj na starosti Pavel Šámal, nicméně verdikt bude vydávat plénum, které tvoří všichni soudci a soudkyně.

před 7 hodinami

Izraelská armáda

OSN: Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy

Nezávislá vyšetřovací komise OSN ve své nové zprávě uvedla, že Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy, přičemž se záměrně zaměřuje na palestinské děti. Dokument, který zkoumal porušování práv dětí od začátku konfliktu, poukazuje na to, že děti tvoří přibližně 30 % všech obětí zabitých izraelskými silami. Navazuje tak na zářijové závěry komise, podle nichž Izrael v Gaze páchá genocidu a izraelští představitelé včetně premiéra Benjamina Netanjahua k těmto činům podněcují. Netanjahu navíc čelí zatykači Mezinárodního trestního soudu kvůli válečným zločinům.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům pod palbou kritiky: Mírové memorandum působí proíránsky, Teherán navíc řadu věcí popírá

Bílý dům po zveřejnění memoranda o porozumění s Íránem čelí vlně pochybností, protože text dohody působí velmi jednostranně ve prospěch Teheránu. Americká administrativa sice opakovaně prohlašuje, že se jí podařilo vyjednat zásadní ústupky, jenže žádný z těchto bodů se v oficiálním dokumentu neobjevuje. Íránská strana navíc jakákoli dodatečná ujednání rezolutně popírá a tvrdí, že k ničemu takovému nedošlo. Kvůli dřívějším rozporuplným prohlášením Washingtonu je tak v tuto chvíli velmi obtížné určit, která strana říká pravdu.

před 10 hodinami

včera

Marco Rubio

Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu

Americký ministr zahraničí Marco Rubio během své návštěvy Perského zálivu prohlásil, že Spojené státy nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu. Podle šéfa americké diplomacie se jedná o mezinárodní vodní cestu, kde stávající mezinárodní právo jakékoli zpoplatnění zakazuje. Rubio přicestoval do Abú Zabí s cílem ujistit regionální spojence, že Washington zaujme v mírových rozhovorech s Teheránem pevný postoj a že nedávno uzavřené šedesátidenní příměří bezpečnost partnerů v zálivu neohrozí.

včera

Plavání

Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů

Extrémní vlna veder, která v těchto dnech sužuje Evropu, přinesla tragickou bilanci ve Francii, kde od minulého čtvrtka utonulo v souvislosti s horky již 40 lidí. Ministryně pro sport a mládež Marina Ferrariová v této souvislosti varovala před riziky spojenými s koupáním na nehlídaných místech, kam lidé v touze po ochlazení často míří, aniž by domysleli nebezpečí. Francie v úterý zažila vůbec nejteplejší červnový den v historii měření s celostátním teplotním průměrem 29.8 stupně Celsia a více než polovina země se ocitla v nejvyšším stupni pohotovosti. Kritická situace panuje také v Německu, kde záchranáři hlásí několik utonulých poté, co zejména muži přecenili své síly ve vodě, přičemž tři těla byla vyplavena z řeky Rýn.

včera

včera

včera

včera

Karel III. jako první britský král odtajní daňové přiznání, oznámil palác

Velká Británie si momentálně prochází politickými otřesy, protože premiér Keir Starmer oznámil rezignaci. O svém úmyslu skončit informoval i krále Karla III., jenž se sám v posledních dnech odhodlal ke kroku, který v historii monarchie nemá obdoby. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy