Praha - Chcete si ozdobit balkon květinami a nevíte jak na to? Přečtěte si zásadní postupy, které je při pěstování letniček potřeba dodržovat.
Balkonové letničky můžete pěstovat několika způsoby. Ta jednodušší varianta je, že si v zahradnickém centru koupíte předpěstované květiny v květináčích a doma si je rovnou přesadíte do připraveného truhlíku.
Další varianta je, že si přibližně v dubnu koupíte malé rostlinky v takzvaném paku neboli sadbovačích. Ty je ale ještě potřeba před sázením do truhlíků dopěstovat. Takové sazeničky květin potřebují dostatek světla a vláhy, aby jim dobře rostly kořínky. Důležitá je také teplota, která by se měla pohybovat mezi 10 až 15 stupni. Ideální místo na pěstování těchto rostlinek jdou skleníky nebo zimní zahrady.
Rostlinky si můžete také vypěstovat od úplného základu, tedy ze semínek. Tento postup je ale velmi náchylný na teplotu, vlhkost a světlo, proto začátečníkům doporučujeme zakoupit rostlinky předpěstované.
Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve.
Jako půdu pro rostliny je vhodné zvolit substráty určené přímo pro balkonové květiny, které můžete odlehčit přidáním perlitu. Tyto směsi ale neobsahují dostatek hnojiva, proto je nutné ho de země přidávat. Jaký poměr zvolit, najdete na etiketách obalu hnojiv. Pro čerstvě zasázené květiny platí, že by se měly hnojit nejdříve po jednom až dvou týdnech, aby si stihly na novou půdu zvyknout.
Související
Češi šetří. Klesl zájem o objednávky kytic on-line
Zájem o rozvoz květin je na MDŽ větší než na Valentýna
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 2 hodinami
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 3 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 4 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 5 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 7 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 8 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 9 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 10 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 11 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 12 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 14 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
Slovenské úřady se poprvé vyjádřily k poškození lodi plující pod slovenskou vlajkou, kterou zasáhli Rusové při útoku na přístav v ukrajinské Oděse. Žádný diplomatický protest zatím do Moskvy nemíří. Bratislava pouze potvrdila, že se na plavidle nikomu nic nestalo.
Zdroj: Lucie Podzimková