Za velikonoční nákupy se podle průzkumu platební služby Twisto chystá letos 60 procent Čechů utratit méně než před rokem, zhruba třetina plánuje stejné výdaje jako loni.
V kamenných prodejnách plánují na Velikonoce nakoupit asi tři pětiny lidí, 20 procent Čechů zvolí on-line supermarkety, zbytek respondentů využije obě možnosti nákupů. Svátky jara je rozhodnuto 63 procent Čechů letos trávit v úzkém rodinném kruhu doma, zhruba pětina lidí ale nebude Velikonoce slavit vůbec. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Twisto, který má ČTK k dispozici.
V České republice platí kvůli pandemii koronaviru nouzový stav, je omezený volný pohyb - lidé bez závažného důvodu nesmějí překračovat hranici okresu, ve kterém bydlí. Vláda navíc důrazně doporučuje, aby se lidé stýkali jen se členy vlastní domácnosti, případně s těmi, o které pečují. Přesto se podle průzkumu chystají asi čtyři procenta lidí navštívit o Velikonocích příbuzné a asi tři procenta respondentů se chystají o nadcházejících svátcích pohybovat mimo domov. Nejméně lidí chce na Velikonoce zůstat doma v Královéhradeckém a Jihomoravském kraji, plánuje to zde necelá polovina dotázaných.
Barvení vajec si ani letos neodpustí 55 procent Čechů. Na Karlovarsku, Pardubicku a Liberecku to plánuje dokonce přibližně 78 procent lidí. Naopak v Jihomoravském kraji chce tuto tradici dodržet jen 38 procent Čechů.
Průzkum uskutečnila platební služba Twisto použitím aplikace agentury Ipsos v polovině března, zúčastnilo se ho 550 lidí.
Velký pátek před Velikonocemi letos připadá na 2. dubna. Oproti běžnému stavu budou muset mít i prodejny s potravinami z rozhodnutí vlády tento den zavřeno. Znovu budou moci zákazníky obsloužit o víkendu, na Velikonoční pondělí tradičně prodejny v provozu nebudou.
Související
Co se jedlo na Boží hod velikonoční?
Obchody jsou zatím o Velikonocích otevřené. Nebude to platit po celé svátky
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 1 hodinou
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 1 hodinou
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 2 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 2 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 3 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 3 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 4 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 5 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 5 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 6 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 7 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 7 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 8 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 9 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák