Cestování se jen tak k normálu nevrátí, ale Chorvatsko zůstane otevřené, avizoval Petříček

Vzhledem k událostem posledních dní, kdy některé evropské země zařadily Česko na seznam rizikovějších zemí z důvodu špatné situace na Karvinsku, vyvstává otázka, jak tomu bude letos s cestováním. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) navzdory minulému víkendu ubezpečil, že nehrozí uzavření oblíbených letovisek, ačkoliv by uvítal, kdyby Češi raději trávili dovolenou doma, a podpořili tak českou ekonomiku.

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Měli bychom podpořit ekonomiku tím, že zůstaneme na dovolenou v Česku,“ uvedl šéf resortu zahraničí v interview pro CNN Prima NEWS a vyloučil zároveň opakování slovinského scénáře v případě dalších zemí.

Slovinsko o víkendu podmínilo Čechům vstup na své území pouze s negativním testem na koronavirus popřípadě podstoupením čtrnáctidenní karantény. Výjimkou je tranzit kratší než 12 hodin. Později se Lublaň rozhodla toto opatření přehodnotit a nově se už vztahuje pouze na Moravskoslezský kraj.  

"V Česku je spousta skvělých míst. Doporučil bych podpořit naši ekonomiku tím, že zůstaneme v Česku. Já sám chci strávit velkou část dovolené tady. Ale možnost cestovat i k moři je, snažíme se, aby to bylo bez problémů. Je pravda, že ta situace stále není za námi a tu a tam se vyskytne epicentrum nákazy a jsou jistá rizika, mohou nastat neočekávané komplikace, jako teď v případě Slovinska," objasnil Petříček nové změny, s nimiž by měli rekreanti počítat.

Teď nemáme žádné signály, že by hlavní turistické destinace přehodnocovaly přístup k České republice. Jsme průběžně v kontaktu a žádal jsem naše ambasády, aby ověřily, jestli se něco podobného nemůže stát nejen v Chorvatsku, ale i u našich sousedů," vyjádřil se k případné hrozbě opakování slovinského scénáře.

Na otázku, jak konkrétně se bude kontrolovat, zda lidé přijíždějící do Slovinska nepocházejí z Moravskoslezského kraje, odpověděl ministr zahraničí, že půjde o podepisování čestného prohlášení, jehož vzor je veřejně přístupný na webových stránkách českého velvyslanectví v Lublani. Daná osoba potvrdí úřadům, že v posledních 14 dnech nepobývala v této oblasti.

Ministr zahraničí rovněž také připustil, že vláda možná situaci v českém lokálním ohnisku nákazy novým typem koronaviru možná podcenila. Vinu rozhodně nevidí v hornících, nýbrž spíše v přístupu vedení firmy OKD a odbornících, na jejichž stanoviscích postupovala česká vláda. On sám by uvítal, kdyby i lidé z Moravskoslezského kraje mohli cestovat bez omezení.

Petříček rovněž také nepočítá, že by došlo k plnému obnovení cestovního ruchu, na nějž jsme byli zvyklí v době před koronavirem. Stále by měli turisté počítat s případnými neočekávanými okolnostmi, včetně ochromení dopravy a omezeného fungování služeb. Lidé by neměli být překvapení ze zrušených letů kvůli uzavírání některých lokalit, a proto by se měli proti této nahodilosti raději pojistit.

Zapomínat by neměli ani na léčebné výdaje související s případnou nákazou novým typem koronaviru. Obecně vzato se v dohledné době neomezený a nekontrolovaný přesun lidí ze zemí do zemí a z kontinentů na kontinenty jen tak neobnoví. Dotyční si budou muset zjišťovat, jaká je v jejich cílové zemi situace.

"Ty průzkumy mě samozřejmě netěší. Odvedli jsme kus práce a doufám, že to lidé ocení. Máme silné kandidátky i program. Budeme bojovat a představíme, co chceme v následujících čtyřech letech v krajích změnit. Nebál bych se toho, máme dobré a zkušené kandidáty a naši lidé vědí, co je potřeba v krajích udělat," vyjádřil se šéf resortu zahraničí k nízkým preferencím, které sociálním demokratům připisují předvolební průzkumy.

"Teď se soustředíme na senátní a krajské volby a nechci ztrácet energii přemýšlením, co bude potom," dodal a vyloučil zároveň také případné ambice usilovat o post předsedy strany. Momentálně se hlavně snaží pomoct Praze, kde je na tom ČSSD zatím bídně. Díky třem kvalitním kandidátům do Senátu by se rád víc zaměřil na pražská témata a oslovil tamní voliče.

Podle Petříčka by se pražská předvolební kampaň sociálních demokratů měla soustředit na bydlení. Na stole momentálně leží nový návrh na zajištění dostupného bydlení. Rovněž se také diskutuje o městském prostoru a kultuře, kterou epidemie koronaviru poznamenala. V Praze je kultura financovaná méně ve srovnání s jinými kraji, ačkoliv je z českého hlediska potřebná, a to i na mezinárodní úrovni.

"Moje manželka se dlouhodobě věnuje řadě aktivit, které souvisí s mojí prací. Pomáhá partnerům diplomatů v Praze, iniciovala návštěvu diplomatického sboru v Litomyšli, kde bylo víc než padesát diplomatů. Začala se věnovat sociálním sítím, protože chce upozornit na témata, která se v diplomacii dějí," vyjádřil se ministr zahraničí ke své manželce, která je aktivní na sociálních sítích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rodičovská pro otce? EU chce, aby se více zapojili do výchovy

12.08.2020 22:08 Aktualizováno Současný předobraz rodičovství, kdy je matka s dítětem několik let doma, zatímco otec dítěte chodí…

Upozornění pro Čechy: Kromě testu na covid-19 chce Řecko dál i QR kód

12.08.2020 17:40 Aktualizováno Při cestování do Řecka je i nadále potřeba vygenerovaný QR kód, který země po přijíždějících…

Identifikaci obětí tragického požáru v Bohumíně řeší genetik i antropolog

12.08.2020 17:08 Identifikaci obětí sobotního požáru bytu v Bohumíně na Karvinsku řeší speciální tým expertů složený…

Na Přerovsku hoří les, byl povolán vrtulník s bambivakem

12.08.2020 15:28 Požár lesa v těžko přístupném terénu likvidují hasiči u obce Dolní Újezd na Přerovsku, hoří les na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama