Cestování se jen tak k normálu nevrátí, ale Chorvatsko zůstane otevřené, avizoval Petříček

Vzhledem k událostem posledních dní, kdy některé evropské země zařadily Česko na seznam rizikovějších zemí z důvodu špatné situace na Karvinsku, vyvstává otázka, jak tomu bude letos s cestováním. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) navzdory minulému víkendu ubezpečil, že nehrozí uzavření oblíbených letovisek, ačkoliv by uvítal, kdyby Češi raději trávili dovolenou doma, a podpořili tak českou ekonomiku.

Tomáš Petříček

"Měli bychom podpořit ekonomiku tím, že zůstaneme na dovolenou v Česku,“ uvedl šéf resortu zahraničí v interview pro CNN Prima NEWS a vyloučil zároveň opakování slovinského scénáře v případě dalších zemí.

Slovinsko o víkendu podmínilo Čechům vstup na své území pouze s negativním testem na koronavirus popřípadě podstoupením čtrnáctidenní karantény. Výjimkou je tranzit kratší než 12 hodin. Později se Lublaň rozhodla toto opatření přehodnotit a nově se už vztahuje pouze na Moravskoslezský kraj.  

"V Česku je spousta skvělých míst. Doporučil bych podpořit naši ekonomiku tím, že zůstaneme v Česku. Já sám chci strávit velkou část dovolené tady. Ale možnost cestovat i k moři je, snažíme se, aby to bylo bez problémů. Je pravda, že ta situace stále není za námi a tu a tam se vyskytne epicentrum nákazy a jsou jistá rizika, mohou nastat neočekávané komplikace, jako teď v případě Slovinska," objasnil Petříček nové změny, s nimiž by měli rekreanti počítat.

Teď nemáme žádné signály, že by hlavní turistické destinace přehodnocovaly přístup k České republice. Jsme průběžně v kontaktu a žádal jsem naše ambasády, aby ověřily, jestli se něco podobného nemůže stát nejen v Chorvatsku, ale i u našich sousedů," vyjádřil se k případné hrozbě opakování slovinského scénáře.

Na otázku, jak konkrétně se bude kontrolovat, zda lidé přijíždějící do Slovinska nepocházejí z Moravskoslezského kraje, odpověděl ministr zahraničí, že půjde o podepisování čestného prohlášení, jehož vzor je veřejně přístupný na webových stránkách českého velvyslanectví v Lublani. Daná osoba potvrdí úřadům, že v posledních 14 dnech nepobývala v této oblasti.

Ministr zahraničí rovněž také připustil, že vláda možná situaci v českém lokálním ohnisku nákazy novým typem koronaviru možná podcenila. Vinu rozhodně nevidí v hornících, nýbrž spíše v přístupu vedení firmy OKD a odbornících, na jejichž stanoviscích postupovala česká vláda. On sám by uvítal, kdyby i lidé z Moravskoslezského kraje mohli cestovat bez omezení.

Petříček rovněž také nepočítá, že by došlo k plnému obnovení cestovního ruchu, na nějž jsme byli zvyklí v době před koronavirem. Stále by měli turisté počítat s případnými neočekávanými okolnostmi, včetně ochromení dopravy a omezeného fungování služeb. Lidé by neměli být překvapení ze zrušených letů kvůli uzavírání některých lokalit, a proto by se měli proti této nahodilosti raději pojistit.

Zapomínat by neměli ani na léčebné výdaje související s případnou nákazou novým typem koronaviru. Obecně vzato se v dohledné době neomezený a nekontrolovaný přesun lidí ze zemí do zemí a z kontinentů na kontinenty jen tak neobnoví. Dotyční si budou muset zjišťovat, jaká je v jejich cílové zemi situace.

"Ty průzkumy mě samozřejmě netěší. Odvedli jsme kus práce a doufám, že to lidé ocení. Máme silné kandidátky i program. Budeme bojovat a představíme, co chceme v následujících čtyřech letech v krajích změnit. Nebál bych se toho, máme dobré a zkušené kandidáty a naši lidé vědí, co je potřeba v krajích udělat," vyjádřil se šéf resortu zahraničí k nízkým preferencím, které sociálním demokratům připisují předvolební průzkumy.

"Teď se soustředíme na senátní a krajské volby a nechci ztrácet energii přemýšlením, co bude potom," dodal a vyloučil zároveň také případné ambice usilovat o post předsedy strany. Momentálně se hlavně snaží pomoct Praze, kde je na tom ČSSD zatím bídně. Díky třem kvalitním kandidátům do Senátu by se rád víc zaměřil na pražská témata a oslovil tamní voliče.

Podle Petříčka by se pražská předvolební kampaň sociálních demokratů měla soustředit na bydlení. Na stole momentálně leží nový návrh na zajištění dostupného bydlení. Rovněž se také diskutuje o městském prostoru a kultuře, kterou epidemie koronaviru poznamenala. V Praze je kultura financovaná méně ve srovnání s jinými kraji, ačkoliv je z českého hlediska potřebná, a to i na mezinárodní úrovni.

"Moje manželka se dlouhodobě věnuje řadě aktivit, které souvisí s mojí prací. Pomáhá partnerům diplomatů v Praze, iniciovala návštěvu diplomatického sboru v Litomyšli, kde bylo víc než padesát diplomatů. Začala se věnovat sociálním sítím, protože chce upozornit na témata, která se v diplomacii dějí," vyjádřil se ministr zahraničí ke své manželce, která je aktivní na sociálních sítích.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku, dostala jméno po…

19.09.2021 10:03 Do brněnského babyboxu někdo dnes v noci odložil čerstvě narozenou holčičku. Dostala jméno Anetka…

Češi při nedostatku financí nejčastěji omezí nákup oblečení a dovolené

19.09.2021 08:28 Tři pětiny českých domácností by řešily případné ekonomické problémy omezením nákupu oblečení.…

Třetí blok Dukovan začal po odstávce znovu dodávat elektřinu do sítě

18.09.2021 15:50 Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany dnes začal znovu dodávat elektřinu do sítě. Mimořádně…

Charita vyhlásila spolu s Koryčany sbírku na pomoc lidem postiženým…

18.09.2021 11:42 Charita Kroměříž ve spolupráci s městem Koryčany na Kroměřížsku vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Související:

Právě se děje

reklama