Do tornádem postižených obcí znovu dorazily desítky dobrovolníků

Do obcí na Hodonínsku a Břeclavsku postižených tornádem dnes opět dorazily desítky dobrovolníků. Pomáhají především s úklidem prostranství či jsou k ruce řemeslníkům. Jen dobrovolníků pod vedením organizátorů ze spolku Ukliďme Česko dorazilo asi šest desítek. Od nepořádku čistí pole, řekl ČTK za spolek Miroslav Kubásek.

Asi dvě stovky dobrovolníků spolku už o uplynulém víkendu pomohly uklízet pole v okolí obcí Hrušky a Moravská Nová Ves. Během dvou dnů lidé sesbírali kusy střech, izolací, dřeva a dalších materiálů, které by jinak zarostly vegetací, staly se ekologickou zátěží a komplikovaly do budoucna život místním zemědělcům. Akce pod hlavičkou Ukliďme Česko je tento víkend jednodenní. "Minulý víkend jsme vyčistili asi 500 hektarů, dnes půjde asi o 200 hektarů," uvedl Kubásek. Opět jde o kusy izolací, plastů, dřeva a dalších materiálů, které tornádo strhalo z domů a rozneslo po okolí.

"Odpad sesbíráváme na hromady kolem cest, takto sesbírané hromady následně odváží traktor," popsal Kubásek.

Další desítky dobrovolníků koordinuje kraj v Moravské Nové Vsi a Hruškách, kde jsou v centru obcí infopointy. V nich se dobrovolníci hlásí a dozvědí se v nich, kde mohou pomoci. V Mikulčicích si práci organizují sami dobrovolníci. V Lužicích odklízecí práce skončily, skončil i infopoint. Krajský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) uvedl, že i v Lužicích je spousta domácností, které potřebují pomoc, ale je podle něj třeba kontaktovat se přímo.

Dobrovolníci na veřejných prostranstvích především odklízejí drobnější materiál, například vyhrabávají z trávníků střepy. Mohou ale být k ruce i řemeslníkům a dělat méně odbornou práci. Postupně jich ubývá. Zatímco první víkend po tornádu obce připomínaly mraveniště a kraj dobrovolníky v jednu chvíli i žádal, aby už nejezdili, že je jich dost, další dny a víkend jich bylo o poznání méně.

"Je úplně přirozené, že s odstupem od té katastrofy zájem ubývá. Jakoukoliv práci dobrovolníků vítáme, vždy se pro ně práce najde," uvedl po pátečním krizovém štábu hejtman.

Hodonínskem a Břeclavskem se prohnalo tornádo 24. června. Šlo o druhé nejsilnější tornádo kategorie s rychlostí větru až přes 300 kilometrů v hodině. Způsobilo smrt šesti lidí, poničilo asi 1200 domů. Organizace Člověk v tísni odhaduje, že bouře v oblasti silně zasáhla zhruba 1600 domácností. Ke zbourání je v lokalitě určeno asi 190 domů. Vznikly mnohamiliardové škody.

Související

Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Charita chce v Hruškách postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem

Diecézní charita Brno chce spolu s obcí v Hruškách na Břeclavsku postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem, kteří nedokážou opravit své domovy. ČTK to řekla mluvčí charity Zuzana Horáková. Budova by měla mít devět bytů a náklady na její vznik by se mohly pohybovat kolem 30 milionů korun.

Více souvisejících

Tornádo na Moravě (24.6.2021) Jihomoravský kraj

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

včera

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

včera

včera

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

včera

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu oznámil, že Rusko brzy zveřejní datum dalšího kola přímých mírových rozhovorů s Ukrajinou. Jedním z hlavních požadavků Moskvy přitom zůstává neutrální status Ukrajiny, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy