Firma Legios Loco se rázně ohradila. Insolvenční správkyně je prý ve střetu zájmů

Insolvenční správkyně firmy Heavy Machinery Services (HMS) je ve střetu zájmů, uvedla dnes pro ČTK mediální konzultantka Legios Loco Radka Háčková. Upozornila na to, že správkyně přihlašuje pohledávky HMS do insolvenčního řízení vedeného u Městského soudu v Praze proti firmě Legios Loco a zároveň má zkoumat pohledávky, které Legios Loco přihlásila do insolvenčního řízení HMS.

Háčková to dnes uvedla v reakci na schůzi věřitelů HMS 29. srpna v Českých Budějovicích a vyjádření Hýskové. Správkyně ČTK řekla, že pohledávka Legios Loco ve výši přes dvě miliardy Kč není podložena relevantními listinami.

HMS, která vyráběla vagony, je v konkurzu a dluží přes 3,3 miliardy Kč, pronajímala areál v Lounech firmě Legios Loco. Hýsková dala Legiosu v červnu výpověď a areál uzavřela, kvůli tomu tam zasahovala policie. Hýsková poté areál pronajala výrobci brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ, jejímž většinovým vlastníkem je Czechoslovak Group. Legios Loco je od poloviny července také v insolvenci, insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Výroba v podniku stála od začátku července.

"Nájem společnosti Legios Loco v Lounech ukončila paní Hýsková ve prospěch společnosti DAKO-CZ protiprávně. Nachází se v bezprecedentním konfliktu zájmů," tvrdí Háčková.

Hýsková ve čtvrtek ČTK po schůzi věřitelů na krajském soudu, kteří zvolili nový věřitelský výbor HMS, řekla, že Legios Loco dluží firmě HMS přes 300 milionů korun. Podle krajského soudu se řídicí struktura HMS prolíná s vedením společnosti Legios Loco. Podle Hýskové Legios Loco přihlásila nově pohledávku k HMS přes dvě miliardy Kč. "Není ale podložena žádnými relevantními listinami," řekla insolvenční správkyně.

Podle Háčkové je pohledávka Legios Loco k HMS kvůli své obsáhlosti zveřejněna v insolvenčním rejstříku v devíti dílčích podáních, má stovky stran textu a desítky příloh. "Hodnocení přihlášky pohledávky Legios Loco, která do dnešního dne neprošla řádným přezkumem, nemůže být relevantní pro flagrantní konflikt zájmů insolvenční správkyně," uvedla Háčková.

Schůzi věřitelů HMS svolal na 29. srpna do Českých Budějovic krajský soud, který opakovaně zamítl reorganizaci společnosti a v červnu prohlásil konkurz na její majetek. Rozhodnutí o konkurzu není pravomocné, záleží na tom, jak rozhodne odvolací Vrchní soud v Praze.

Pohledávky věřitelů zatím uspokojeny nebyly. V lounském areálu vagonky působí teď firma DAKO-CZ, podle Hýskové tam začala v srpnu opravovat vozy. Výrobce vagónů HMS, dříve známý jako Legios, je v úpadku od února 2014.

Související

Soudy, ilustrační fotografie

Začalo insolvenční řízení s Legios Loco. Správnykě HMS nás vyhnala, tvrdí firma

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se společností Legios Loco, která donedávna vyráběla a opravovala vagony v lounském areálu zkrachovalé firmy Heavy Machinery Services (HMS). Insolvenční návrh na sebe podala sama firma, žádá o povolení reorganizace. Návrh na insolvenci Legios Loco zdůvodňuje tím, že insolvenční správkyně HMS paralyzovala činnost Legiosu v lounském areálu, odkud firmu a její zaměstnance vykázala. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku.
Soudy, ilustrační fotografie

Insolvence Legios Loco je zastavená, soud nevyhověl odvolání "nastrčené osoby"

Vrchní soud v Praze rozhodl, že insolvenční řízení vedené proti vagonce Legios Loco zastavil Krajský soud v Českých Budějovicích oprávněně. Nevyhověl tak odvolání, které podal Serhij Varcarjuk (Serhiy Vartsaryuk) z Ukrajiny. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Varcarjuk ještě může podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR.

Více souvisejících

Legios Loco insolvence české budějovice soudy Heavy Machinery Services (Legios)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy