Hasiči měli kvůli bouřím stovky výjezdů, bez proudu jsou desetitisíce lidí

Česko zasáhly ve středu večer opět silné bouře. Hasiči kvůli nim registrují 788 zásahů. Odstraňovali hlavně spadlé stromy, čerpali vodu ze zaplavených prostor a evakuovali také několik dětských táborů. Dočasně se zvedly hladiny některých řek, do dnešního rána ale voda většinou opadla.

Bouřka, ilustrační foto

V zemi kolem 07:00 platil na čtyřech místech stav bdělosti, což je nejnižší povodňový stupeň. Vyhlášen byl pro Cidlinu v Jičíně, Úslavu ve Ždírci a Botič v Jesenici a v Průhonicích u Prahy. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Bez proudu zůstávalo ráno téměř 21.000 odběratelů.

V noci voda na některých místech vystoupala až na povodňové ohrožení, což je třetí stupeň. Týkalo se to Lužické Nisy v Proseči nad Nisou, Brziny v Hrachově nebo Úslavy v Prádle. Všechny řeky ale vydržely na třetím stupni jen několik desítek minut, potom jejich hladiny rychle opadly.

Nejvíce pršelo na severu Čech v Jizerských horách, Krkonoších a jejich podhůří. Zasaženo tak bylo zejména povodí Lužické Nisy a Cidliny. Za šest hodin tam napršelo až 40 milimetrů. Vyšší srážkové úhrny zaznamenaly také Šumava, Plzeňská pahorkatina, Třeboňsko, střední Povltaví, hlavní město, Středočeský kraj na východ od Prahy a také Beskydy a jejich podhůří. "Na ostatním území se vyskytly srážky maximálně do deseti milimetrů," uvedli meteorologové.

Hasiči zasahovali zejména v krajích Moravskoslezském, Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Jihočeském a na Vysočině. Středočeští hasiči kvůli zaplavení evakuovali čtyři dětské tábory, všichni jsou v pořádku. Královéhradečtí hasiči pak evakuovali dva tábory u Nemojova. "Děti z jednoho se dostaly s vedoucími do blízké hospody, do druhého tábora se museli hasiči doslova prořezat," uvedli na twitteru hasiči. Autobusy odvezly do skautského centra v Hostinném 51 dětí a 13 dospělých. Tři děti utrpěly lehká zranění.

Celkem měli hasiči od středečních 07:00 do dnešního rána 1406 výjezdů. V tom jsou ale započítané i události, které s bouřkami nesouvisí, včetně planých poplachů. "Pro srovnání – pětiletý denní průměr počtu našich zásahů je 345," sdělil ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Rudolf Kramář.

Momentálně se srážky vyskytují na západě a jihu České republiky. "Během dne očekáváme místy přeháňky nebo bouřky, na horách, zvláště na jihu, četnější. Zasažené toky již vykazují většinou poklesy, situace by se měla postupně uklidňovat," dodali meteorologové.

Noční bouřka přerušila dodávky proudu desetitisícům odběratelů

Po středečních večerních a nočních bouřkách bylo dnes kolem poledne bez proudu ještě zhruba 12.000 odběratelů. Nejhorší situace je v Libereckém a Královéhradeckém kraji. V noci bylo bez dodávek elektrické energie zhruba 45.000 odběrných míst, vyplývá z informací mluvčí distribučních společností ČEZ a EG.D. Energetici předpokládají, že poruchy odstraní přes den.

Společnost ČEZ Distribuce měla kolem poledne po středečních bouřkách bez proudu 11.000 odběratelů. Nejvíce poruch technici řeší na Semilsku a Trutnovsku. Nejčastější příčinou byl pád stromů a větví do vedení.

Nejhorší situace byla podle mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové kolem půlnoci, kdy bylo bez proudu 36.000 odběratelů. "Během noci a rána se nám podařilo připojit necelou polovinu odběratelů v postižených lokalitách. Jsme v terénu i nadále," uvedla Holingerová.

Distribuční společnost EG.D, která působí na jihu České republiky, evidovala před polednem zhruba 800 domácností bez proudu, podobně jako ráno. Polovina odpojených odběratelů byla na Znojemsku, zbytek na Táborsku a Pelhřimovsku, informovala mluvčí firmy Martina Slavíková. "Předpokládáme, že všechny poruchy se podaří během dneška odstranit," dodala. V noci bylo podle Slavíkové bez dodávek elektřiny až 9000 odběratelů EG.D.

Silné bouřky ve středu večer zasáhly především Moravskoslezský, Jihočeský, Středočeský a Zlínský kraj i Vysočinu. V noci voda na některých místech vystoupala až na povodňové ohrožení, což je třetí stupeň. Všechny řeky ale vydržely na třetím stupni jen několik desítek minut.

Silné bouřky zasáhly především západní část Čech už v úterý večer a v noci na středu. Hasiči v noci vyjížděli k více než 800 zásahů souvisejících s počasím. Nejvíc práce měli v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji a také ve středních Čechách, včetně Prahy.

Pentagon: Za výbuchy na ruské základně na Krymu může ukrajinský útok

13.08.2022 04:59 Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, způsobil…

Na Krymu podle médií zadrželi exvelitele ruských separatistů Girkina

14.08.2022 13:08 Na Krymu byl zadržen bývalý velitel ruských separatistů na Donbasu Igor Girkin, známý též jako…

Předpověď počasí: Příští týden bude tropický, teploty mohou být vysoké i v…

14.08.2022 06:30 Příští týden se do Česka vrátí tropické počasí. Během dne teploty vyrostou až na 35 °C, v noci pak…

Rushdieho odpojili od ventilátoru, už dokáže i mluvit

14.08.2022 21:05 Britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, který byl v pátek při přípravě na…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Hasiči v Českém Švýcarsku prolévali ložiska, která odhalily drony, našli i…

14.08.2022 19:23 Aktualizováno Hasiči v národním parku České Švýcarsko dnes prolévali žhavá ložiska, která ráno odhalily drony v…

Na leteckém dni v Chebu se zřítilo letadlo, spadlo na dům

14.08.2022 18:55 Aktualizováno Po dnešním pádu letadla mezi domy při leteckém dni v Chebu zemřel pilot. Jeden člověk utrpěl lehké…

Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum

14.08.2022 15:11 Aktualizováno Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum dočasné ochrany, stejně jako oba dny…

V Českém Švýcarsku je klid, na místě je stále přes sto hasičů

13.08.2022 21:51 Aktualizováno Z národního parku České Švýcarsko odjely dnes ráno poslední hasičské odřady. Na místě zůstává…

Lidé evakuovaní z Hřenska se začali vracet téměř po třech týdnech domů

13.08.2022 17:22 Aktualizováno Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se začali vracet téměř po třech týdnech…

Prahou prošel Prague Pride. Na Letnou dorazilo až 60 tisíc lidí

13.08.2022 16:51 Aktualizováno Duhový průvod hrdosti sexuálních menšin dorazil na Pražskou Letnou. První účastníci přišli kolem 14…

Česká republika vydala v pátek uprchlíkům z Ukrajiny 882 víz

13.08.2022 11:39 Česká republika vydala v pátek uprchlíkům z Ukrajiny 882 víz dočasné ochrany, skoro o 80 méně než…

Ministerstvo životního prostředí prodloužilo omezení vstupu do NP České…

12.08.2022 16:13 Ministerstvo životního prostředí prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do národního parku České…

Hasiči požár v Českém Švýcarsku zvládli. Je uhašen, zásah skončil

12.08.2022 15:37 Aktualizováno Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku dnes v 15:00 předali…

Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku dnes zastavil silný vítr

12.08.2022 11:32 Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku dnes zastavil silný vítr. Lanovka může být v provozu do…

Související:

Právě se děje

reklama