Krach Thomas Cook? Experti prozradili, jaký bude dopad na český trh

Krach britské cestovní kanceláře Thomas Cook tuzemský trh výrazněji nezmění. V Česku totiž společnost nepatřila mezi klíčové hráče. Na dotaz ČTK to uvedli odborníci na tuzemský cestovní ruch. Dceřinou firmou Thomas Cook v Česku je CK Neckermann. Tuzemské cestovní kanceláře se podle expertů musí přizpůsobit novým technologiím a obchodním modelům, stále jsou však stabilní.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Thomas Cook
doporučujeme

Britská společnost Thomas Cook, která patřila k největším cestovním kancelářím na světě, v pondělí vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace. Tuzemská CK Neckermann byla následně nucena zastavit veškerý prodej jak vlastních zájezdů a pobytů, tak zájezdů a pobytů z koncernu skupiny a dalších tour operátorů.

Právě o klienty Neckermannu budou podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka usilovat ostatní české kanceláře. Neckermann loni zvýšil své tržby o více než pětinu na 995 milionů korun. Z velké části byly tvořeny právě z prodeje vlastních zájezdů. Výrazněji by se však poměry na českém trhu změnit neměly a dá se očekávat, že o nové klienty bude konkurence usilovat rovnoměrně.

Profitovat by mohly zejména velké kanceláře. Mezi ty expert společnosti KPMG Radek Chaloupka zařadil například Exim Tours, Fischer, Čedok, Blue Style, Firo Tour nebo Alexandrii. "Těm alespoň načas ubude jeden z rostoucích konkurentů," dodal. Naopak pro zákazníky může podle Chaloupky současná situace znamenat dočasné snížení nabídky zájezdů nejčastěji z německých letišť.

Marek také upozornil, že i další cestovní kanceláře se musí v současnosti vyrovnávat s narušením dosavadního fungování na trhu prodejů zájezdů. Podle experta Deloitte však největší tuzemské kanceláře zatím dokážou reagovat na nové trendy v cestovních ruchu a dosahují konkurenceschopných cen. Mezi nové trendy patří zejména nové technologie a obchodní modely v ubytování a v dopravě, které turisté čím dál častěji využívají při hledání výhodnějších nabídek. Mimo jiné právě tyto faktory podle odborníků rovněž částečně přispěly ke krizi a následnému krachu britské Thomas Cook.

Chaloupka v této souvislosti připomněl také klesající zájem o služby cestovních kanceláří u mladé generace. "Trh se proto bude postupně konsolidovat a dále přeskupovat, o čemž svědčí i nedávno oznámené spojení dvou největších lídrů českého trhu CK Fisher a Exim Tours," podotkl expert KPMG.

Krach britské Thomas Cook je podle odborníků dosud největším případem úpadku cestovní kanceláře. Firma si nedokázala zajistit dodatečné peníze, které požadovaly věřitelské banky, a britská vláda finanční pomoc poskytnout odmítla.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza H-System se dál zamotává. Věřitelský výbor a družstvo Svatopluk ve…

22.01.2020 09:46 Bytové družstvo Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů zkrachovalého H-Systemu, má podle…

Byty po H-Systemu se začnou prodávat na přelomu jara a léta, cenu určí…

22.01.2020 09:04 První byty, které spadají do konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System a které si lidé sami…

Řidič výletního vláčku na Žďársku usmrtil dítě, vyvázl s podmínkou

22.01.2020 08:26 Řidič výletního vláčku, který předloni v červenci srazil a usmrtil v areálu Šiklův mlýn na Žďársku…

Důchodci mají velký problém. Skoro nikdo o něm ale neví

21.01.2020 21:02 Aktualizováno Čeští senioři se setkávají s týráním. Ačkoliv se této problematice věnuje v Česku více než tři sta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama