Osobnosti vyzvaly k odvolání radních ČT za sesazení dozorčí komise

Desítky osobností vyzvaly zákonodárce, aby odvolali členy Rady České televize, kteří sesadili dozorčí komisi. Napsali to v otevřeném dopisu premiéru Andreji Babišovi (ANO), který dnes obdržela ČTK. Situaci v televizní radě se bude v úterý zabývat sněmovní volební výbor, který má média na starosti.

Česká televize, ilustrační foto
doporučujeme

Dopis, který vznikl v reakci na dřívější text osobností Babišovi, podepsali umělci, vědci, signatáři Charty 77, duchovní či bývalí politici.

Chtějí kvůli podle nich nezákonnému sesazení dozorčí komise Rady ČT konec desítky televizních radních. "Jejich jednání hodnotíme jako pokusy o řízenou likvidaci této služby veřejnosti," napsali. Odvoláni by podle nich měli být Pavel Matocha, Daniel Váňa, Jiří Kratochvíl, Jiří Šlégr, Vladimír Karmazín, Jaroslav Maxmilián Kašparů, Roman Bradáč, Hana Lipovská, Lubomír Veselý a Pavel Kysilka. Lipovská a Veselý by měli skončit podle dopisu také pro "nezákonné střety zájmů". Vyjádření člen rady ČTK zjišťuje.

Radní Lipovská odvolání dozorčí komise v minulosti hájila, podle ní bylo v souladu se zákonem a rada k němu přistoupila s péčí řádného hospodáře. Důvodem byly podle vážné výhrady k práci komise, což je poradní orgán rady. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemku pod ostravským studiem, ke kterému komise údajně nedodala včas některé podklady.

Sněmovní volební výbor dostal podle Respektu rozbor legislativního odboru dolní komory, podle kterého rada odvolala dozorčí komisi nezákonně. Rada neuvedla zákonné důvody, navíc není možné odvolání komise jako celku, napsal Respekt s odvoláním na analýzu. "Rada bude muset ten stav, který způsobila, 

Ve druhé polovině listopadu se signatáři původního dopisu Babišovi pozastavili nad způsobem odvolání pětičlenné dozorčí komise, která je poradním orgánem Rady ČT. Babiše vyzvali k tomu, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Spolu s dalším dopisem nyní zveřejnili také premiérovu odpověď. Premiér jim mimo jiné napsal, že nechce vstupovat do sporu o to, zda byla komise odvolána nezákonně, protože nechce na Radu České televize politický tlak. Signatáře dopisu požádal, aby při podezření na porušení zákona použili právní prostředky.

"Využíváme právní prostředky k odvolání a věříme v demokratický krok většiny rozumných a odpovědných politiků," napsaly desítky osobností v odpovědi na Babišův dopis. Vládu požádali o to, aby předložila změnu systému nominací a volby do rad médií veřejné služby.

Lipovská odvolání dozorčí komise v minulosti hájila, podle ní bylo v souladu se zákonem a rada k němu přistoupila s péčí řádného hospodáře. Důvodem byly podle vážné výhrady k práci komise, což je poradní orgán rady. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemku pod ostravským studiem, ke kterému komise údajně nedodala včas některé podklady.

Senát v listopadu uvedl uvedl, že odvolání dozorčí komise nebylo v souladu se zákonem o České televizi. Současně požádal sněmovní volební výbor, aby se pochybeními rady zabýval a v případě jejich potvrzení zvážil odvolání radních, kteří se chyby dopustili.

Čtyři z pěti odvolaných členů komise doručili radě předžalobní výzvu, v níž konstatují, že k jejich odvolání nebyl zákonný důvod a chtějí pokračovat ve funkcích. Jinak se hodlají obrátit na soud. Radní už zvolili nové členy komise. Na rozdíl od nich jsou členové komise vázáni mlčenlivostí a mohou nahlížet do všech interních materiálů ČT.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda o otevření skiareálů ani nehlasovala, potvrdil Havlíček

27.01.2021 21:15 Vláda dnes o otevření skiareálů podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ani…

Dbalý si za korupci při ovlivňování zakázek odsedí sedm let

27.01.2021 17:32 Aktualizováno Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků…

Před 25 lety odešla Olga Havlová. Žádná z dalších prvních dam se jí nemůže…

27.01.2021 15:35 Byla morální autoritou, zdobila ji odvaha a upřímnost. Z první polistopadové dámy Olgy Havlové, od…

S kontrolami na horách bude pomáhat i ČOI, tvrdí Havlíček

27.01.2021 11:59 Na kontrolách dodržování protiepidemických opatřeních na horách by se podle ministra průmyslu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama