Rozsáhlý daňový podvod: Dva cizinci založili sto firem, Česko přišlo o 70 milionů

Jihočeská policie obvinila dvojici cizinců z krácení daně. Státu podle ní způsobili asi sedmdesátimilionovou škodu přes řetězec firem zajišťující reálně fungujícím společnostem pracovníky a personální agendu. Hrozí jim pět až deset let vězení.

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

Padesátiletý a čtyřiačtyřicetiletý muž jsou občany Maďarska, pocházejí ale z bývalého Sovětského svazu. Od ledna 2016 založili prostřednictvím nastrčených osob, takzvaných bílých koní, více než sto firem.

"Pomocí dalších najatých lidí dodávali do reálně fungujících společností převážně zahraniční pracovníky, kterým padělali doklady včetně výpisů rejstříků trestů nebo potravinářských průkazů. Firmy za tyto pracovníky platily. Obvinění muži však zisky řádně nedanili. Fiktivními pohledávkami v řetězci ovládaných firem si navíc výrazně snižovali daňový základ," uvedl mluvčí policie Jiří Matzner.

Razii na základě podnětu finanční správy udělali policisté a celníci v úterý a ve středu. Zasahovali na několika místech v ČR. Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor zajistili asi tři miliony korun v hotovosti, mobilní telefony, počítače a dokumenty dokazující trestnou činnost.

"Kriminalisté zatím dokumentují škodu způsobenou státu ve výši bezmála 70,000.000 korun, nicméně podle zajištěných materiálů a důkazů by se mohla vyšplhat i na částku dvojnásobnou," uvedl Matzner.

Případ vyšetřují jihočeští kriminalisté z odboru hospodářské trestné činnosti ve spolupráci s celníky. Dozoruje ho pražské státní zastupitelství.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina Čechů, ukazuje průzkum

20.09.2020 22:01 Aktualizováno S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve…

V olomouckém babyboxu našli chlapečka. Už má jméno, byl zabalen do plyšové…

20.09.2020 21:35 Do babyboxu v Olomouci dnes vpodvečer někdo odložil miminko. Chlapec vážící 2,5 kilogramu byl…

Ekologická havárie: Do Bečvy unikla neznámá látka, uhynulo mnoho ryb

20.09.2020 19:22 Do řeky Bečvy dnes unikla neznámá látka, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama