Rozsáhlý daňový podvod: Dva cizinci založili sto firem, Česko přišlo o 70 milionů

Jihočeská policie obvinila dvojici cizinců z krácení daně. Státu podle ní způsobili asi sedmdesátimilionovou škodu přes řetězec firem zajišťující reálně fungujícím společnostem pracovníky a personální agendu. Hrozí jim pět až deset let vězení.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

Padesátiletý a čtyřiačtyřicetiletý muž jsou občany Maďarska, pocházejí ale z bývalého Sovětského svazu. Od ledna 2016 založili prostřednictvím nastrčených osob, takzvaných bílých koní, více než sto firem.

"Pomocí dalších najatých lidí dodávali do reálně fungujících společností převážně zahraniční pracovníky, kterým padělali doklady včetně výpisů rejstříků trestů nebo potravinářských průkazů. Firmy za tyto pracovníky platily. Obvinění muži však zisky řádně nedanili. Fiktivními pohledávkami v řetězci ovládaných firem si navíc výrazně snižovali daňový základ," uvedl mluvčí policie Jiří Matzner.

Razii na základě podnětu finanční správy udělali policisté a celníci v úterý a ve středu. Zasahovali na několika místech v ČR. Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor zajistili asi tři miliony korun v hotovosti, mobilní telefony, počítače a dokumenty dokazující trestnou činnost.

"Kriminalisté zatím dokumentují škodu způsobenou státu ve výši bezmála 70,000.000 korun, nicméně podle zajištěných materiálů a důkazů by se mohla vyšplhat i na částku dvojnásobnou," uvedl Matzner.

Případ vyšetřují jihočeští kriminalisté z odboru hospodářské trestné činnosti ve spolupráci s celníky. Dozoruje ho pražské státní zastupitelství.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní…

Na Jablonecku hořela paseka, s hašením pomáhal vrtulník

21.09.2019 20:45 Aktualizováno Hasiči u Železného Brodu na Jablonecku dnes přes tři hodiny likvidovali požár paseky v těžko…

Neštěstí v Brně: Muže zasáhl elektrický výboj, utrpěl rozsáhlé popáleniny

21.09.2019 16:14 Elektrický výboj dnes na brněnském hlavním nádraží zranil člověka. Utrpěl popáleniny na 30…

Praha trénuje na velkou povodeň, cvičení začalo testem vrat na Čertovce

21.09.2019 15:34 Aktualizováno Dnešní celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval test vrat na Čertovce, která by se jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama