Soud znovu řeší kauzu údajně zmanipulovaných tendrů České pošty

Pražský městský soud dnes začal znovu rozplétat kauzu údajných manipulací s tendry České pošty. Předloni v prosinci sice části obžalovaných uložil podmíněné tresty a další osvobodil, rozsudek ale zrušil odvolací soud. Obžalovaní dnes opět popřeli, že se na manipulování zakázek podíleli. Hlavní líčení je zatím naplánované do čtvrtka.

Přidejte svůj názor

Česká pošta, ilustrační fotografie
doporučujeme

Obžalobě čelí bývalý zástupce generálního ředitele České pošty Richard Soldán, jednatel společnosti SP Josef Šindelář a jednatel firmy Radekov Antonín Hadač. Soud je předloni v prosinci nepravomocně potrestal podmínkami, firmy dostaly peněžité tresty. Rozsudek ale zrušil odvolací Vrchní soud v Praze. V případu je stíhána i společnost Agrotec patřící do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) a její jednatel Pavel Richter, městský soud je původně obžaloby zprostil. Všichni obžalovaní vinu odmítají.

Případ u městského soudu původně řešil soudce Petr Novák, který na konci roku 2018 odešel do důchodu. Kauza byla přidělena soudci Petru Blažkovi. Protože někteří z obhájců nesouhlasili s tím, aby bylo v řízení pokračováno, musí se Blažek zabývat případem od počátku. Státní zástupce proto dnes znovu přečetl obžalobu, poté se dostali ke slovu obžalovaní. Někteří odmítli vypovídat, další vinu opětovně popřeli.

V kauze bylo původně obžalováno deset lidí, s některými žalobce v minulosti uzavřel dohodu o vině a trestu. Jiní byli potrestáni symbolickými a peněžitými tresty, u dalších bylo od potrestání upuštěno.

První část obžaloby se týká pěti zakázek na úpravy interiérů pošt nebo modernizace přepážek na pobočkách v různých místech Česka. Zakázky byly vypsány mezi roky 2012 a 2014. Někdejší zástupce generálního ředitele pošty Soldán, ředitel odboru investic Jiří Bílek, ředitel nákupu a zásobování Jiří Kouba a referentka odboru přípravy veřejných zakázek Renata Jakubcová podle spisu umožnili, aby tendr získaly předem domluvené firmy. Obžalobě v této části čelil i manažer stavební firmy Ervín Kolárovský.

Koubovi soud už dříve uložil 163 dní ve vězení, Kolárovskému 203 dní vězení. Oba také museli zaplatit 150.000 korun. Mimo hlavní jednání byla zproštěna obžaloby Jakubcová, u které se ukázalo, že pouze plnila požadavky nadřízených. U Martina Sirotka, který měl status spolupracujícího obviněného a přiznal se, soud upustil od potrestání. Bílkova dohoda o trestu spočívala v tom, že zaplatil 10.000 korun. Peníze měly jít na pomoc obětem trestných činů.

Druhá část obžaloby, ve které byli aktéři původně městským soudem nepravomocně zproštěni, se týká manažera Agrotecu Richtera a někdejšího ředitele poštovní sekce řízení dopravy České pošty Patrika Zeithamla, který podle spisu zařídil, aby Agrotec dodával poště pneumatiky. U Zeithamla bylo předloni v září podmínečně zastaveno trestní stíhání.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 v Domově pro seniory Iris v Ostravě: Dalších 11 nakažených

04.04.2020 20:48 Nemoc covid-19 se prokázala u dalších devíti klientů Domova pro seniory Iris v Ostravě. Nakaženi…

Zemřely další nakažené seniorky z domova v Michli, covid-19 nebyl…

04.04.2020 20:00 Aktualizováno V pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) dnes zemřely s nemocí covid-19 dvě ženy z domova pro…

Covid-19 v Praze: Počet nakažených přesáhl tisíc, dnes přibylo 99 případů

04.04.2020 19:37 V Praze bylo dnes večer 1045 případů nákazy koronavirem a 27 úmrtí lidí s nemocí covid-19, kterou…

Češi omezili nájezdy do turistických oblastí, policie hlídala nošení…

04.04.2020 19:26 Lidé omezili nájezdy do turistických oblastí, středočeští policisté dnes nemuseli kvůli shlukování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy