Řemeslníky, pomoc psychologů a právníků a materiál na opravu střech potřebují nyní lidé ve Stebně na Lounsku, které před týdnem zasáhl silný vítr a kroupy. Na místě dnes několik desítek dobrovolníků pomáhá s úklidem. Obava panuje z dešťů, střechy jsou zakryté zatím jen provizorně. Žádosti o státní dotaci z programu Živel vyplňují lidem úřednice v přístřešku na návsi zpustošené vichrem.
Škody se pohybují podle předběžných odhadů kolem sto milionů korun. Vojáci s těžkou technikou a dobrovolníci už odklidili sutě, modré plachty zakryly střechy domů. Traktory stojí na náměstí i v okolí obce u rozřezaných stromů. Po týdnu je řada místních unavená a smutná. "Lidé jsou vyčerpaní, prvních pět dní působil adrenalin, ale teď odjela těžká technika, hasiči, vojáci. Utichlo to, tak to na ně začíná padat, nemůžou spát," řekl ČTK Luděk Prošek, který organizuje práci řemeslníků.
Ústecký kraj uvolnil z centrálního skladu humanitární pomoci 50 vysoušečů. Potraviny i vodu do obce vozí dárci. "Jsme vděční za každou pomoc, je ale lepší se dopředu domluvit. Oblečení a hygienické prostředky jsou zbytečné. Nejvíce se teď hodí stavební materiál. Zařídili jsme účet na pile v sousedním Blatně, kam mohou zájemci vložit částku na konkrétní věci," řekla ČTK Eliška Ratiborská, která koordinuje dobrovolníky. Sama přitom původně přijela jen pomoci prarodičům, kterým pohroma zcela zničila dům. "Lidé se na mě obraceli, že chtějí pomoc, ale neví jak. Tak jsem zřídila účet a nakonec jsem se stala prostředníkem pro Člověka v tísni, který přijel s finanční pomocí," uvedla.
Do Stebna se vydala dnes i parta motorkářů. "Přijeli jsme přispět, ne tedy prací, ale každý s nějakým finančním obnosem," řekl ČTK Bohumil Cikán. "Většina lidí je z Prahy, já z Chomutova, domluvili jsme se na výlet a pomoci konkrétním osobám," uvedl. S vyřizováním dokumentů k žádosti ze Státního fondu podpory investic dnes na místě pomáhají lidem dvě úřednice. Během hodiny přišlo deset lidí, většina s fotkami poničených objektů v mobilních telefonech. Z programu Živel mohou získat dotaci na opravy. Ve Stebně je 13 pobořených domů, množství zničených zemědělských stavení, kostel přišel o část střechy.
Někteří ještě nemají škody spočítané. "Sebralo nám to stodolu, částečně střechu na domě, voda protekla do baráku, ploty jsou zbourané, zahrada zlikvidovaná, ovocné i okrasné stromy jsou pryč," řekl ČTK Jaroslav Petráň, který si přišel vyřídit žádost o státní dotaci. "Vnitřek jsme měli po rekonstrukci," poznamenal se smutkem. "Teď potřebujeme hlavně střechu nad obytnou částí, škody třeba ve stodole, kde jsou věci zavalené propadlým stropem, ještě sečteny nemáme," dodal.
Lidé podle Květuše Ratiborské potřebují vědět, že nejsou ve vzniklé situaci sami. "Ty babičky, co tu žijí, se bojí říci si o pomoc, jsou na tom psychicky špatně. Já sama jsem dnes poprvé opustila místo, které nám po té pohromě zůstalo," řekla se slzami v očích.
Ústecký kraj zveřejnil na svém webu kontakty, na které se mohou zájemci obracet. Přestože práce je ve vesnici ještě mnoho, místní věří, že se podaří vrátit obci, kterou zvelebovali řadu let, do původní podoby.
Související
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
Za vraždu dítěte na Lounsku hrozí výjimečný trest. Policie vznesla obvinění
Aktuálně se děje
včera
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
včera
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
včera
Opravdu jde o terorismus? Výbušniny u plynovodu mohou být zinscenované, aby pomohly Orbánovi, míní experti
včera
USA mohou zítra uzavřít dohodu s Íránem, tvrdí Trump. Teherán řekl, za jakých okolností otevře Hormuzský průliv
včera
Trump ztratil nervy: Otevřete ten zas***** průliv, vy šílení parchanti, nebo budete žít v pekle, nadává Íránu
včera
U plynovodu na srbsko-maďarských hranicích našli výbušniny. Zasahují vrtulníky i pyrotechnici, Orbán svolal Radu obrany
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce
včera
Začátek Orbánova konce? Magyar zacílil na mladé voliče, ti touží po svobodné zemi
včera
Macinka Pavla na summit NATO nepustí. Pojede tam s Babišem a Zůnou
včera
Ovládli jsme Luhanskou oblast, opakuje stále dokola Rusko. Podle expertů i Kyjeva je to aprílový žert
včera
Slovensko žádá Evropskou unii, aby obnovila dialog s Ruskem
včera
Americké síly úspěšně dokončily dramatickou záchrannou misi v Íránu. Našli ztraceného letce
včera
Počasí příští týden: Žádné oteplení se zatím nechystá
4. dubna 2026 22:01
Režim v Íránu se nezměnil. Po Trumpových útocích je naopak ještě tvrdší, míní analytici
4. dubna 2026 20:47
Podpora Putina je nejnižší od začátku invaze na Ukrajinu
4. dubna 2026 19:30
Rutte poletí kvůli útokům na členy NATO za Trumpem
4. dubna 2026 18:18
Záchranné týmy amerického letectva provádějí jednu z nejnebezpečnějších operací moderní historie
4. dubna 2026 16:58
Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině
4. dubna 2026 15:47
Jako z filmu Terminátor. Frontovou linii na Ukrajině začínají ovládat drony a roboti
4. dubna 2026 14:26
Politico: Magyara čeká očistec. Orbánův systém učinil Maďarsko prakticky neovladatelné
I přesto, že by opoziční lídr Péter Magyar dokázal v dubnových volbách porazit dlouholetého premiéra Viktora Orbána, čeká ho podle politických analytiků webu Politico doslova očistec. Orbán totiž během svých 16 let u moci vybudoval v Maďarsku komplexní systém „právních pastí“, které mají za cíl paralyzovat jakéhokoli jeho nástupce a učinit zemi prakticky neovladatelnou pro kohokoliv jiného než stranu Fidesz.
Zdroj: Libor Novák