V Ostravě tekly slzy proudem. Lidé za zvuku sirén uctili oběti střelby

Několik desítek lidí dnes v poledne u Fakultní nemocnice Ostrava uctilo za zvuku sirén památku obětí střelby. K pietnímu místu lidé dál nosí květiny a zapalují svíčky. Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska před týdnem v nemocniční poliklinice bez varování začal střílet. Zastřelil šest lidí a další tři zranil. Sedmou obětí se s odstupem dvou dnů stala žena, která utrpěla těžké zranění a byla v kritickém stavu. Sirény se dnes k uctění památky obětí rozezněly po celé republice.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Fakultní nemocnici v Ostravě
doporučujeme

Se slzami v očích dnes u pietního místa před ostravskou nemocnicí stála i paní Blanka, která znala jednu z obětí střelby. "Kolegyně, která se mnou pracovala na transfuzní stanici skoro 40 let, tady zahynula. Je to tragédie, protože to byla vynikající laborantka, vynikající kolegyně a kamarádka, nemůžu se z toho vzpamatovat," uvedla plačící žena.

Se svou kamarádkou se naposledy viděla před třemi týdny. O střelbě v nemocnici se dozvěděla, když byla s manželem na jiné poliklinice u lékaře. Podle ní byla její kolegyně vždy laskavá a chovala se velmi hezky k pacientům.

Na místo dnes krátce před pietním spuštěním sirén přišly zapálit svíčky také pracovnice z biochemické laboratoře. "Je to obrovská tragédie ... Zrovna jsme si říkaly, když jsme procházely (nemocnicí), že na těch lidech je vidět strach. Někteří stojí bokem čekáren," uvedla jedna z nich. Další doplnila, že i pro zaměstnance je situace stále velmi nepříjemná. "Je to těžké ... člověk to pořád vnímá a pořád na to musí myslet," uvedla. Ani jedna z žen nemusela využít psychologickou pomoc a mluvily o tom hlavně doma s rodinami. Dnes už se snaží k tragédii nevracet.

Řada lidí, kteří dnes na místo přišli uctít památku obětí, o tragédii vůbec mluvit nechtěla. Jen tiše zapálili svíčky nebo položili květinu. Během 140 vteřin sirén, které ale u nemocnice byly slyšet jen velmi slabě, lidé u polikliniky většinou zůstali stát. Náměstek pro léčebnou péči Josef Srovnal dnes novinářům řekl, že situace v nemocnici je stabilizovaná. "Ti, kteří byli v té době 'v ohni', tak se vrátili na pracoviště," uvedl Srovnal.

K uctění památek obětí dnes stejně jako před týdnem zůstanou po setmění v Ostravě zhasnuté všechny tři dominanty - radniční věž, most Miloše Sýkory i Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice. Zhasne i sváteční výzdoba na Prokešově náměstí, uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Připomněla, že kondolenční knihy jsou stále ve vestibulu polikliniky a v budově radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Provoz na traumatologické ambulanci, kde střelec útočil, funguje jako dřív. Podle náměstka ale bude trvat hodně dlouho, než se klima ve zdravotnickém zařízení zcela vrátí k normálu. Osobně vnímá i to, že personál nemocnice je teď k sobě vstřícnější. "Sdílejí to a jeden druhému jsou oporou, jsou rádi, že jsou naživu," uvedl Srovnal. Ocenil také reakci veřejnosti. "Všichni lidé nejenom z regionu, ale i ze vzdálených míst republiky, dávají najevo, že je to ranilo," podotkl.

Střelec začal střílet v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky minulé úterý ráno. Čekající pacienty střílel z nelegálně držené zbraně z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Z nemocnice se mu podařilo odejít před příjezdem policie. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nečasová uspěla s další stížností. Soud musí opět řešit daň z luxusních…

02.06.2020 17:20 Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl čtvrté kasační stížnosti Jany Nečasové (dříve Nagyové) ve…

Kojenec z Mělnicka zemřel na syndrom náhlého úmrtí, ukázala pitva. Jedna…

02.06.2020 16:34 Mrtvý kojenec nalezený na Mělnicku zemřel podle předběžných výsledků pitvy kvůli syndromu náhlého…

K hromadným akcím jsou Češi zdrženliví. Do kina ano, demonstrovat se jim…

02.06.2020 16:14 Brzký návrat do kin po koronavirové pauze chystá více lidí než do divadla a na koncerty. Do kina…

Definitivní konec telefonních budek? Ombudsman má výhrady, prověří záměr…

02.06.2020 13:10 Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček prověří záměr Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy