Česká ženská lobby, která zastřešuje 37 organizací na podporu žen, rodin či lidských práv, vyzvala politiky a političky k ratifikaci úmluvy proti domácímu a sexuálnímu násilí. Přijetí takzvané Istanbulské úmluvy podpořili i někteří muži. Natočili spot, v němž čtou výpovědi týraných a znásilněných žen. Také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) je přesvědčena, že ratifikace dokumentu je v Česku potřeba. Na dnešek připadá mezinárodní den proti násilí na ženách.
"Je opravdu potřeba, abychom ratifikovali Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Nejenom, že tím jasně deklarujeme, že toto téma bereme v České republice velmi vážně, ale zároveň tak zajistíme větší přístupnost služeb pro oběti," sdělila dnes ČTK Válková.
Úmluva vznikla v roce 2011 a odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.
V Česku úmluva vyvolává silné emoce. Podle kritiků, k nimž patří konzervativci či katolická církev, není dokument potřeba a postavil by muže a ženy proti sobě. Podle zastánců by naopak zdůraznil nepřijatelnost násilí a ukotvil poskytnutí pomoci obětem i pachatelům. ČR úmluvu podepsala v květnu 2016. Aby začala platit, má ji ještě ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. Válková už dřív řekla, že by se dolní komora mohla začít dokumentem zabývat příští rok na jaře poté, co by ho projednala vláda.
Podle ženské lobby v Česku síť pomoci obětem, azylové domy, psychoterapeutické služby pro rodiny či centra pro znásilněné chybí. Přijetím dokumentu by ČR vyslala "jasný signál celému světu", že chce problém řešit, uvedla lobby. Podle Otevřené společnosti schází ale k řešení politická vůle a úmluva se zneužívá jako "levná politická karta". "Aktuálně jsme svědky nedůstojné nechuti ratifikovat úmluvu. Ratifikace je přitom příležitostí sdělit obětem násilí, že česká společnost si závažnost problému uvědomuje a nezlehčuje ho," míní Tomaš Pavlas z Otevřené společnosti.
Přijetí úmluvy chce společnost podpořit spotem, který vznikl v iniciativě Genderman. Muži ve videu čtou příběhy žen, které se staly terčem násilí a vyhledaly pomoc v organizaci proFem. Některým se chvěje hlas, jiní utírají slzy. Na závěr se dozvědí, že jedna z žen, které sedí proti nim v místnosti, je pisatelka příběhu. Podle ředitelky proFem Jitky Polákové zatím žádný z pachatelů popisovaných činů nebyl potrestán.
Do evropské kampaně proti sexuálnímu násilí se v Česku zapojila pak Liga otevřených mužů (LOM) a SOS centrum Diakonie v Praze. "O sexuálně motivovaném násilí si často myslíme, že se odehrává někde v temných uličkách, kde číhá neznámý útočník. Tak to není. Většinou se jedná o násilí, které působí blízká osoba. Nejčastěji partner," uvedl garant projektu Muži proti násilí Tomáš Repka z ligy.
SOS centrum má program Stop násilí pro lidi, kteří ve vztazích nezvládají svou agresi. Nabízí skupinové terapie. LOM pořádá pro muže kurzy zvládání vzteku. "Základním principem je přijetí odpovědnosti za násilí a nehledání ospravedlnění ve svém okolí - manželka si za to může sama, v práci mám blbého šéfa a tak podobně. Za násilí je odpovědný vždy jeho nositel. Proto je důležité zaměřit se na původce násilí," uvedl Repka.
Na násilí na ženách zaměřila svůj průzkum v roce 2012 agentura EU pro základní práva. Výsledky tehdy ukázaly, že 32 procent Češek nad 15 let někdy zažilo nějaké fyzické či sexuální násilí. Téměř pětinu žen napadl jejich partner. Sedm procent pak mělo zkušenost se sexuálním násilím ze strany partnera.
Související

Sněmovní šetření střelby na FF UK je u konce. ANO se závěry komise nesouhlasí

S Babišem nebude vedeno disciplinární řízení po podnětech Bartoška
Helena Válková (ANO) , Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 45 minutami

Jdete moc pomalu? Zastřelí vás. Svědek promluvil o drsném životě v okupované Gaze
před 1 hodinou

Silné bouřky udeří i ve středu. Platí nové varování
před 1 hodinou

"Moje rodina je zničena." Afghánec po úniku dat britské armády hovoří o zradě a pomstě Tálibánu
před 2 hodinami

Proč Ukrajina zoufale potřebuje americké raketové systémy Patriot?
před 2 hodinami

EU je z používání chemických zbraní Ruskem zděšena. Kallasová označila situaci za nesnesitelnou
před 3 hodinami

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?
před 4 hodinami

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění
před 5 hodinami

Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrací tropické teploty
včera

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
včera

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
včera

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
včera

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
včera

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
včera

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
včera

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
včera

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
včera

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
včera

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
včera
Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.
Zdroj: Libor Novák