Epidemie koronaviru se neblaze projevila na národních ekonomikách, jakož i firmách a jednotlivcích. Některá odvětví ale na ní naopak profitovala. Jednalo se o podniky, jejichž hlavní činnost je založená na principu "Stay at Home", který se stal běžným fenoménem pro miliony lidí. Kromě Netflixu, Spotify nebo Zoomu si na své přišla i automobilka Tesla.
Podle informací CNN Prima NEWS na tom byly nejhůř restauratéři, hoteliéři a aerolinky. Zatímco jim hrozí ztráty a případný bankrot, jiné firmy na pandemii covid-19 vydělaly.
AFP informovala, že se v polovině března ocitly téměř 2,6 miliardy lidí v "domácím vězení", v němž hledali způsob, jak zabít čas. V tom jim byl nápomocen například Netflix, kterému během koronakrize rychle stoupl počet odběratelů. V roce 2019 využívalo jeho služeb 167 milionů lidí, kdežto už v prvním čtvrtletí letoška se jednalo o 193 milionů.
I tak ale nelze s jistotou říct, že za úspěchem Netflixu stojí pouze celostátní restriktivní opatření, jelikož se společnosti podařilo v dobrou dobu přijít s novými pořady, a tím pádem si i získat diváky. V březnu a dubnu byla například zvýšená poptávka po kuchařském pořadu The Final Table a reality show Too Hot to Handle.
Úspěch Netflixu zaznamenaly i trhy s cennými papíry. Zatímco na konci roku 2019 činila cena jednoho kusu akcie této americké společnosti 330 dolarů, nyní se vyšplhala až na 500 dolarů, což činí v přepočtu přibližně 11 tisíc korun. Ekonomové ale i tak varují, že v momentě nástupu ekonomické krize dojde k úpadku, kdy začnou abonenti Netflix hromadně odhlašovat, což bude mít za následek následné znehodnocení akcií.
Na zákaz vycházení dokázala vyzrát i Tesla
Překvapivé ale je, že se během karantény setkala s úspěchem i Tesla, která vyrábí elektromobily, což se rozchází s dosavadními očekáváními analytiků. Jejímu výkonnému řediteli Elonu Muskovi, který mimo jiné také plánuje vesmírný program ve společnosti SpaceX, se podařilo vytvořit si pozitivní mediální obraz, prostřednictvím něhož mu přibyli noví příznivci.
Fanoušci Tesly totiž prázdné silnice a vylidněná města a obce naopak uvítali. V loňském roce jela otevřená továrna v čínské Šanghaji na plné obrátky, přičemž výkonný ředitel už zamýšlel výstavbu další, a to tentokrát v Německu. Od dubna do června vyrobila Tesla více než 82 tisíc aut, z nichž přes 90 tisíc doručila zákazníkům. I tak se ale nejedná o žádný výrazný pokrok, kterým si elektroautomobilka prošla loni, kdy na podzim doručila 112 tisíc automobilů.
I tak ale akcie Tesly, ač se tomu mnoho analytiků a spekulantů, diví i nadále posilují. Někteří si myslí, že vše tkví v Muskově osobnosti, kdežto jiní vkládají naděje do elektromobility. Zatímco koncem března docházelo k pádu akciových trhů, činila cena jedné akcie Tesly 500 dolarů. Nyní už máme tu čest s částkou 1500 dolarů (34 tisíc korun), přičemž lze očekávat další růst.
Hovory v době koronavirové
Z lidí uvězněných v karanténě profitovala také firma Zoom, které se podařilo vyvinout aplikaci pořádající videokonference. Zatímco o ní mělo v prosinci zájem zhruba 10 milionů lidí, v dubnu už se jednalo o více než čtvrt miliardy. Právě tato nová technologie umožnila firmám přejít plynule na práci z domova, aniž by se připravily o pravidelná jednání.
Pandemie covid-19 rovněž pomohla i hudební streamovací službě Spotify, jejíž profit stojí na stejných základech, jako je tomu v případě Netflixu, prodejců počítačových her a konzolí, jakož i donáškových službách.
Související

Meghan má katastrofu v LA před očima. S Netflixem udělala nelehké rozhodnutí

Filmy a seriály týdne: Dětské domovy, cesta k OnlyFans a výstřední Dcera národa
Netflix , firmy , Ekonomika , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 31 minutami

Poruchy se násobily. Česko už začíná tušit, proč došlo k blackoutu
před 1 hodinou

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené
před 2 hodinami

V Rusku pohřbili odvolaného ministra Starovojta. Putin na obřad nepřišel
před 2 hodinami

Zelenskyj: Potřebujeme finance a sestřelíme všechno. Snaží se zachránit protivzdušnou obranu
před 3 hodinami

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
před 4 hodinami

Z Ruska je zklamaný. V pondělí budu mít zásadní prohlášení, oznámil Trump
před 4 hodinami

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony
před 5 hodinami

Fico se k soudu nechystá. Střelci odpustil, zaútočil na opozici a média
před 5 hodinami

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro
před 6 hodinami

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí
před 6 hodinami

Další průzkum, jiná čísla. ANO je první, vládní strany si pohoršily
před 7 hodinami

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
před 7 hodinami

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
před 9 hodinami

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera
Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří.
Zdroj: Libor Novák