Vražda, či zabití ze soucitu? Soud znovu otevře neobvyklou kauzu

Vrchní soud v Olomouci musí znovu rozhodnout v kauze Rostislava Kotaly, jenž usmrtil ochrnutou manželku a také tchyni. Nejvyšší soud vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který nesouhlasil se snížením trestu. ČTK to dnes řekl mluvčí žalobců Petr Malý. Původně si měl Kotala odpykat 15 let za vraždu, vrchní soud mu uložil deset let za zabití.

Nejvyšší soud rozhodoval neveřejně, plné odůvodnění zatím nepublikoval. Dovolání podal kromě žalobců také Kotala, jeho podnět Nejvyšší soud podle Malého odmítl.

Kotala se podle Zemana trestného činu nedopustil ve stavu silného rozrušení, naopak jednal organizovaně, emočně chladně. Byl frustrovaný z rodinné situace, z nároků, které na něj kladla péče o manželku i soužití se stárnoucí tchyní.

"Je logické, že prožíval legitimní a přirozené pocity smutku, tísně a úzkosti, jak bude vypadat budoucnost. Přesto však jeho úvahy o budoucnosti postrádají znaky altruismu, které by nasvědčovaly usmrcení ze soucitu, ale jsou přítomny naopak prvky sobectví, neboť obviněný řeší výlučně svoji situaci, kterou chápe jako bezvýchodnou," stálo v dovolání.

Motivem činu byl podle pravomocného rozsudku fakt, že muž už nezvládal péči o svou ochrnutou a bezmocnou manželku a její stárnoucí nemocnou matku. O ženu se staral od roku 2014, kdy jí po krvácení do mozku ochrnuly všechny končetiny. Když se začal zhoršovat i zdravotní stav tchyně, situace na profesionálního řidiče autobusu dopadla s plnou tíží. Vyhrotila se poslední měsíc, kdy onemocněl i on. Podle obžaloby se tragédie odehrála předloni 16. dubna. Nejprve udusil igelitovým sáčkem tchyni a krátce nato stejným způsobem manželku.

Muž údajně uvažoval také o sebevraždě, ale nevykonal ji. Nejvyšší státní zástupce poukázal na to, že tchyni, která měla zdravotní obtíže přiměřené věku, odstranil Kotala jako první. Poté udusil manželku, která bývala doma jen přechodně, jinak o ni pečovali v sociálním zařízení.

Související

Více souvisejících

Vražda Pavel Zeman soudy olomouc

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy