Zatopené domy, ze silnic byly laguny. Moravskoslezští hasiči vyjížděli k 450 zásahům

Kvůli přívalovým dešťům v Moravskoslezském kraji hasiči čerpali vodu ze sklepů či lagun a také řezali stromy. Od pátečních 17:00 do dnešních 15:00 vyjížděli k více než 450 zásahům. ČTK to dnes sdělil mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Hasiči
doporučujeme

"V drtivé většině případů jde o čerpání vody ze zatopených sklepů, lagun případně silnic, čištění koryt potoků a propustků, v jednotkách počítáme odstraněné stromy," uvedl Kozák.

Nejprve bouřky řádily na Novojičínsku, v Jeseníku nad Odrou přívalový déšť zatopil jednotlivé sklepy i prostory v centru obce. "Hasiči museli před záplavou ochránit trafostanici - vykopali několik provizorních kanálů ze vzniklé laguny do řeky, a tím se jim podařilo udržet hladinu vody pod kritickým místem. Před zatopením ochránili rovněž kulturní dům, vodu odčerpávali i z jednoho bytu v domově seniorů," uvedl Kozák.

Ve Studénce se vylil z břehů Butovický potok, nedalo se kvůli tomu projet několika ulicemi. Když voda opadla, hasiči do pozdních hodin odčerpávali zaplavené domy.

"Stejná situace nastala později v Ostravě. Hasiči museli po 20:00 odčerpávat vodu z několika garáží, uvolňovat kanálové vpusti či odstranit několik stromů. Na některých místech stavěli hasiči hráze z pytlů, aby usměrnili vodu do míst, kde nenapáchá škodu," uvedl Kozák.

Na prodloužené Rudné, silnici I/11, se po silném dešti sesunul na vozovku svah. Hasiči odstranili nánosy bláta a oba jízdní pruhy uvolnili.

"V Dobroslavicích na Opavsku poškodil vítr eternitovou střechu, a voda tak začala zatékat do domu. I v dalších částech tohoto regionu řešili hasiči následky přívalových srážek - voda zatopila přízemí rodinného domu v Kružberku, hasiči ve Štáblovicích odčerpávali vodu ze zatopené kanalizace," uvedl Kozák.

Voda zaplavovala sklepy a ulice i na Frýdecko-Místecku. Několik příkopů hasiči odčerpávali v Jablunkově, aby snížili riziko, že voda zaplaví přilehlé rodinné domy.

V Bravanticích na Novojičínsku se strom vyvrátil na plot a zasáhl i část střechy u rodinného domu. Hasiči museli silný kmen zkrátit motorovou pilou, uvázat na ocelová lana a vytáhnout navijákem vyprošťovací tatry.

"Dobrovolné jednotky v rámci svých obcí čistí silnice od bláta a systematicky odčerpávají zaplavené rodinné domy. Zasahující jednotky rovněž nadále usměrňují vodu tak, aby neohrožovala obydlí," uvedl Kozák. Hasiči pokládali pytle s pískem například v Petrovicích u Karviné, ostravské části Martinov či Dolní Lhotě.

Po deštích stouply hladiny některých toků. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu nyní platí první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, na dvou místech v kraji. Jde o řeku Odru v Odrách a o Opavu v Děhylově.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celníci zadrželi u hranice se Slovenskem tři migranty

07.07.2020 16:02 Jihomoravští celníci zadrželi poblíž hranic se Slovenskem tři běžence, schovávali se v návěsu…

Policie zřejmě našla tělo vodáka, kterého v Moravě strhl proud vody

07.07.2020 15:47 Policie zřejmě našla tělo šestadvacetiletého muže, kterého 28. června u Moravičan na Šumpersku…

Je stát připraven na krizi? Problémy jsou s elektřinou, vodou i kojeneckou…

07.07.2020 14:35 Koronavirová krize ukázala, že státu obecně chybí zásoby, což se netýká pouze ochranných…

Opatření v případě epidemie: Češi nejvíc podporují měření teploty, ukázal…

07.07.2020 14:28 Z opatření proti šíření případné další pandemie podobné šíření nového koronaviru by největší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy