VIDEO: "Superjumbo" Airbus A380 bude pravidelně létat do Prahy

Praha - Do Prahy bude od léta příštího roku pravidelně létat největší dopravní letadlo světa Airbus A380. Na linku do Soulu ho nasadí společnost Korean Air. Píše to v nejnovějším vydání, které vyjde v pondělí, týdeník Euro.

Letiště Václava Havla podle týdeníku již prochází určitými úpravami, které mají lety společnosti Korean Air umožnit. Hotový už je například i pás pro vykládání zavazadel. Úpravy prý čekají i bránu terminálu 1, kde se odbavují lety mimo schengenský prostor. Obří Airbus nebude ze Soulu do Prahy létat každý den v týdnu.

Praha celkem zažila již tři návštěvy tohoto největšího letadla pro přepravu cestujících. Na lince ze Soulu tento typ poprvé dosedl s cestujícími na ranvej pražského letiště letos v březnu v rámci komerční akce aerolinek Korean Air. Ty tuto linku provozují čtyřikrát týdně mnohem menším Airbusem 330-200.

Airbus A380, známý též jako superjumbo, je největší dopravní letoun na světě vybavený tou nejmodernější technikou.

S délkou 73 metrů a výškou 24 metrů pojme až 853 pasažérů, což je o 35 procent víc, než zvládne jeho nejvážnější konkurent. Rozpětí křídel je bezmála 80 metrů. Díky nim se od země odlepí i kolos se vzletovou hmotnosti 560 tun. Při zachování tradiční konstrukce by však byla ještě delší a A380 by se pak na většinu světových letišť nevešel.

Zdroj: YouTube

Maximální velikost letadel určují mezinárodní předpisy, aby se zabránilo kolizím při pojíždění. Křídla obřího letounu proto musejí být kratší, ale zároveň musejí vytvářet dostatečný vztlak, aby se stroj udržel ve vzduchu. Konstruktéři Airbusu nalezli inspiraci na obloze v rozlehlé říši dravců, u orla stepního. Ten za letu naklání letky na koncích křídel. Aby získal maximální vztlak, ohýbá je vzhůru do téměř svislé polohy. Krajní letky používá jako vinglety. Usměrňuje tak proudění vzduchu a dlouhá křídla vůbec nepotřebuje. Tento princip, který poprvé odhalil letecký inženýr Richard Whitcomb v 70. letech minulého století, sehrál zásadní roli při vývoji Airbusu, uvedla ceskatelevize.cz.

Horní východy Airbusu jsou téměř 8 metrů nad zemí, takže cestující mají v případě nouze výrazně delší cestu k záchraně. Podle předpisů musí všem pasažérům stačit k opuštění stroje pouhých 8 ze 16 východů. Mají na to ale jen 90 sekund, to je hranice přežití v případě požáru. A380 má proto největší záchranné skluzy na světě. Musejí se nafouknout za pouhých 6 sekund, aby první cestující zbytečně neblokovali nouzové východy.

Související

Airbus A380

Zázračný obr Airbus A380 si aerolinky nikdy pořádně nezískal

Jen málo co se vyrovná prvnímu pohledu na letoun Airbus A380. Největší dopravní letadlo světa je tak obrovské, že rozpětí jeho křídel dosahuje délky fotbalového hřiště a pokud by v něm byla jen sedadla druhé třídy, pojalo by až 800 lidí. Cestovat v něm je obzvlášť pohodlné. Vzhledem k tomu, že v tomto letadle můžete strávit až 16 hodin a přeletět půl zeměkoule, jde o nepopiratelný bonus. Kabina nabízí dostatek místa a řadu vymožeností, což z letadla dělá favorita u cestujících i posádky. Mnohem méně si ho však zamilovaly aerolinky.
Ilustrační foto

Emirates plánují zrušit 30 procent pracovních míst, vyřadí z flotily Airbus A380

Společnost Emirates hodlá zrušit až 30.000 pracovních míst. To je asi 30 procent současného stavu, informovala dnes agentura Bloomberg. Jednoho z největších provozovatelů dálkových letů na světě k tomuto rozhodnutí vedou dopady pandemie způsobené šířením koronaviru. Emirates, podobně jako další letecké společnosti, se potýkají s propadem poptávky a musejí výrazně snížit náklady.

Více souvisejících

Airbus A380 Letiště Václava Havla Praha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy