Produkce masa v Česku roste, cena klesá. Agrární komora mluví o katastrofě

Produkce masa v Česku v letošním třetím čtvrtletí meziročně stoupla o dvě procenta na 109.363 tun. Rostla hlavně u hovězího, zvýšila se také u drůbežího, naopak u vepřového klesla. Výkup mléka vzrostl o 1,1 procenta, mlékárny a odbytové organizace nakoupily téměř 739,4 milionu litrů. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Ceny, za které chovatelé prodávali jatečná zvířata, meziročně klesly, u prasat skoro o pětinu. Podle mluvčího Agrární komory ČR Jiřího Felčárka je pokles ceny už katastrofální, kilogram masa v živé hmotnosti podle něj chovatelé prodávají šest korun pod náklady. Podle ministerstva zemědělství se zvýšení počtu porážek jalovic nedá považovat za systémové ohrožení produkce mléka.

Produkce hovězího se meziročně zvýšila o 8,3 procenta na 17.225 tun. Projevila se v tom také vyšší porážková hmotnost. Někteří zemědělci již dříve uvedli, že kvůli letošnímu suchu a nedostatku píce zvažují porážku části dojnic.

"Cena u mladých býků a krav momentálně klesá, za což může zvyšující se počet porážek na domácím trhu. Každý týden se v ČR porazí o několik stovek kusů dobytka více proti loňskému roku, což s sebou přirozeně přináší nárůst nabídky nad poptávkou, a tedy i snížení ceny," uvedl Felčárek. Zatím však podle něj nejsou potíže s odbytem masa, skot se prodává živý do zahraničí, a netlačí tak tolik na ceny hovězího masa v ČR.

Vliv na počet porážek dobytka mohlo mít podle mluvčího ministerstva Vojtěcha Bílého zhoršení podmínek na vývoz nebo ozdravování chovů od některých nemocí, kdy se nakažená zvířata vyřazovala. "Předpokládáme, že vyšší náklady na zajištění krmení hospodářských zvířat z velké části budou kompenzovat plánované a vládou ČR dle návrhu ministerstva již schválené podpory na zmírnění škod letošního sucha. Tato skutečnost by měla přispět k tlumení případného snižování stavů zvířat v reakci na nižší výnosy krmných plodin," dodal Bílý. Vláda schválila možnost čerpání až dvou miliard korun jako kompenzace za sucho.

Jatečný skot měl ve třetím čtvrtletí meziročně nižší výkupní ceny býků a telat, nepatrně vyšší ceny jatečných krav. Jatečné jalovice se prodávaly za stejnou cenu jako ve srovnatelném období loni. Průměrná cena jatečných býků byla v mase 86,22 Kč/kg. Jatečná kuřata první třídy výrobci prodávali v živém v průměru za 22,64 Kč/kg.

Vepřového bylo 50.792 tun, meziročně o 0,1 procenta méně. "Nižší počet poražených prasat byl částečně kompenzován jejich vyšší průměrnou hmotností," uvedl ČSÚ. Podle Felčárka mají už kvůli nízké výkupní ceně problémy malé podniky, které přestaly připouštět prasnice. "Otřes znamená i další postup afrického moru prasat, který už ohrožuje celou Evropu a který by mohl znamenat i kolaps evropského trhu. O to významnější je prevence a účinná ochrana," dodal. Produkce drůbežího naopak stoupla o 2,1 procenta na 41.283 tun.

Ceny zemědělských výrobců se meziročně snížily u skotu o půl procenta, u jatečných kuřat o 2,2 procenta a u prasat o 19,7 procenta. Chovatelé prodávali jatečná prasata v mase za 35,78 koruny za kilogram.

"Vzhledem k předcházejícímu čtvrtletí se průměrná cena vepřového v jateční hmotnosti zvýšila o 70 haléřů za kilogram. Oproti minulému čtvrtletí také výrazně vzrostl vývoz živých prasat do zahraničí," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Jiří Hrbek.

Stavy zvířat se na začátku třetího čtvrtletí meziročně zvýšily u skotu o procento, u prasat klesly o 0,4 procenta. Podle předběžných výsledků zahraničního obchodu s živými zvířaty se od června do srpna více živých zvířat vyvezlo, než dovezlo. "Záporná bilance zahraničního obchodu s masem se meziročně mírně zlepšila u hovězího, avšak u vepřového a drůbežího se opět mírně prohloubila," uvedl ČSÚ.

Z vykoupených 739,4 milionu litrů mléka nakoupily mlékárny 632,3 milionu litrů. Zemědělci prodávali mléko za průměrnou cenu 8,23 koruny za litr, což bylo o 3,2 procenta méně než před rokem. Cena klesla i ve srovnání s předchozím čtvrtletím.

Související

Ministerstvo zemědělství

Inspekce oznámila výsledky kontrol u obilí a masa z Ukrajiny

Kontroly českých dozorových úřadů u obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek. Není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko, Slovensko a další země. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) spolu s řediteli Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), Státní veterinární správy (SVS) a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Kontroluje se i import z Polska, Slovenska nebo Maďarska.

Více souvisejících

Maso Mléko Ekonomika čsú Agrární komora

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

Atentátník na Fica přišel o advokátku. Zastupování střelce se vzdala

Na den přesně před týdnem šokoval Slovensko atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Jen několik dní byla právní zástupkyní obviněného Juraje C. advokátka Martina Čierna z Nitry. Ve středu se jeho zastupování vzdala. Pachateli útoku na předsedu vlády hrozí i doživotí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy