Praha - Na 46 procent podnikatelů a firem míní, že by se měla minimální mzda zvýšit nad současnou úroveň 8500 Kč. Více než čtvrtina je pro její výrazné zvýšení. Na nynější úrovni by minimální mzdu zachovala třetina podniků. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila ČSOB mezi 500 malými a středními podniky. Podle průzkumu TNS Aisa, jehož výsledky dnes zveřejnila Česká televize, souhlasí se zvýšením minimální mzdy celkem 82 procent lidí.
"Kladný postoj ke zvýšení minimální mzdy jistě ovlivňuje i skutečnost, že ji vyplácí pouze asi každý osmý podnik," komentoval výsledky průzkumu ředitel útvaru firemní bankovnictví ČSOB Petr Manda. Snížit minimální mzdu by doporučilo pět firem ze sta. Jejich podíl je tak výrazně nižší než podíl firem, které by minimální mzdu úplně zrušily (15 procent).
Mezi opatřeními na podporu zaměstnanosti firmy nejčastěji souhlasily se zvýhodňováním při zaměstnávání zdravotně postižených. S finanční či daňovou podporou tohoto opatření souhlasilo devět z deseti oslovených podniků. Jen o něco méně (85 procent) by přivítalo podporu zaměstnávání čerstvých absolventů škol.
Socioložka Eva Králová z TNS Aisa řekla ČT, že pro zvýšení minimální mzdy jsou nejvíc lidé, kterých se to může osobně týkat. Jde o hlavně lidi se základním vzděláním nebo středním vzděláním bez maturity. Mezi zastánce zvýšení minimální mzdy podle ní patří jednoznačně voliči levice, zejména příznivce KSČM. Z nich je 70 procent naprosto přesvědčeno, že jde o správný krok. Naopak jen 18 procent voličů TOP 09 si myslí, že zvyšování minimální mzdy je správné rozhodnutí.
Psali jsme:Prvním učebnicovým negativem vyšší minimální mzdy je zvýšení nezaměstnanosti. Přestože se tomuto argumentu mnozí zastánci minimální mzdy vysmívají, faktem zůstává, že čím vyšší minimální hranice stanovíte, tím vyšší máte šanci, že pro zaměstnavatele se zaměstnanec nevyplatí. Nemusíte přitom kreslit žádné grafy poptávky a nabídky na trhu práce.
Pokud bychom stanovili minimální mzdu například na 100 tisíc korun, zřejmě každému bude jasné, že nikoho se v podstatě nevyplatí zaměstnávat. U mzdy ve výši 8500 Kč však již tento kontrast tak viditelný není, přestože princip zůstává stejný, uvedl ekonom Martin Morávek pro server podnikatel.cz.
S vyšší nezaměstnaností úzce souvisí i další negativum – nárůst nelegální práce. Pokud se podnikatel dostane do situace, kdy bude moci dát zaměstnanci za konkrétní práci 8000 korun, ale minimální mzda bude 8500 Kč hrubého, oběma stranám se vyplatí spíše práce načerno. Zaměstnavatel dá 8000 Kč a zaměstnanec dostane na ruku čistých 8000 Kč.
Kdo bude chtít dodržet zdání legálnosti, začne pracovat na švarcsystém. Ať už tak, či tak, jediným, kdo prodělá, se stane státní kasa. Už v současnosti se přitom běžně dělá, především v pohostinství, že zaměstnavatel platí minimální mzdu a zbytek jde zaměstnanci přímo na ruku, třeba ve formě dýšek.
Pokud by si zaměstnavatel všechny zaměstnance, kteří nyní berou minimální mzdu, ponechal, zvýší se mu mzdové náklady. Problém ale nespočítá v těchto zaměstnancích, nýbrž v těch lépe placených. V případě velkých firem se totiž nezřídka uzavírají kolektivní smlouvy o platech, kde se mzdy nebo její část odvíjí právě od výše minimální mzdy.
26. prosince 2024 21:53
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
Související
Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda
Minimální mzda vzroste na téměř 21 tisíc, oznámil Jurečka. Do pěti let má stoupnout až na 29 tisíc
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek