Český průmysl loni táhl ekeonomiku z hlubšího propadu

Český průmysl se loni nakonec stal tahounem ekonomiky a uchránil ji před ještě dramatičtějším propadem, shodli se analytici. V letošním roce očekávají jeho návrat k růstu, který však podle nich zřejmě nevykompenzuje celý loňský pokles. Průmyslová výroba v ČR v roce 2020 poznamenaném pandemií koronaviru meziročně klesla o osm procent. Je to nejvyšší propad od krize v roce 2009.

Průmysl, ilustrační foto
doporučujeme

"Český průmysl tak pandemický rok zvládl obdivuhodně dobře. Byť se na jaře potýkal nejen s přímými dopady pandemických omezení, ale i s vedlejšími efekty absencí zaměstnanců či výpadků dodavatelských řetězců, a během dubna a května ztrácel přibližně 30 procent meziročně, dokázal ve zbytku roku manko rapidně dohánět," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Dalšími vlnami pandemie se podařilo procházet s jemnějšími preventivními opatřeními, pomohlo podle něj i napojení na silně rostoucí Německo a skrze něj na mimoevropské trhy, kde pandemie již dávno polevila.

Tuzemský průmysl v závěru roku příjemně překvapil, zejména z pohledu výroby automobilů a vývoje nových zakázek, uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. Celkově za poslední čtvrtletí vzrostl o 3,8 procenta a patřil tak mezi tahouny růstu ekonomiky v posledním čtvrtletí minulého roku, jelikož druhá vlna pandemie se jej proti březnu a dubnu tolik nedotkla. V letošním roce čeká růst průmyslové výroby o zhruba čtyři procenta.

Domácí předstihové indikátory ukazují expanzi průmyslové výroby i na začátku letošního roku, doplnil analytik Komerční banky Michal Brožka. Nicméně limitem bude problém s dodávkami komponentů, nedostatek pracovní síly a pravděpodobný je i výkyv zahraniční poptávky kvůli zhoršené pandemické situaci. Za první čtvrtletí čeká mírný mezikvartální pokles průmyslové výroby. "Poté očekáváme návrat k růstu. Za celý rok 2021 s ohledem na nízkou srovnávací základnu odhadujeme růst průmyslové výroby o necelých deset procent," dodal.

Vliv předzásobení na konci loňského roku si zřejmě vybere svou daň v úvodu roku letošního, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. To, že by situace nemusela být až tak zlá, naznačuje podle něj prosincový dvouciferný růst nových zakázek a stále slušná úroveň indikátorů nálady v průmyslu. Navíc od druhého kvartálu zabere nízká základna z loňska. Letos tedy průmysl zcela jistě vykáže kladný celoroční přírůstek, ten ovšem zřejmě plně nevyváží výpadek z loňska, odhadl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ropa je nejdražší od zabití Sulejmáního, čeští řidiči se musí připravit na…

06.03.2021 07:06 KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY - Ceny ropy typu Brent letí vzhůru. Dnes ráno středoevropského času…

Kaufland zavádí do prodeje antigenní samotesty

06.03.2021 06:55 Obchodní řetězec Kaufland se od počátku pandemie snaží zajistit maximální bezpečí pro zákazníky i…

Ztráty lyžařských areálů se pohybují v milionech

04.03.2021 13:50 Ztráty lyžařských areálů v Jihomoravském kraji za letošní sezonu jsou v milionech korun. Sezona…

Podnikání ukončilo nebo přerušilo o 2500 lidí méně než před rokem

04.03.2021 10:38 Své podnikání za posledních 12 měsíců, které byly v ČR ovlivněny řadou opatření proti šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama