Průmyslová výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční pokles na 11,9 procenta z květnových 25,7 procenta. K lepšímu výsledku přispělo oživení výroby aut. V meziměsíčním srovnání byla červnová průmyslová produkce vyšší o 13,4 procenta.
Vyplývá to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Situace v průmyslu se podle statistiků začala v červnu pomalu stabilizovat po předchozím propadu způsobeném koronavirovou krizí. "V řadě průmyslových podniků se výroba postupně začala vracet na úroveň před vypuknutím pandemie," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Průmyslovou produkci ve srovnání s květnem podle něj povzbudila obnova výroby aut, což pomohlo i výrobcům dílů pro automobilový průmysl.
„Průmyslovou produkci ve srovnání s květnem povzbudila obnova výroby aut. V řadě průmyslových podniků se výroba začala vracet na úroveň před vypuknutím pandemie,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
— ČSÚ (@statistickyurad) August 6, 2020
I přes oživení byla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů v červnu meziročně nižší o 14,3 procenta. Produkce strojů a zařízení byla oproti loňskému červnu nižší o 22,6 procenta. V kategorii výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků zaznamenali statistici pokles o 13 procent.
Naopak růstu o téměř 18 procent dosáhli producenti farmaceutických výrobků. Meziročně lépe se dařilo také zpracovatelům dřeva a ostatnímu zpracovatelskému průmyslu.
Hodnota nových zakázek v červnu klesla oproti loňskému roku o 3,4 procenta. "Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 0,1 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 10,3 procenta," uvádí ČSÚ. Pokles zakázek postihl hlavně výrobce strojů a zařízení spolu s hutními a slévárenskými firmami. Meziročně více nových zakázek naopak získaly firmy z automobilového a farmaceutického průmyslu.
Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu meziročně snížil o 3,8 procenta. Jejich průměrná měsíční mzda meziročně vzrostla o 0,7 procenta.
"V letních měsících lze vzhledem k odeznění koronavirových omezení očekávat další meziměsíční nárůst průmyslové produkce. Meziročně však ještě průmysl zůstane v červených číslech. Na předkoronavirové úrovně se objem produkce do konce letošního roku již velmi pravděpodobně nedostane," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslava Novák. "Celkově červnový vývoj v tuzemském průmyslu vnímám coby příslib dalšího zlepšování situace ve zbytku letošního roku, jakkoliv výroba bude meziročně velmi pravděpodobně i nadále klesat," uvedl i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Červnová čísla vyznívají podle analytika ČSOB Petr Dufek pozitivně, ale statistika nových zakázek naznačuje, že návrat k předkoronavirovému normálu bude ještě trvat. "Tento fakt si zřejmě uvědomují i firmy samotné, neboť dál velmi rychle snižují počty zaměstnanců a výrazně omezily i růst mzdových nákladů," uvedl.
Rovněž podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška se může zdát, že má průmysl nejhorší za sebou. "Situace má ovšem daleko k optimismu. Zlepšení poptávky po autech může souviset s dramatickým omezením z předchozích dvou měsíců, a zájem se tedy může rychle vyčerpat. Průmyslová výroba jako celek zůstane v meziročním poklesu, dokud se neobnoví tendence tuzemských i zahraničních firem investovat, což může být až záležitostí příštího roku. Pro celý letošní rok počítáme s propadem průmyslové výroby o devět až deset procent," uvedl.
Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky sice průmysl bude pokračovat ve zbytku roku v oživení, celoročně ale poklesne o 15,2 procenta. "V příštím roce prognózujeme růst průmyslové výroby o 12,2 procenta. Na předpandemickou úroveň by se tak úroveň průmyslové výroby vrátila až v roce 2022," uvedl.
Propad stavební výroby v Česku znovu zrychlil. V červnu se reálně meziročně snížila o 11,5 procenta po květnovém poklesu o 7,7 procenta. Opět si pohoršilo pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Oproti předchozím měsícům zaznamenaly horší výsledky také inženýrské stavby, mezi něž patří hlavně dopravní infrastruktura.
"Červnový pokles stavební produkce byl důsledkem souběhu několika faktorů. Situace dopadla především na menší firmy a živnostníky, kteří pociťují váznoucí poptávku a nedostatek pracovní síly. K poklesu přispěla také vyšší srovnávací základna z loňského června a ani deštivé počasí stavební výkony nepodpořilo," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
„Situace dopadla především na menší firmy a živnostníky, kteří pociťují váznoucí poptávku a nedostatek pracovní síly. K poklesu přispěla také vyšší srovnávací základna z loňského června,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
— ČSÚ (@statistickyurad) August 6, 2020
Stavebnictví podle analytiků reaguje se zpožděním na vývoj celé ekonomiky, které se potýká s dopady koronavirové epidemie. Nevylučovali proto, že ještě hlubší propad obor teprve čeká.
Produkce pozemního stavitelství se proti loňskému červnu snížila o 14,7 procenta. V inženýrském stavitelství byla meziročně nižší o 3,2 procenta, zatímco ještě v květnu vzrostla podle revidovaných údajů o 1,1 procenta a v dubnu o 13,5 procenta.
Stavební úřady vydaly meziročně o 6,8 procenta stavebních povolení více, bylo jich 7853. V meziročním srovnání se ale začalo s výstavbou méně bytů a méně jich bylo i dokončeno. Začalo se stavět 2744 bytů, což je meziročně o 3,7 procenta méně. Dokončeno bylo 2460 bytů, o 19,3 procenta míň než loni v červnu, uvedli statistici.
Meziroční údaje o stavebnictví jsou očištěné. Meziměsíčně byla stavební výroba po vyloučení sezonních vlivů nižší o dvě procenta.
4. července 2025 16:19
Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
Související

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

Zastaví změny počasí, může konkurovat USA. Evropa má v ruce klíč k průmyslové revoluci
Průmysl , Stavebnictví , Ekonomika , Český statistický úřad
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Na tropické počasí si ještě počkáme. Příští týden budou třicítky spíše vzácností
Aktualizováno před 6 hodinami

OBRAZEM: Start MotoGP ve velkém stylu. Jezdci ovládli zaplněné centrum Brna
včera

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu
včera

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná
včera

Trump měl vyzvat Ukrajinu, aby útočila hlouběji v Rusku. Třetí světová začala, reaguje Medveděv
včera

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
včera

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky
včera

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Poplach na pražském letišti: Evakuace kvůli podezřelému zavazadlu, zasahoval pyrotechnik i zásahovka
včera

Kyjev má přednost. Švýcarsko kvůli Ukrajině objednané Patrioty zatím nedostane
včera

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti
včera

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?
včera

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu
včera

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
včera

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
včera

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
včera

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
včera

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
včera

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
včera
Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.
Zdroj: Jakub Jurek