Firem s britskými vlastníky je v ČR nejméně od 2016

V České republice podniká 4543 firem s britskými vlastníky, což je o 151 meziročně méně a nejméně od roku 2016. Objem britského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem je ale na maximu, vyplývá z dat poradenské firmy Bisnode. Británie opustila EU na konci letošního ledna a do konce roku je takzvané přechodné období, v rámci kterého by měla země s EU dojednat podobu budoucího partnerství.

Ilustrační foto
doporučujeme

"I když počet českých firem, které mají vlastníky z Velké Británie, klesá od roku 2016, Britové jsou aktuálně pátými nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem a v oblasti zahraničního obchodu patří k našim významným obchodním partnerům," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Objem ovládaného podílu v základním jmění firem meziročně stoupl o zhruba miliardu korun a aktuálně je 50,4 miliardy korun. "To by mohlo znamenat, že podnikatelé z Velké Británie v ČR rozbíhají větší byznys," upozornila Štěpánová.

Vyjednávání mezi Velkou Británií a Evropskou unií, která mají upravit vzájemné vztahy mezi EU s její bývalou členskou zemí, zatím nedospěla k jednoznačným závěrům. V posledních dnech znějí stále četnější hlasy, že pokud se nepodaří dospět ke kompromisům do října, bude třeba připravit se na rozchod bez dohody. Ten by nastal po skončení přechodného období na konci roku. Dolní komora britského parlamentu přitom v druhém čtení schválila v pondělí kontroverzní návrh zákona o vnitřním trhu. Kabinet premiéra Borise Johnsona minulý týden přiznal, že opatření by porušilo části loni uzavřené dohody o vystoupení Británie z Evropské unie.

 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pokud stát nepomůže hudebním klubům, podle provozovatelů skončí

18.09.2020 12:59 Pokud stát efektivně nepomůže brněnským hudebním klubům, místní scéna nejspíš zanikne. Kluby teď…

ČOI: Předpis porušilo ve 2.čtvrtletí 78 pct kontrolovaných e-shopů

18.09.2020 10:12 Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila ve druhém čtvrtletí, tedy v době platnosti opatření proti…

Firemní pronájmy elektroniky na Alze rostou

17.09.2020 19:21 Firmy stále častěji upřednostňují pronájem elektroniky před jejím zakoupením. Svědčí o tom růst…

Škoda Auto ve výrobě motorů zavádí plazmové nanášení povrchové vrstvy válců

16.09.2020 18:45 Společnost Škoda uvedla do provozu novou linku pro plazmové nanášení povrchové vrstvy válců motoru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama