Jste připraveni na televizní revoluci? Od poloviny roku 2020 bude už jen DVB-T2

V polovině příštího roku všechny tuzemské televize přejdou na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2. Vypínání stávajících sítí DVB-T začne na konci listopadu. Diváci si budou muset pořídit televizi umožňující příjem DVB-T2 nebo set top box. Uvedli to zástupci Českých Radiokomunikací (ČRa) na dnešní tiskové konferenci.

Ilustrační foto
doporučujeme

Letos 28. listopadu ČRa začnou s vypínáním vysílačů DVB-T České televize v Praze na Žižkově a na Cukráku, v únoru přeladí čtyři vysílače přechodové sítě ČT na finální kmitočty a celou stávající vysílací síť vypnou do 31. května. Vypínání sítě s komerčními stanicemi, jako je Nova, Prima nebo Barrandov, začne 8. ledna opět v Praze na Žižkově a na Cukráku a bude dokončeno do 29. června.

Přechodové sítě, které mají zajistit plynulý přechod na DVB-T2, nyní pokrývají přes 99 procent populace. Lidé, kteří teď přijímají TV signál na anténu, si mohou už nyní vyzkoušet nový standard.

Přechod na nový standard si vynutil celoevropský proces, během kterého se část televizního pásma 700 MHz uvolní pro rychlé mobilní sítě 5G. V Česku začne aukce uvolněných kmitočtů na podzim.

České Radiokomunikace dnes také spustily informační kanál Nalaďte se na DVB-T2 s hybridní aplikací HbbTV, který běží v regionální síti 8 pokrývající 55 procent populace, zejména v krajských městech.

O přechodu podle průzkumu ČRa ví 87 procent Čechů, 52 procent tuší, kdy k přechodu dojd,e a 30 procent už přijímá DVB-T2. Z toho 21 procent má vhodný televizor a devět procent set top box. Na trhu je kolem 2400 typů certifikovaných televizorů a set top boxů. TV signál z vysílačů přijímá 55 procent lidí, zbytek má kabelovou televizi, satelit nebo příjem přes internet.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet zásilek z e-shopů prudce roste, rekordní bylo úterý 22. září

29.09.2020 14:24 Počet doručených zásilek z tuzemských internetových obchodů se v září proti předchozím měsícům…

Zásilkovna bude mít do konce roku 150 samoobslužných výdejen

29.09.2020 12:37 Přepravní služba Zásilkovna spustila síť samoobslužných výdejních míst Z-BOX. Do konce roku jich…

Index byrokracie: Průměrná firma v ČR stráví papírováním 223 hodin ročně

29.09.2020 10:27 Průměrná malá firma v ČR vynaloží na účely byrokracie a papírování 223 hodin ročně. Vůči loňskému…

Průměrná mzda letos i příští rok klesne, odhaduje ministerstvo v nové…

28.09.2020 14:48 Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama