Kompenzační bonus bude možné získat i za duben, vláda jej prodloužila

O kompenzační bonus 1000 Kč denně určený podnikatelům a společníkům malých firem bude možné požádat i za duben. Prodloužení o jeden měsíc dnes schválila vláda, informovala natwitteruministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dosud bylo možné o příspěvek žádat za únor a březen.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Kompenzační bonus finanční správa vyplácí na základě nového zákona, který zvýšil příspěvek z 500 na 1000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 Kč denně. Bonus již nově není navázán na nouzový stav a podpora je zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent. Zákon umožňuje vládě prodlužovat příspěvek svým nařízením, není tak již potřeba novelizovat zákon.

"Nový kompenzační bonus až 1 000 Kč denně pokračuje a žádat o něj můžete hned od čtvrtka 1. dubna," uvedla ministryně.

Dopady bonusu na veřejné rozpočty za duben odhadla Schillerová na maximálně 9,9 miliardy korun, z toho na státní rozpočet 9,2 miliardy korun, na rozpočty obcí 0,5 miliardy a na rozpočty krajů 0,2 miliardy Kč. Ministryně dále uvedla, že podle zákona bude obcím a krajům na základě skutečného čerpání 80 procent kompenzováno.

Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Daň z příjmu fyzických osob je přitom tzv. sdílenou daní, kdy jsou její výnosy rozdělovány mezi státní rozpočet, kraje a obce.

Do dneška finanční správa vyplatila u nového kompenzačního bonusu pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na dohodu 71.121 žádostí za 1,7 miliardy korun. Celkem správa eviduje 108.054 žádostí.

Zároveň správa zaevidovala k dnešku 814.150 žádostí o příspěvek 500 korun denně v souvislosti s podzimními vládními opatřeními. Dosud vyplatila 806.279 žádostí za 7,4 miliardy korun. Žádosti začala v tomto případě zpracovávat a vyplácet 16. listopadu. Správa rovněž vyplatila 5389 žádostí o podzimní kompenzační bonus žadatelům v úpadku za 53,8 milionu korun.

Osoby samostatně výdělečně činné a společníci malých firem mohli o příspěvek za první vlnu pandemie žádat do 7. srpna. Příspěvek v prvním i druhém období činil 500 korun denně. Finanční správa zpracovala přes milion žádostí od OSVČ, společníků malých firem a pracovníků na dohodu a vyplatila zhruba 22 miliard korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meziroční inflace v březnu podle odhadů kvůli dražší ropě stoupla

11.04.2021 09:24 Meziroční inflace v březnu stoupla podle odhadů analytiků oslovených ČTK v průměru na 2,4 procenta…

E-shop vytváří tržby jen jedné kamenné prodejny, tvrdí provozovatel obuvi

10.04.2021 10:24 Maloobchodní síť s dětskou obuví BotaBota, která má v Praze šest prodejen, čelí kvůli vládním…

Obchodníci se připravují na pondělí, v obuvi čekají nápor

09.04.2021 16:16 Aktualizováno Obchodníci, kteří mohou v pondělí obnovit provoz, jsou na příchod zákazníků připraveni. Často nyní…

V Česku vzniklo letos o sedm procent více firem než před rokem

09.04.2021 10:19 Letos bylo v ČR zaregistrováno 8025 nových firem. což je zhruba stejně jako ve srovnatelném období…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama