Koronakrize těžce zasáhla textilní průmysl. Některé firmy měly propad až o polovinu

Některé textilní podniky v České republice zaznamenaly kvůli koronavirové pandemii propad až o polovinu. ČTK to dnes v Brně na obchodních dnech módy, obuvi a koženého zboží Styl a Kabo v Brně řekl bývalý předseda Svazu českých a moravských výrobních družstev Jan Wiesner. Podle něj to zapříčinilo stahování exportu do zahraničí.

oděvy
doporučujeme

Negativní dopad měla pandemie podle Wiesnera i na cestovní ruch a podniky, které dodávají výrobky do automobilového průmyslu, na druhé straně se v ní dařilo nábytkářům a stavebníkům. Svaz má kolem 200 členů, z toho asi desetinu v textilním průmyslu.

Dopady koronaviru jsou podle Wiesnera obrovské. "Zatím se to nedá ještě všechno přesně vyčíslit. Ale u některých textilních podniků jsme dělali průzkum a až o 48 procent to šlo dolů. Celý průmysl je závislý na exportu a celosvětová pandemie zapříčinila obrovské stahování výrobků, výrobců i jednotlivých zakázek," uvedl.

Podle Wiesnera je potřeba, aby se výrobci zaměřili na úpravu výroby. "Měli by dělat výrobky s větší přidanou hodnotou, aby nebyli závislí na práci ve mzdě, to nebudou schopní do budoucna ustát. Finální výrobci se snaží, aby subdodávky byly za co nejmenší peníze, takže naši výrobci nemohou ustát navyšování nákladů, protože každoročně je poměrně velký tlak na to, aby se upravovaly mzdy," řekl Wiesner. Dodal, že je potřeba dělat samostatné výrobky nebo přejít na jinou výrobu s větší přidanou hodnotou.

Wiesner také uvedl, že pomohla opatření ze strany státu. "Jsou to různé programy, jako Antivirus a podobně. Byli jsme u toho, když se to tvořilo. Situace se ale i nyní vyvíjí špatně a my potřebujeme, aby se současné programy prodloužily, jinak podniky budou mít strašné problémy s náklady a mzdami a musely by propouštět pracovníky," dodal Wiesner.

Akce na brněnském výstavišti se koná ode dneška do pondělí. V minulosti mívala podobu veletrhů, letos kvůli koronaviru má podobu obchodních dnů módy, obuvi a koženého zboží. Letos je akce s nižší účastí a výlučně pro obchodníky jako obchodně-kontraktační akce. Vystavuje asi 120 značek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odbory kritizují návrh kurzarbeitu, žádají pro lidi vyšší náhradu

25.09.2020 17:18 Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) kritizuje výsledný návrh podoby kurzarbeitu,…

Kurzarbeit? Podnikatelé mají velké výhrady k vládní verzi, požadují změny

25.09.2020 16:03 Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou dnes schválila vláda.…

Vláda nemusí kurzarbeit od 1. listopadu zavést. Rozhodne stav ekonomiky,…

25.09.2020 12:36 Vláda by od listopadu nemusela nový kurzarbeitu zavést. Jeho využití bude záviset na aktuální…

Příspěvek pro zaměstnávání lidí s handicapem vzroste o 800 Kč

25.09.2020 09:42 Příspěvek od státu na mzdu lidí s handicapem se od října zvýší z 12.800 Kč o 800 korun, po dnešním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama