Le Monde mapuje situaci v Křetínského médiích, otázky vyvolává odklon od liberalismu

Francouzský deník Le Monde, v němž vlastní od loňska menšinový podíl český miliardář Daniel Křetínský, mapuje v dnešním článku situaci v jeho českých médiích. Zvláštní zpravodaj listu hovořil s českými novináři i znalci české mediální krajiny.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Daniel Křetínský
doporučujeme

Le Monde je prestižní proevropský liberálně orientovaný deník a Daniel Křetínský do něj loni na podzim majetkově vstoupil prostřednictvím své skupiny Czech Media Invest (CMI). Uvedl tehdy, že jeho motivem není zisk, ale "boj proti populismu". "Neinvestuji, abych vydělal peníze, je to zcela občanské rozhodnutí," řekl v listopadu 2018 v rozhovoru s francouzskou televizí Canal+.

Někteří bývalí novináři zaměstnaní v Křetínského českých tiskovinách, mezi něž patří i nejčtenější český deník Blesk nebo týdeník Reflex, nyní reportérovi Le Monde sdělili, že se rozhodli tato média opustit, protože se jim nelíbil jejich sílící odklon směrem k provokativním tématům.

Le Monde také zdůrazňuje, že Křetínského česká média nereferovala o sporech, které vstup českého vlastníka do tradičního francouzského média vyvolal.

Velmi obsáhle si Le Monde všímá odklonu serveru Info.cz od proevropských témat směrem k vnitrostátní politice a k nacionalismu. "Obsah už se blíží spíše tomu, co se můžeme dočíst v médiích blízkých Marine Le Penové než tomu, co bychom čekali od tiskové skupiny, která se označuje za proevropskou a prodemokratickou," cituje Le Monde bývalého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu.

Francouzský novinář v článku za pomoci rozhovorů s českými novináři zkoumá motivaci posunu Křetínského médií směrem od seriózního k provokativnějšímu obsahu. Odpověď, zda je v pozadí finanční úvaha, nebo podpora Křetínského podnikatelských zájmů, ale spolu s nimi nenachází.

Článek také zmiňuje, že Křetínský novináře zaměstnané ve svých médiích přímo nekontaktuje, a dává situaci v médiích vlastněných CMI do kontrastu s těmi, která ovládá český premiér a rovněž miliardář Andrej Babiš, jenž těm svým pravidelně uděluje rozhovory.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zisk bank v Česku vzrostl o miliardy. Jak dopadly zátěžové testy ČNB?

13.12.2019 16:01 Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74…

Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard, porostou platy a důchody

13.12.2019 14:34 Prezident Miloš Zeman dnes podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což…

Cigarety zdraží i v příštích letech? Ministerstvo financí plánuje další…

13.12.2019 13:07 Cigarety by měly zdražovat i v dalších letech. Ministerstvo financí plánuje zvyšovat spotřební daň…

Moneta Money Bank kupuje Wüstenrot v ČR za 4,6 miliardy

12.12.2019 22:17 Zástupci Moneta Money Bank dnes podepsali s německým koncernem Wüstenrot & Württembergische smlouvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama