Nejhorší podmínky měli zaměstnanci na jihu EU, obecně se ale v Česku zlepšily

Nejhorším pracovním podmínkám v roce 2019 čelili zaměstnanci na jihu Evropy, v Bulharsku a Rumunsku. Uvádí tostudie, kterou dnes zveřejnila Evropská odborová konfederace (ETUC). Podmínky zaměstnanců v České republice se za posledních deset let výrazně zlepšily a v roce 2019 byly ve srovnání se zbytkem Evropské unie podle této studie nadprůměrné.

Práce, zaměstnání
doporučujeme

Autoři studie vypočítali takzvaný index slušné práce, který zahrnuje úroveň mezd, kvalitu zaměstnání a také stálost pracovněprávních vztahů. Od roku 2010 do roku 2019 se průměr celé Evropské unie zvýšil ze 100 na 101,8 bodu.

"To je velice malé zlepšení," uvedla generální tajemnice konfederace Liina Carrová. Podle ní za to mohou rozpočtové škrty a politika rozvolňování pravidel na trhu práce, kterou přijaly mnohé evropské vlády za poslední finanční krize.

Tuto hypotézu podle odborů potvrzuje i fakt, že na konci žebříčku skončily země z Jižní Evropy, jako je Itálie, Řecko a Španělsko, na které minulá finanční krize dopadla velmi výrazně. V těchto státech se projevila vysoká nezaměstnanost a vlády přijaly zákony, jež omezily část právní ochrany zaměstnanců. V pětici zemí na konci žebříčku jsou i Bulharsko a Rumunsko, kde se ale situace ve srovnání s rokem 2010 rapidně zlepšovala.

Nejlepší výsledky v žebříčku a skóre nad 109 bodů mají Nizozemsko, Dánsko, Švédsko a Finsko.

Česká republika s výsledkem 102,4 bodu patří k členským zemím, kde bylo hodnocení v roce 2019 nadprůměrně. Se zvýšením o 5,1 bodu patřilo Česko ke skupině zemí, kde se za deset let pracovní podmínky zaměstnanců zlepšily nejvíce. Index se zlepšil ve všech třech kategoriích. Podle odborářů tak jsou čeští zaměstnanci ve srovnání s rokem 2010 méně právně zranitelnější, více si vydělají a pohybují se na lépe fungujícím trhu práce.

Index pro ETUC sestavila skupina italských sociologů, statistiků a badatelů ASviS. Index slušné práce se v jejich pojetí snaží vystihnout nejen platy a ohodnocení, ale celkovou kvalitu pracovních podmínek zaměstnanců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kellner se loni rozhodl přesunout finanční část PPF z Nizozemska do ČR

13.04.2021 11:44 Majitel skupiny PPF Petr Kellner, který před dvěma týdny tragicky zahynul při nehodě vrtulníku, se…

První otevřené obchody. Bojíme se nákazy, ale Babiš za nás faktury…

12.04.2021 22:19 Aktualizováno REPORTÁŽ – Maminka se sklání nad malým synem, který si právě zkouší botu a přitom kňourá. „A kde…

Program Antivirus využilo za rok 11 procent aktivních firem

12.04.2021 09:25 Státní podpůrný program Antivirus, který slouží k podpoře zaměstnanosti, využilo podle Registru…

Na naše výdaje naše příjmy dlouhodobě nestačí, řekl Rusnok

11.04.2021 16:48 Musíme si přiznat, že na naše výdaje naše příjmy dlouhodobě nestačí. V diskuzním pořadu České…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama