Nejhorší podmínky měli zaměstnanci na jihu EU, obecně se ale v Česku zlepšily

Nejhorším pracovním podmínkám v roce 2019 čelili zaměstnanci na jihu Evropy, v Bulharsku a Rumunsku. Uvádí tostudie, kterou dnes zveřejnila Evropská odborová konfederace (ETUC). Podmínky zaměstnanců v České republice se za posledních deset let výrazně zlepšily a v roce 2019 byly ve srovnání se zbytkem Evropské unie podle této studie nadprůměrné.

Autoři studie vypočítali takzvaný index slušné práce, který zahrnuje úroveň mezd, kvalitu zaměstnání a také stálost pracovněprávních vztahů. Od roku 2010 do roku 2019 se průměr celé Evropské unie zvýšil ze 100 na 101,8 bodu.

"To je velice malé zlepšení," uvedla generální tajemnice konfederace Liina Carrová. Podle ní za to mohou rozpočtové škrty a politika rozvolňování pravidel na trhu práce, kterou přijaly mnohé evropské vlády za poslední finanční krize.

Tuto hypotézu podle odborů potvrzuje i fakt, že na konci žebříčku skončily země z Jižní Evropy, jako je Itálie, Řecko a Španělsko, na které minulá finanční krize dopadla velmi výrazně. V těchto státech se projevila vysoká nezaměstnanost a vlády přijaly zákony, jež omezily část právní ochrany zaměstnanců. V pětici zemí na konci žebříčku jsou i Bulharsko a Rumunsko, kde se ale situace ve srovnání s rokem 2010 rapidně zlepšovala.

Nejlepší výsledky v žebříčku a skóre nad 109 bodů mají Nizozemsko, Dánsko, Švédsko a Finsko.

Česká republika s výsledkem 102,4 bodu patří k členským zemím, kde bylo hodnocení v roce 2019 nadprůměrně. Se zvýšením o 5,1 bodu patřilo Česko ke skupině zemí, kde se za deset let pracovní podmínky zaměstnanců zlepšily nejvíce. Index se zlepšil ve všech třech kategoriích. Podle odborářů tak jsou čeští zaměstnanci ve srovnání s rokem 2010 méně právně zranitelnější, více si vydělají a pohybují se na lépe fungujícím trhu práce.

Index pro ETUC sestavila skupina italských sociologů, statistiků a badatelů ASviS. Index slušné práce se v jejich pojetí snaží vystihnout nejen platy a ohodnocení, ale celkovou kvalitu pracovních podmínek zaměstnanců.

Související

Ilustrační foto

V Česku se od revoluce zdvojnásobila životní úroveň, ukazuje analýza

Dvě stě tisíc podnikatelů v roce 1990 a jejich pětinásobek o rok později položily základy prosperity současné České republiky. Díky rozvoji podnikatelské sféry výrazně vzrostla životní úroveň lidí. I přestože od roku 2021 lidé čelí vysokému růstu spotřebitelských cen, výdělky zaměstnanců jsou v současnosti oproti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, přičemž ceny stouply sedminásobně. Produktivita země přepočtená na obyvatele ale stále zdaleka nedosáhla úrovně Německa, uvádí analýza, kterou vypracovali analytici Hospodářské komory u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. 
Peníze, ilustrační fotografie. Rozhovor

V pasti středních příjmů. Česko vyčerpalo potenciál dosavadního růstového modelu, upozorňuje Šitera

Koronavirová pandemie a energetická krize měly sice jiný charakter, ale společně ukázaly slabiny tuzemského, na exportu založeného ekonomického modelu. Pro další ekonomický posun by Česko muselo být více technologicky adaptivní, inovativní, zaměřit se na budování nové infrastruktury a místo nízké ceny práce dbát na její kvalifikovanost, konstatuje Daniel Šitera v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů v něm dále vysvětlil například to, z jakého důvodu podle něj Česká republika spadla do takzvané pasti středních příjmů a proč si nedokáže představit, že by se svým současným hospodářským modelem dokázala dosáhnout úrovně vyspělých ekonomik Skandinávie, Beneluxu či německy mluvících zemí. 

Více souvisejících

práce zaměstnání

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

Černý kašel není jediný. SZÚ upozornil na jiné nemoci s podobnými příznaky

Za uplynulý týden přibylo 1 266 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Celkem se již letos potvrdilo 12 239 případů onemocnění. Ústav v aktuální zprávě upozornil i na jiné nemoci, které se podobají černému kašli.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy