Stavebnictví se zmítá v krizi. Analytici očekávají nejhlubší propad od roku 2012

České stavebnictví by letos mohlo meziročně klesnout až o osm procent. To by bylo nejvíce od roku 2012, kdy se produkce snížila o 7,6 procenta. Uvedli to analytici, které ČTK oslovila. Hlavním důvodem poklesu je podle nich nedostatek pracovníků, především těch zahraničních kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Podle většiny z nich stavebnictví klesne i příští rok.

Stavebnictví, ilustrační foto
doporučujeme

"Celoročně odvětví stavebnictví letos směřuje do propadu produkce kolem osmi procent. Otázkou je ovšem spíš výhled do příštího roku. I kdyby v průběhu něj investoři nabyli většího optimismu, bude trvat, než se ten překlopí do vyššího objemu stavebních prací. Produkce tedy pravděpodobně bude klesat i v roce 2021, a to nejméně o pět procent," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podle údajů Českého statistického úřadu stavebnictví letos do konce října meziročně kleslo o sedm procent. Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, se snížilo o 9,2 procenta. Inženýrské stavitelství tvořené hlavně výstavbou dopravní infrastruktury kleslo o 1,1 procenta.

"České stavebnictví výrazně podpořily zakázky z veřejného sektoru, které vykázaly stabilitu i v krizové době. Soukromý sektor se při první vlně pandemie zalekl a pozastavil velké množství projektů. Postupně si však na koronavirovou krizi zvyknul a zastavené projekty opět rozbíhá. Přesto letos pravděpodobně stavebnictví propadne o sedm až osm procent," doplnil analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové stavebnictví doplatilo na pandemii především kvůli odlivu zahraničních pracovníků. Jak uvedla, pracovní síla chyběla v tomto sektoru již před krizí a ta tento problém ještě vice prohloubila. "Patrná byla i slabší poptávka po stavebních pracích. Druhá vlna tyto problémy jen umocní. Pro letošek tak počítáme s poklesem stavebnictví o sedm procent," podotkla Steckerová.

Analytik ČSOB Petr Dufek uvedl, že stavebnictví s jeho závislostí na zahraničních pracovnících v době uzávěr a dalších omezení postrádalo zahraniční zaměstnance snad nejvíce ze všech tuzemských odvětví. Podle něj se však epidemie nepřímo promítla i v omezování investic soukromých firem, které se rovněž postupně začaly odrážet na stavebních firem. Pro letošek očekává pokles stavebnictví o 6,5 procenta.

"Stavebnictví se letos propadá postupně stále hlouběji. Koronavirová krize se ve stavebnictví projevuje například v porovnání s průmyslem zpožděně a setrvačněji. Stavební výroba se navíc potýká s nedostatkem vhodné zahraniční pracovní síly, která z velké části zůstává kvůli pandemické situaci ve své domovině. Postiženy jsou hlavně menší firmy s méně než 50 zaměstnanci," dodal analytik Trinity bank Lukáš Kovanda.

Průměrná měsíční mzda ve stavebnictví na konci třetího čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,6 procenta na 31.276 korun. V porovnání s celorepublikovým průměrem byla o 11,7 procenta nižší. Počet zaměstnanců na konci září meziročně klesl o 0,6 procenta na 207. Proti předkrizovému roku 2008 byl nižší téměř o čtvrtinu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Snižte, nebo zrušte DPH na ochranné pomůcky, vyzývají čeští výrobci

25.01.2021 11:23 Výrobci respirátorů v Česku vyzývají vládu, aby snížila, nebo zrušila daň z přidané hodnoty (DPH)…

Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

25.01.2021 10:10 Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se…

Fitch potvrzuje Česku rating AA-. Rizikem je déletrvající nestřídmá…

24.01.2021 05:16 Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové…

Portál pro žádosti podnikatelů o podporu po selhání serveru opět funguje

23.01.2021 15:22 Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama