Stovka památek v ČR kvůli koronaviru uzavřena. Ústav spočítal, jaká bude ztráta

Národní památkový ústav (NPÚ) odhaduje, že do konce května ztráta způsobená uzavřením památek dosáhne 125 až 130 milionů korun. Na dnešní tiskové konferenci to řekla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Rok přitom podle ní začal z ekonomického hlediska dobře, za první dva měsíce z pětiny památek, které jsou otevřené celoročně, byly výnosy meziročně o 1,5 milionu korun vyšší.

památkový úřad

Od 10. března ale byla stovka státních památek uzavřená. V pondělí 25. května se otevírají interiéry památek, NPÚ uvažuje o tom, že hlavní návštěvnickou sezonu prodlouží.

Původně měla začít 1. dubna, vládní opatření proti šíření koronaviru ji však odsunula. Od 11. května jsou otevřeny parky, zahrady a venkovní areály stovky státních hradů a zámků.

V letošním roce pokračuje dlouholetý cyklus NPÚ Po stopách šlechtických rodů, v desátém ročníku se zaměřuje na rod Valdštejnů. Program zahrnuje výstavy, přednášky, komentované procházky po místech s Valdštejny spjatých, vrcholem pak bude nová expozice na zámku Duchcov, která představí duchovsko-litomyšlskou větev rodu. K letošním novinkám na památkách NPÚ patří zpřístupnění nové expozice soch Matyáše Bernarda Brauna na zámku Valeč, nový prohlídkový okruh bude na zámku Sychrov či Valtice a po osmi letech je dokončena obnova věže Jakobínka, která je součástí Horního hradu na Rožmberku.

Propad ve výnosech je podle ředitelky NPÚ zásadní problém, ústav má rozpočet téměř z poloviny krytý výnosy a vydělat si musí skoro 600 milionů korun ročně. Již za březen, kdy byly památky zavřené tři neděle, byla podle ní ztráta 14 milionů korun. "Za duben je kumulovaná ztráta 60 milionů korun a do konce května predikujeme propad 125 až 130 milionů korun," uvedla Goryczková.

Návštěvnost do poloviny května loni činila 1,1 milionu návštěvníků, celkem loni památky ve správě státu navštívilo 5,273 milionu lidí. Do poloviny letošního května podle ředitelky činil rozdíl v počtu návštěvníků asi milion lidí. Ústav se snaží šetřit na službách a materiálech, mnoho věcí během krize dělá svépomocí a ministerstvo kultury přislíbilo pokrýt významnou část ztrát ve výnosech, uvedla. V první fázi by mělo jít o pokrytí ztráty za první čtvrtletí, což je 14 milionů korun.

Lidé budou moci památky od 25. května navštěvovat za přísných hygienických podmínek, budou muset mít roušky, dezinfikovat si ruce a počet návštěvníků ve skupině se bude odvíjet od podoby a velikosti památky. "Někde to bude pět lidí, někde využijeme maxima 20 návštěvníků. Bude to mít také dopad na výnosy, absorpčnost objektů tak bude mnohem menší," uvedla ředitelka. Na památkách se nebudou půjčovat audioprůvodce a nebudou k dispozici dotykové obrazovky.

Velmi omezený bude podle ředitelky doprovodný společenský a kulturní program, který se na památkách koná, počítá se ale s tradiční Hradozámeckou nocí, která by se měla uskutečnit 29. srpna. Jejím hlavním tématem také budou Valdštejnové, ústřední program bude na zámku Mnichovo Hradiště, který při této příležitosti zpřístupní rozšířenou expozici u hrobky Albrechta z Valdštejna. NPÚ v závěru roku počítá i s adventním programem.

Goryczková také řekla, že NPÚ zvažuje zpřístupnit na sedm dní v týdnu i ty památky, které dosud mají některý den v týdnu zavřeno. V září, kdy už končí hlavní sezona a památky bývají otevřené jen o víkendu, by hrady a zámky mohly být podle ředitelky otevřené i v pracovní dny. O případném takovém prodloužení sezony NPÚ rozhodne poté, co vyhodnotí situaci v červenci a srpnu a zájem návštěvníků.

Škoda výrazně omezí výrobu ve všech svých závodech kvůli nedostatku čipů

24.06.2021 12:46 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto výrazně omezí ve všech svých českých závodech v příštím týdnu až dvou výrobu…

Důvěra v českou ekonomiku v červnu vzrostla

24.06.2021 11:04 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v…

Lidé se mohou přes bankovní identitu zdarma přihlašovat i ke službám firem

22.06.2021 18:53 Lidé se mohou přes svoji bankovní identitu, tedy přístup k internetovému bankovnictví, nově od…

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést…

22.06.2021 17:35 Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická…

Akcionáři Monety neodsouhlasili financování spojení s bankovní částí PPF

22.06.2021 13:58 Aktualizováno Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s…

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Související:

Právě se děje