Svaz pivovarů vyzval vládu, aby zvážila otevření hospod ve 4. stupni PES

Vláda by měla zvýšit kompenzace za zavřené restaurace. Současná úhrada 40 procent nákladů není dostatečná, mělo by jít alespoň o 60 procent. Vláda by také měla zvážit udržení provozu gastronomických zařízení i ve čtvrtém stupni protiepidemického systému (PES), sdělila dnes ČTK výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

Restaurace

Lepší jsou podle ní otevřené restaurace s režimovými opatřeními, než aby lidé pořádali rodinné oslavy a večírky v domácím prostředí, kde není kontrola žádná.

"Podle epidemických dat je dlouhodobě největší riziko nákazy doma, v práci a ve škole, ne v restauraci," řekla ředitelka. Svaz podle ní chápe složitou epidemickou situaci, podle něj je ale třeba, aby vláda schválila účinné kompenzace. V současnosti hradí část mzdových nákladů a polovinu nájemného.

"Provozovatelé si ale ze svého nadále hradí ostatní náklady, jako jsou energie, splátky vybavení, případně úvěrů. A část z nich na to v současné situaci jednoduše nemá. Proto je potřeba navýšit kompenzace na úroveň 60 procent nákladů, jinak česká ekonomika utrpí výraznou ztrátu - mnoho podniků bude nuceno zavřít a propustit své zaměstnance," vysvětluje.

Podle odhadů svazu gastronomie letos přijde na tržbách až o 80 miliard korun. České pivovary očekávají celoroční propady tržeb kvůli pandemii v řádu desítek procent. Největší výrobci čekají pokles mezi 20 a 40 procenty, nejmenší i o více než 50 procent, uvedl již dříve svaz. V současnosti jsou zavřené restaurace a hotely kvůli vládním restrikcím k omezení šíření koronaviru. S výdejním okénkem můžou fungovat v pátém a ve čtvrtém stupni PES, ve třetím pak můžou podle systému mít otevřeno do 22:00. Vláda ale při posledním zpřísňování nejdřív schválila povinnost zavírat restaurace ve 20:00, i když se republika nacházela ve třetím stupni PES. Někteří restauratéři od té doby proti postupu vlády protestují, nechávali restaurace otevřené déle.

Vláda v prosinci schválila v souvislosti s pandemií koronaviru podporu pro stravovací zařízení 2,5 miliardy korun. Program COVID gastro bude na dobu od 14. října do 31. prosince. Pomoc se nebude vyplácet za dny, kdy mohly mít podniky otevřeno. Stravovací zařízení by měla mít podle projektu COVID gastro nárok na 400 Kč na jednoho zaměstnance nebo spolupracujícího živnostníka za každý den uzavření. Zatím není jasné, od kdy bude možné o tento příspěvek žádat. Podle vládních materiálů by však měl být spuštěn nejpozději v lednu.

Tripartita chce automobilkám v čipové krizi dát peníze určené na covidový…

18.10.2021 14:03 Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby mohli začít čerpat příspěvky z programu…

Ceny v průmyslu vyrostly nejvíce za posledních 28 let

18.10.2021 10:33 Meziroční růst cen průmyslových výrobců v září zrychlil na 9,9 procenta ze srpnových 9,3 procenta,…

ČEZ oznámil dramatické zvýšení cen plynu, lidé si připlatí i za elektřinu

18.10.2021 08:09 Energetická společnost ČEZ zdraží od ledna elektřinu i plyn. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš…

Automobilky v Česku letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí 250 tisíc aut

17.10.2021 08:50 Tuzemské automobilky letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí přes 250.000 aut, což pro ně a pro…

S dodávkami energií končí také firmy Kolibřík energie a A-PLUS Energie

16.10.2021 07:42 Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. Dnes konec dodávek…

Bohemia Energy se hájí: Závazkům dostojíme, pouze jsme ukončili činnost

15.10.2021 12:17 Aktualizováno Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům…

Většina Čechů má zkušenosti s tíživou finanční situací

14.10.2021 10:40 Tři čtvrtiny Čechů se během života dostaly do jedné nebo vícero tíživých životních situací, kam…

Babiš poslal peníze na nemovitostí ve Francii z české banky

13.10.2021 16:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal v minulosti peníze do zahraničí na nákup nemovitostí na…

Největší dodavatel plynu innogy zvýší cenu, u základního produktu o 10,6…

13.10.2021 12:57 Aktualizováno Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního…

Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií

13.10.2021 12:30 Aktualizováno Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se…

Související:

Právě se děje

reklama