Tržby obchodníků v červnu klesly o dvě procenta, Češi méně utrácí za potraviny

Tržby českých obchodníků v červnu po očištění meziročně klesly o dvě procenta, meziměsíčně stouply o 0,2 procenta. Lidé méně utráceli za pohonné hmoty a potraviny, naopak prodejcům nepotravinářského zboží se dařilo. Nejvyšší nárůst tržeb opět zaznamenal prodej přes internet a zásilkovou službu.

Obchody
doporučujeme

Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V květnu byly očištěné tržby v maloobchodě, kromě prodeje motorových vozidel, podle revidovaných údajů meziročně vyšší o 0,8 procenta.

Bez očištění o kalendářní vlivy zůstaly červnové tržby obchodníků na stejné úrovni jako loni. "Tržby za pohonné hmoty a za potraviny meziročně klesly, naopak tržby za prodej nepotravinářského zboží se zvýšily téměř o pět procent. Vyšší tržby zaznamenaly prodejny s potřebami pro domácnost i s kulturními a sportovními potřebami. Nejvyšší tempo si však dlouhodobě udržuje prodej prostřednictvím internetu," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Prodej pohonných hmot se podle ČSÚ proti loňskému červnu snížil o 8,4 procenta a potravin o 3,3 procenta, což kompenzoval nárůst prodeje nepotravinářského zboží o 4,7 procenta.

Za prodej přes internet a zásilkovou službu obchodníci utržili meziročně o 27,8 procenta více. O zhruba deset procent si na tržbách polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, prodejci počítačů a komunikačních zařízení měli o šest procent vyšší tržby a tržby za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci byly o zhruba čtyři procenta vyšší. Naopak prodejnám oděvů a obuvi klesly tržby o více než 16 procent.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel očištěné o kalendářní vlivy byly proti loňskému červnu o 17,3 procenta nižší, meziměsíčně stouply o 8,7 procenta.

Červnový nárůst tržeb byl podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky pod všemi odhady analytiků. "Tržby bez prodeje aut rostly oproti květnu o 0,2 procenta, což znamená meziroční stagnaci po předchozím propadu o 1,9 procenta. Zde analytici v průměru čekali meziroční růst kolem tří procent," uvedl. ČSÚ podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila provedl revizi květnového výsledku. "Z -0,7 procenta byl snížen bez prodeje aut na -1,9 procenta. Výsledek je pro trh i pro nás zklamáním, když se očekával výraznější vliv odložených nákupů po období karantény," doplnil.

Lidé v červnu podle Brožka pravděpodobně více cestovali, když prodej pohonných hmot meziměsíčně stoupl o 7,6 procenta. Hradil růst přičítá spíše stoupajícím cenám benzínu a nafty. "Propad tržeb také pokračoval u prodejů motorových vozidel, a to meziročně o 12 procent. To je však podstatné zlepšení oproti předchozím měsícům, kdy tržby klesaly v rozmezí 35 až 45 procent. Nicméně vzhledem k tomu, že červnové registrace nových automobilů poklesly jen o pět procent, je finální číslo přece jen slabší, než očekával trh," řekl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Útraty domácností podle Seidlera se sice postupně zotavují, ale pomaleji, než trh předpokládal. "Červnová čísla ukázala, že spotřebitelé zůstávají spíše opatrnější. Nejistota z dalšího vývoje ekonomiky, pokrácené mzdy a hrozba nezaměstnanosti jsou hlavními brzdami pro výraznější růst nákupů, a tedy i pro spotřebu, která byla jedním z hlavních motorů české ekonomiky," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Maloobchod po loňském růstu podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče směřuje k celoročnímu poklesu. "Přesto ale lze konstatovat, že květen a červen naznačují, že se tuzemský maloobchod obrazně řečeno postupně zvedá z popela. Za letošní první pololetí hlásí maloobchod kumulativní pokles tržeb o 1,3 procenta a data za samotný červen naznačují, že celkový pokles tržeb za letošní rok může být o něco mírnější," vysvětlil. Podle Brožky se maloobchodní tržby za celý rok dají očekávat v mírném záporu, v příštím roce předpokládá růst kolem dvou procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

České obchody Pietro Filipi chtějí propustit všechny pracovníky

20.01.2021 09:13 Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Uvedl to dnes…

V OKD skončí na konci února 1770 lidí, už absolvovali pohovory

19.01.2021 15:33 Aktualizováno Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února budou přecházet pod státní podnik Diamo,…

Zima nedopadla, v létě už ale Češi do ciziny chtějí. O zájezdy je již nyní…

19.01.2021 09:30 Ke koronavirem zasaženým oblastem podnikání patří také cestovní kanceláře. Probíhající zimní sezóna…

Vláda schválila návrh na příspěvek pro podnikatele v úpadku

18.01.2021 17:25 Podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama