Zrušit zaručenou mzdu? MPSV a odbory odmítají návrh Hospodářské komory

Hospodářská komora v souvislosti se záměrem vlády znovu nařídit zaměstnavatelům, aby zvýšili minimální mzdu za nekvalifikovanou práci, žádá ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) o zrušení zaručené mzdy v soukromém sektoru. Ta se automaticky zvyšuje v návaznosti na růst minimální mzdy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

CZK
doporučujeme

Zaručenou mzdu upravuje od roku 2007 zákoník práce. Nahradila institut minimálních tarifů. Představuje nejnižší výdělek podle odbornosti a náročnosti práce. Vyplácí se v osmi stupních v rozmezí od minimální mzdy do jejího dvojnásobku. Letos činí 13.350 až 26.700 korun, od ledna se zvedne na 14.600 až 29.200 korun. Zahraniční pracovníci, kteří se do ČR dostanou díky kvótám, pak musí dostávat aspoň 1,2násobek zaručené mzdy.

"Neexistuje žádný důvod, aby v podnikatelském sektoru byly další sazby, než je sazba minimální mzdy," uvedla hospodářská komora. Podotkla, že minimální mzda roste výrazně rychleji než ostatní výdělky. Podle komory se průměrná mzda v letech 2015 až 2018 zvedla o pětinu, minimální mzda o 45 procent. "Vyšší mzdy zajistí jen vyšší produktivita práce," jsou přesvědčeni zástupci komory.

Ta uvedla, že nařízené vyšší mzdy způsobují problém některým zaměstnavatelům a odrážejí se i v nižší ochotě firem získat veřejné zakázky. Komora poukazuje na to, že ceny ve veřejném sektoru v některých oborech nedosahují ani výše stanovených tarifů. Zmínila ostrahu generálního ředitelství úřadu práce, "které je střeženo za částku 83,95 korun bez DPH za hodinu fyzické ostrahy a minimální mzdové náklady v této oblasti přitom dnes činí 153,76 korun za hodinu".

Proti rušení zaručených mezd jsou odbory. "Hospodářská komora pořád poukazuje na to, že se zaměstnanci s požadavky na zvyšování mezd vlamují do otevřených dveří. Jak je vidět, není to pravda. Zaručená mzda je potřebný nástroj a k jeho rušení není důvod. Výsledkem by bylo to, že by se zastavil růst mezd a někde by mzdy a platy dokonce mohly poklesnout," řekl ČTK předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle něj zaručené mzdy způsobují problémy jen těm zaměstnavatelům, kteří chtějí ohodnocovat lidi za práci méně.

Ministerstvo práce se změnou nynějších pravidel nepočítá. "Nic nenasvědčuje tomu, že by institut zaručených mezd měl jakýmkoliv způsobem narušovat jakékoliv zájmy zaměstnavatelů. O žádné změně v této oblasti ministerstvo nyní neuvažuje," sdělilo tiskové oddělení resortu.

O navýšení minimální a zaručené mzdy jednala tripartita. Zatímco odbory požadovaly růst u zaručené mzdy v jednotlivých stupních o 1650 až 3300 korun, zaměstnavatelé byli nejvýš pro přidání o 700 až 1400 korun. Sociální partneři se nedohodli. Vládní koalice se pak shodla na tom, že se od ledna nejnižší výdělky upraví o 1250 až 2500 korun.

Vláda má dnes příslušným nařízením stvrdit dohodu o růstu minimální mzdy od ledna o 1250 korun na 14.600 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Digitální daň se Česku vymstí? Podnikatelé neskrývají obavy

20.01.2020 18:21 Aktualizováno Důsledkem zavedení takzvané digitální daně v ČR by mohla být ztráta trhů českých podnikatelů, nižší…

ZOO Praha od února zdraží vstupné. Ve srovnání s Evropou bylo příliš nízké

20.01.2020 14:45 Zoologická zahrada v pražské Troji od prvního února zdraží vstupné pro dospělé, děti od tří do 15…

E-shop za 400 milionů? Stát se pokusí zakázku zrušit či zúžit

20.01.2020 14:15 Stát se pokusí zakázku na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky zrušit,…

Pilsen Steel propouští stovky lidí, úřad práce zřídil ve firmě mobilní…

20.01.2020 12:57 Aktualizováno Většina z 475 propouštěných pracovníků Pilsen Steel dnes podepisovala dohodu o ukončení poměru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama