Čínské hospodářství je silně závislé na dovozu ze západních zemí. U potravin, některých surovin, léků, automobilů a letadel by bylo pro Čínu velmi obtížné tento dovoz nahradit. Vyplývá to ze studie Institutu německého hospodářství (IW). "Obě strany - Čína a Západ - jsou na sobě vzájemně závislé," cituje ze studie agentura DPA.
Čína je podle studie závislá na západních zemích především v oblasti technologických produktů. Ze Západu například pochází třetina čínského dovozu polovodičů, upozorňuje institut s odvoláním na údaje za rok 2021. Další třetina pak pochází z Tchaj-wanu, se kterým má Peking napjaté vztahy.
"Zejména u nejmodernějších čipů by pro Čínu zřejmě bylo nahrazení dovozu velmi obtížné," píší autoři studie. Ze západních zemí navíc pocházejí tři čtvrtiny zařízení na výrobu čipů v Číně.
Západní země se na celkovém dovozu do Číny podílejí více než polovinou. Čína je na dodávkách ze Západu závislá zejména v oblasti letecké a kosmické techniky, automobilů a léčiv, kde podíl západních zemí na dovozu výrazně přesahuje 90 procent, uvedla DPA.
"V případě konfliktu by Západ mohl této závislosti využít k tomu, aby dostal čínské hospodářství prostřednictvím sankcí pod tlak," uvádí IW. Čína si to podle institutu uvědomuje a snaží se posilovat dovoz z jiných zemí, například z jihovýchodní Asie a z Afriky. Zároveň Peking podporuje rozvoj domácích technologií.
Institut upozorňuje, že v případě konfliktu by Čína mohla zavést vlastní obchodní restrikce, které by Západ výrazně poškodily. "Pokud by Čína skutečně plánovala invazi na Tchaj-wan, byl by Západ výrazně zasažen pravděpodobnými recipročními sankcemi. Vzhledem ke svému postavení významného dodavatele důležitého zboží do Číny by však rozhodně nebyl bezmocný," píše se ve studii.
Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, i když jako samostatný stát jej uznává méně než 15 zemí, většinou z Latinské Ameriky a Tichomoří. Evropská unie i Spojené státy považují Tchaj-wan za součást Číny, udržují s ním ale čilé obchodní vztahy. Tchaj-pej si v posledních letech stěžuje na zvýšené obtěžování ze strany čínských ozbrojených sil mimo jiné v podobě přeletů čínských stíhaček nebo dronů poblíž tchajwanského území.
Čína je druhou největší ekonomikou na světě za Spojenými státy. V loňském roce růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny zpomalil na tři procenta z předloňských více než osmi procent, neboť hospodářskou aktivitu brzdila přísná opatření proti šíření koronaviru. Růst ekonomiky tak výrazně zaostal za vládním cílem, který činil zhruba 5,5 procenta. Čínská vláda o víkendu oznámila, že letošní cíl pro růst domácí ekonomiky stanovila zhruba na pět procent.
Související
Trump nasadí proti Číně tým jestřábů. Jak zareaguje peking?
Nezodpovědné a devastující. Čína reaguje na Trumpův plán na zavedení cel, bouří se i Kanada
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
před 1 hodinou
Svatá Barbora a tradice adventního času
před 1 hodinou
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
Aktualizováno před 2 hodinami
Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení
před 2 hodinami
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
před 3 hodinami
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
před 4 hodinami
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
před 5 hodinami
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
před 5 hodinami
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
před 6 hodinami
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
před 7 hodinami
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
před 8 hodinami
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
před 9 hodinami
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
před 11 hodinami
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 11 hodinami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 12 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 13 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.
Zdroj: Libor Novák