Čínské hospodářství je silně závislé na dovozu ze západních zemí

Čínské hospodářství je silně závislé na dovozu ze západních zemí. U potravin, některých surovin, léků, automobilů a letadel by bylo pro Čínu velmi obtížné tento dovoz nahradit. Vyplývá to ze studie Institutu německého hospodářství (IW). "Obě strany - Čína a Západ - jsou na sobě vzájemně závislé," cituje ze studie agentura DPA.

Čína je podle studie závislá na západních zemích především v oblasti technologických produktů. Ze Západu například pochází třetina čínského dovozu polovodičů, upozorňuje institut s odvoláním na údaje za rok 2021. Další třetina pak pochází z Tchaj-wanu, se kterým má Peking napjaté vztahy.

"Zejména u nejmodernějších čipů by pro Čínu zřejmě bylo nahrazení dovozu velmi obtížné," píší autoři studie. Ze západních zemí navíc pocházejí tři čtvrtiny zařízení na výrobu čipů v Číně.

Západní země se na celkovém dovozu do Číny podílejí více než polovinou. Čína je na dodávkách ze Západu závislá zejména v oblasti letecké a kosmické techniky, automobilů a léčiv, kde podíl západních zemí na dovozu výrazně přesahuje 90 procent, uvedla DPA.

"V případě konfliktu by Západ mohl této závislosti využít k tomu, aby dostal čínské hospodářství prostřednictvím sankcí pod tlak," uvádí IW. Čína si to podle institutu uvědomuje a snaží se posilovat dovoz z jiných zemí, například z jihovýchodní Asie a z Afriky. Zároveň Peking podporuje rozvoj domácích technologií.

Institut upozorňuje, že v případě konfliktu by Čína mohla zavést vlastní obchodní restrikce, které by Západ výrazně poškodily. "Pokud by Čína skutečně plánovala invazi na Tchaj-wan, byl by Západ výrazně zasažen pravděpodobnými recipročními sankcemi. Vzhledem ke svému postavení významného dodavatele důležitého zboží do Číny by však rozhodně nebyl bezmocný," píše se ve studii.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, i když jako samostatný stát jej uznává méně než 15 zemí, většinou z Latinské Ameriky a Tichomoří. Evropská unie i Spojené státy považují Tchaj-wan za součást Číny, udržují s ním ale čilé obchodní vztahy. Tchaj-pej si v posledních letech stěžuje na zvýšené obtěžování ze strany čínských ozbrojených sil mimo jiné v podobě přeletů čínských stíhaček nebo dronů poblíž tchajwanského území.

Čína je druhou největší ekonomikou na světě za Spojenými státy. V loňském roce růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny zpomalil na tři procenta z předloňských více než osmi procent, neboť hospodářskou aktivitu brzdila přísná opatření proti šíření koronaviru. Růst ekonomiky tak výrazně zaostal za vládním cílem, který činil zhruba 5,5 procenta. Čínská vláda o víkendu oznámila, že letošní cíl pro růst domácí ekonomiky stanovila zhruba na pět procent.

Související

Více souvisejících

Čína

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 5 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 5 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy