Okolo brexitu panuje mírný optimismus. Vyjednavači postupují opatrně

Opatrný optimismus okolo vyjednávání s Londýnem ohledně smlouvy o odchodu Británie z EU dávají v posledních dnech najevo lidé z vyjednávacího týmu Michela Barniera. Upozorňují zároveň, že na technické úrovni stále zbývá vyjasnit řadu konkrétních detailů, ale především, že zatím chybí jasné stanovisko britské vlády. O věci by měl v neděli v Bruselu jednat zástupce britské vlády Oliver Robbins.

Pokud bude v neděli na technické úrovni předjednaný text "rozvodové smlouvy" potvrzen, měla by jej v úterý dostat na stůl britská vláda. Pondělní jednání ministrů ostatních 27 zemí EU k brexitu na radě pro všeobecné záležitosti tak nejspíš podle diplomatických informací nepřinese nic moc nového proti tomu, o čem v pátek večer velvyslance sedmadvacítky informovala Barnierova zástupkyně Simone Weyandová.

V podobné situaci už se rozhovory o brexitu ocitly před měsícem, kdy na technické úrovni v zásadě domluvený postup při rozhovorech v Bruselu shodil ze stolu britský ministr pro brexit Dominic Raab. Následně se šéfové ostatních 27 států EU na říjnovém summitu dohodlo, že kvůli nedostatečnému pokroku v jednáních nemá smysl na listopad svolávat mimořádný "brexitový summit".

Pokud se nyní vše podaří dojednat a Londýn si bude jist, že dokáže doma s EU27 domluvená řešení politicky prosadit, mohly by teoreticky zřejmě někdy v příštím týdnu dostat text rozvodové smlouvy členské země bloku.

Dohoda o vystoupení se týká otázek souvisejících přímo s britským odchodem z EU 29. března 2019, tedy zachování práv občanů EU po brexitu a vyrovnání britských finančních závazků, či třeba následného přechodného období nebo zatím sporného problému celního režimu na hranici mezi Irskem a britským severním Irskem.

Dohodu chtějí mít unijní země dojednanou co nejdříve, aby stihla do data brexitu projít na obou stranách kanálu La Manche příslušnou ratifikací. Vyloučen - v případě optimistického vývoje - tak dál není ani mimořádný summit EU, kde by premiéři a prezidenti 27 zemí text odsouhlasili. Konat by se ale zřejmě musel na konci listopadu, někteří šéfové států a vlád EU totiž koncem měsící míří na summit G20 do Argentiny a pozdější termín nedává valného smyslu, protože řádná vrcholná schůzka unie je v prosinci svolána už na přibližně polovinu měsíce.

Spory se dál vedou o několik věcí, domluveny například nejsou otázky související s rybolovem. Vyjednavači obou stran se ale podle dostupných informací o něco posunuli v dosud nejkomplikovanější otázce celního režimu na irsko-irských hranicích, kdy se nyní pracuje se třemi možnými scénáři budoucích vztahů. Jeden z nich obsahuje i možnost prodloužení přechodného období nejdéle do prosince 2022, pokud se oběma stranám finální řešení nepodaří najít do konce roku 2020, kdy má přechodné období končit podle stávajících předpokladů. Klíčové rozhodnutí jak dál by tak mělo padnout až v létě 2020.

Společně se smlouvou o odchodu by totiž chtěli šéfové států a vlád potvrdit také nyní dojednávanou politickou deklaraci o budoucí podobě vzájemných vztahů. Vznikající text, který má nyní podle dostupných informací asi šest stran, by měl být potvrzen společně se smlouvou o vystoupení, protože oba dokumenty spolu souvisí.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy