Na Slovensku v lednu výrazně ubylo osobních bankrotů

Na Slovensku letos v lednu oproti loňsku výrazně ubylo osobních bankrotů a jejich počet klesl na téměř čtyřleté minimum. Vývoj ovlivnila koronavirová omezení a zpřísnění bankrotových pravidel. ČTK o tom dnes informovala společnost CRIF - Slovak Credit Bureau (CRIF SK), která spravuje úvěrové registry.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

V lednu na pětimilionovém Slovensku skončilo v osobním bankrotu jen 297 obyvatel. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 to představuje propad o 74,4 procenta, zároveň jde o výrazný pokles i ve srovnání s posledním loňským měsícem.

"Nepředpokládám, že prudký propad osobních bankrotů je začátkem nové éry. Důvodem poklesu jsou spíše omezení kvůli nouzovému stavu, který vláda vyhlásila v souvislosti s bojem proti koronavíru, a zpřísnění legislativních podmínek," míní hlavní analytička CRIF SK Jana Marková.

Bankrot umožňuje zadluženým osobám zbavit se až na výjimky všech dluhů výměnou za prodej jejich majetku nebo za postupnou úhradu části závazků při zachování osobního majetku.

Osobních bankrotů na Slovensku začalo výrazně přibývat v roce 2017, kdy země pravidla pro oddlužení uvolnila. Loni Slovensko ale zavedlo pravidlo, že zadlužení obyvatelé, kteří nezvládají splácet své závazky, mohou žádat o osobní bankrot a smazaní dluhů nejdříve rok poté, co čelí exekuci. Opatření má podle úřadů omezit spekulace ze strany dlužníků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomická nálada na Slovensku klesla na minimum od června 2020

25.02.2021 09:35 Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku letos v únoru, kdy země čelí…

Na Slovensku loni ubyla polovina turistů

24.02.2021 09:52 Hotelům a dalším ubytovacím zařízením na Slovensku loni kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19…

Odbory kvůli mzdám pohrozily koncernu Volkswagen stávkou

23.02.2021 21:54 Německé odbory IG Metall pohrozily koncernu Volkswagen (VW) stávkou kvůli sporu o výši mezd.…

Podnikatelská nálada v Německu se v únoru zlepšila

22.02.2021 11:16 Podnikatelská nálada v Německu se v únoru zlepšila mnohem výrazněji, než se očekávalo. Německá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama