Nejlepší podmínky pro internetové obchodování má Evropa, vede Nizozemí. Jak je na tom ČR?
Nejlepší podmínky pro internetové obchodování má Evropa v čele s Nizozemskem. Vyplývá to z aktualizovaného žebříčku, který každoročně zveřejňuje Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Česká republika skončila z 152 zemí pětadvacátá a meziročně si polepšila o šest míst.
doporučujeme
Žebříček UNCTAD zohledňuje podíl obyvatelstva s přístupem k internetu, s účtem u nějaké finanční instituce nebo s přístupem k mobilním peněžním službám, dále bezpečnost internetových serverů a spolehlivost poštovní služby.
V první desítce zemí se umístilo hned osm evropských států - Nizozemsko, Švýcarsko, Finsko, Británie, Dánsko, Norsko, Irsko a Německo. Jejich řadu postupující od prvního místa narušuje na třetím místě Singapur, první desítku pak uzavírá Austrálie.
Our new B2C #eCommerce Index is out.
— UNCTAD (@UNCTAD) December 3, 2019
The big news? #Europe is by far the most prepared region for e-commerce 📲
European nations hold 8/10 of the top spots on our 2019 index, which ranks 152 countries on their readiness to engage in online commerce. ➡ https://t.co/EC1xzyx1k8 pic.twitter.com/Q74GHhfWPN
Spojené státy skončily na 13. místě. Přispěl k tomu zejména relativně nízký podíl uživatelů internetu ve srovnání s jinými rozvinutými zeměmi. Je mimochodem stejně vysoký jako v České republice. Rusko obsadilo 40. příčku, Čína skončila na 56. místě, zatímco Hongkong je patnáctý.
Českou republiku předstihlo Slovensko, které je na 24. příčce. Ve srovnání s lépe umístěnými zeměmi má Česko nižší údaje v první a třetím ukazateli, což je podíl lidí s bankovním účtem a spolehlivost mobilních poštovních služeb.
Z přehledu mimo jiné vyplývá, že 80 procent uživatelů internetu ze šestice zemí (Dánsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Británie) nakupuje prostřednictvím internetu. Naproti tomu ve více než dvou desítkách chudších zemí nakupuje na internetu méně než deset procent jeho uživatelů.
UNCTAD žebříček označila za provizorní s poukazem na to, že poslední data o počtu lidí s účtem u nějaké finanční instituce nebo s přístupem k mobilním peněžním službám pocházejí z roku 2017. Podíl uživatelů internetu pak vychází z dat z loňského roku. Posuny ve srovnání s předchozími lety tudíž způsobila hodnocení bezpečnosti internetu a spolehlivosti poštovní služby.
Kvůli pandemii zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než při ekonomické…
25.01.2021 17:54 V loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než v…
Londýn podporuje domácí firmy, aby si zakládaly pobočky v EU
25.01.2021 17:06 Britská vláda povzbuzuje domácí firmy, aby si zřizovaly pobočky v Evropské unii. Mohou se tak…
Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš, varují v zahraničí
22.01.2021 14:48 Český premiér Andrej Babiš by mohl mít prospěch z novely, podle které by české prodejny potravin o…
Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
22.01.2021 14:02 Německá vláda nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší…