Lidé se kvůli koronaviru bojí zboží z Číny. Mohou být balíky nebezpečné?

Pověstný nápis Made in China dnes najdeme téměř všude. Čína platí za jednoho z největších výrobců a vývozců spotřebního zboží a mnoho Čechů podlehlo i levným nákupům v obchodech typu AliExpress. V souvislosti s novým koronavirem se ale nyní řada lidí takového zboží obává.

Bakterie
doporučujeme

Je známo, že z Číny a okolních asijských zemí si lze objednat prakticky cokoliv za bezkonkurenčně nízkou cenu. V internetových diskuzích lidé ale stále více vyjadřují obavy z podobných nákupů.

Na vině je panika kvůli noronaviru, který má na svědomí 6000 nakažených a více než 100 mrtvých. Někteří lidé se tak obávají, že by se virus mohl do Evropy či přímo k nim domů šířit i prostřednictvím objednaných zásilek.

Může být takový balík či zboží kontaminované? To se stoprocentní jistotou nedokáží vědci vyloučit. Například virus chřipky se dokáže mimo tělo udržet až 24 hodin. V případě koronaviru ale panují silné pochybnosti, že by tomu bylo jinak.

Viry obecně dokáží mimo hostitelské prostředí přežít jen pár hodin. Zatímco zásilka z Číny k nám putuje až několik týdnů. Šance na nákazu tímto způsobem je proto minimální až vyloučená.

Nový koronavirus zatím nebyl vědci zcela zmapován, je ale téměř jisté, že i on potřebuje živé buňky k tomu, aby přežil. A ty mimo tělo nenajde, pokud mu k tomu nejsou vytvořeny specifické podmínky. Například takové, jaké dokáží vyrobit vědci v laboratoři.

Slovenský Ústav veřejného zdravotnictví odhaduje, že virus může být mimo tělo aktivní až tři dny. Dodací doba balíků je ale, jak už bylo řečeno, mnohem delší. 

Obávat se nemusí ani zaměstnanci poštovních služeb. Přenos viru prostřednictvím předmětů zatím nebyl dokázán a všechny dosavadní nákazy proběhly díky přímému kontaktu nakažené osoby se zdravou.

Přesto může v dlouhodobém horizontu dojít k poklesu počtu objednávek z asijských zemí. Podle zahraničních expertů však zbytečně, stejně tak zatím není rizikové objednávat si z Východu například potraviny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letadla Boeing 737 MAX by mohla obnovit provoz ještě letos, avizuje…

25.09.2020 13:47 Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak…

Vláda USA zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google, píše agentura AP

25.09.2020 11:21 Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na…

Vláda USA žádá soud, aby nařídil odstranění čínské aplikace WeChat z…

25.09.2020 09:36 Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění…

BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

25.09.2020 08:47 Německý výrobce luxusních automobilů BMW zaplatí ve Spojených státech pokutu 18 milionů dolarů (418…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama