Lidé se kvůli koronaviru bojí zboží z Číny. Mohou být balíky nebezpečné?

Pověstný nápis Made in China dnes najdeme téměř všude. Čína platí za jednoho z největších výrobců a vývozců spotřebního zboží a mnoho Čechů podlehlo i levným nákupům v obchodech typu AliExpress. V souvislosti s novým koronavirem se ale nyní řada lidí takového zboží obává.

Bakterie
doporučujeme

Je známo, že z Číny a okolních asijských zemí si lze objednat prakticky cokoliv za bezkonkurenčně nízkou cenu. V internetových diskuzích lidé ale stále více vyjadřují obavy z podobných nákupů.

Na vině je panika kvůli noronaviru, který má na svědomí 6000 nakažených a více než 100 mrtvých. Někteří lidé se tak obávají, že by se virus mohl do Evropy či přímo k nim domů šířit i prostřednictvím objednaných zásilek.

Může být takový balík či zboží kontaminované? To se stoprocentní jistotou nedokáží vědci vyloučit. Například virus chřipky se dokáže mimo tělo udržet až 24 hodin. V případě koronaviru ale panují silné pochybnosti, že by tomu bylo jinak.

Viry obecně dokáží mimo hostitelské prostředí přežít jen pár hodin. Zatímco zásilka z Číny k nám putuje až několik týdnů. Šance na nákazu tímto způsobem je proto minimální až vyloučená.

Nový koronavirus zatím nebyl vědci zcela zmapován, je ale téměř jisté, že i on potřebuje živé buňky k tomu, aby přežil. A ty mimo tělo nenajde, pokud mu k tomu nejsou vytvořeny specifické podmínky. Například takové, jaké dokáží vyrobit vědci v laboratoři.

Slovenský Ústav veřejného zdravotnictví odhaduje, že virus může být mimo tělo aktivní až tři dny. Dodací doba balíků je ale, jak už bylo řečeno, mnohem delší. 

Obávat se nemusí ani zaměstnanci poštovních služeb. Přenos viru prostřednictvím předmětů zatím nebyl dokázán a všechny dosavadní nákazy proběhly díky přímému kontaktu nakažené osoby se zdravou.

Přesto může v dlouhodobém horizontu dojít k poklesu počtu objednávek z asijských zemí. Podle zahraničních expertů však zbytečně, stejně tak zatím není rizikové objednávat si z Východu například potraviny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazon se brzy může stát největším maloobchodníkem v USA

12.06.2021 18:21 Americký internetový prodejce Amazon by již v příštím roce mohl vystřídat řetězec Walmart na postu…

Google ve Francii zaplatí pokutu za upřednostňování své reklamy

07.06.2021 18:31 Aktualizováno Americká internetová společnost Google ve Francii zaplatí pokutu 220 milionů eur (5,6 miliardy Kč)…

Země skupiny G7 se dohodly na dani ze zisku globálních firem minimálně 15…

05.06.2021 14:08 Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se dnes dohodli na zavedení daně ze zisku globálních…

Microsoft: Ruští hackeři zodpovědní za loňský útok na SolarWinds vedou…

28.05.2021 21:28 Ruská hackerská buňka, která loni skrze software firmy SolarWinds pronikla do sítí desítek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama