Studie: Nejbohatší Američané nedávají na charitu tolik, kolik se zavázali

Většina velmi bohatých Američanů, kteří se v rámci kampaně Giving Pledge zavázali k darování většiny svého jmění na dobročinné účely, hromadí stále větší bohatství. Řada z nich také věnované peníze posílá do svých rodinných nadací a fondů, které prostředky rozdělují pomalu a dárci díky nim rovněž požívají značných daňových výhod.

Podle nadace Thompson Reuters to uvádí studie ústavu Institute for Policy Studies.

S kampaní Giving Pledge přišli v roce 2010 miliardáři Bill Gates a Warren Buffet, kteří se zavázali, že věnují většinu svého jmění na charitu. Více než tři čtvrtiny amerických miliardářů, kteří se k jejich závazku připojili, však podle nové studie v posledním desetiletí podstatně zbohatlo.

"Účastníci Giving Pledge si v roce 2010 vytyčili, že odevzdají polovinu svého jmění a namísto toho se jejich majetek zdvojnásobil," řekl Chuck Collins, spoluautor studie. Řada nejbohatších lidí také vkládá svoje peníze do soukromých fondů, z čehož jim plyne významné daňové zvýhodnění. Tyto fondy pak často peníze jen hromadí a nedostávají se tak až ke koncovým příjemcům.

Autoři studie bohaté lidi nabádají, aby se řídili příkladem bývalé manželky nejbohatšího muže na světě Jeffa Bezose MacKenzie Scottové, která darovala 1,7 miliardy dolarů (téměř 38 miliard korun) přímo 116 charitativním organizacím.

Jedenáct z 62 americký miliardářů, kterým se studie věnuje, má nyní méně peněz než před deseti lety. Buď se tak stalo kvůli tomu, že velmi agresivně rozdávali svoje jmění, nebo kvůli vývoji na trzích. Zbylých 51 z nich však zaznamenalo "významný nárůst" čistého jmění. Z části je to proto, že vydělávají peníze rychleji, než je dokážou rozdávat, tvrdí studie.

Jedno procento nejbohatších lidí by mohlo podle analýzy OSN do roku 2050 držet až 24 procent veškerého světového jmění, nerovnoměrnost rozdělení bohatství ve společnosti se totiž stále zvyšuje. Podle nedávného šetření nevládní organizace Global Citizen a výzkumné firmy Glocalities si většina lidí přeje, aby se miliardáři více zasazovali za vymýcení chudoby.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika nejbohatší lidé světa USA (Spojené státy americké) charita Bill Gates Warren Buffett Jeff Bezos

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy