Dva týdny před mimořádným summitem Evropské unie začíná mezi členskými zeměmi hlasitěji rezonovat spor o další společné financování unijní ekonomiky. Návrh závěrů vrcholné schůzky počítá se zřízením nového fondu, který by v reakci na masivní americké subvence podpořil zvláště zelené a digitální evropské projekty. Zejména Francie či jihoevropské země se o fondu vyjadřují pozitivně, nizozemský premiér Mark Rutte tuto myšlenku v úterý jednoznačně odmítl.
Evropské země se v současnosti snaží vyrovnat s očekávanými dopady bezprecedentních investic, které na podporu boje proti klimatickým změnám chystají Spojené státy. Vláda ve Washingtonu podpoří americké firmy a prodej amerických výrobků částkou 369 miliard dolarů (8,2 bilionu Kč). EU chce zároveň pomoci firmám s dopady vysokých cen energií a motivovat je k rychlejšímu přechodu na obnovitelné zdroje. Lídři budou o možnostech podpory debatovat v Bruselu 9. a 10. února.
V navrhovaných závěrech summitu, které má ČTK k dispozici, vyzývají lídři Evropskou komisi, aby rychle předložila návrh Evropského fondu suverenity, který má "podpořit investice do strategických oblastí". Předběžný text závěrů, jehož podoba se může během předsummitových vyjednávání změnit, volá také po úpravě unijních pravidel státní podpory, která by umožnila veřejnou pomoc v "sektorech strategických pro zelenou a digitální transformaci".
Závěry summitu, které udávají směr činnosti komise a unijní politice obecně, musí 27 lídrů schválit jednomyslně. Členské země ovšem nemají v otázkách dalšího uvolňování pravidel pro státní podporu ani naplnění nového fondu jednotný postoj. Například Itálie či Španělsko podporují myšlenku, že by si EU měla podobně jako v případě mimořádného fondu obnovy určeného na pomoc po koronavirové krizi vzít na nový fond společnou půjčku. Tento nápad však odmítá Německo, Nizozemsko či další fiskálně zdrženlivější země, které se obávají dalšího zadlužování unie.
"Nemyslím, že bychom potřebovali nějaké nové peníze. Mám tím na mysli dotace, ale dokonce i úvěry," řekl v úterý nizozemský premiér Rutte bruselskému zpravodaji listu Financial Times. Stejně jako další západoevropští lídři podpořil myšlenku, aby EU nejprve využila peníze ze zmíněného fondu obnovy, které ještě nebyly vyčerpány. Podobně kriticky se k nové půjčce minulý týden vyjádřil český ministr financí Zbyněk Stanjura.
Někteří diplomaté očekávají, že téma veřejné podpory firem bude na summitu jedním z hlavních sporných bodů. Část členských zemí chce na další společné financování tlačit také kvůli tomu, že podle nich dosavadní pravidla podpory výrazně zvýhodňují firmy z velkých a bohatých států. Podle statistik komise tři čtvrtiny dosud poskytnuté státní podpory v EU připadaly na firmy z Německa a Francie.
Související

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
Aktuálně se děje
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
včera
Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.
Zdroj: Libor Novák