Výskyt rakoviny prostaty v ČR roste, muži mají strach z vyšetření

Praha - Rakovina prostaty je v Česku stále častější, upozornil dnes přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol a 2. lékařské fakulty UK Marek Babjuk. V roce 2012 žilo v ČR téměř 44 tisíc mužů s touto diagnózou, loni už přes 59 tisíc.

Rakovina prostaty se rozvíjí léta, s věkem riziko roste, ohrožuje 70 procent sedmdesátníků. Objevit se může i v mladém věku, jako u olympionika Petra Koukala. Lékaři mu nemoc zjistili v roce 2010, kdy mu bylo 25 let. Po vyléčení se badmintonista Koukal zaměřil na osvětu.

"Rakovina prostaty v posledních letech překonala ve výskytu rakovinu tlustého střeva, která doposud byla nejčastějším zhoubným nádorem u mužů v ČR. Letos zde bude žít odhadem přes 63.000 mužů s rakovinou prostaty a v roce 2020 až 80.000," uvedl Babjuk. Příznivé je podle něj to, že hlavně díky moderní léčbě klesla úmrtnost za deset let o 14 procent, ve stejném období výskyt stoupl o 56 procent.

Podle předsedkyně České onkologické společnosti Jany Prausové by výsledky mohly být lepší, kdyby se muži nebáli vyšetření. Pro většinu mužů je příliš intimní, přijdou k lékaři až ve stadiu rozvinuté nemoci.

Psali jsme:
Rakovina slinivky: Ortel smrti? Zeptali jsme se odborníka, poskytl cenné rady  

"Proto je nutné muže podpořit a zdůraznit, že vyšetření nebolí. V těchto situacích bývají oporou mužům manželky, partnerky nebo děti. Často jsou to právě oni, kdo mužům dodají odvahu, nebo je i k lékaři doprovodí," řekla.

První vyšetření by měl muž mít mezi 45 až 50 lety. Lékař vyšetří prostatu pohmatem přes konečník. Z odebrané krve se určí hladina antigenu PSA. Zvýšené hodnoty mohou signalizovat rakovinu.

Hlavními příznaky jsou různé potíže při močení. Pacienti chodí na záchod v kratších intervalech a také častěji v noci nebo mohou naopak moč zadržovat a vymočení je pro ně náročné, uvedl Vitalion.cz. Celkem vzácné je objevení krve v moči.

Známkou velmi pokročilých nádorů pak bývá nejčastěji bolest z kostního metastatického procesu, hlavně zad, kyčlí a končetin. Metastáza v kostech může někdy utlačovat míchu a působit potíže s hybností.

Nádory prostaty se mohou mezi sebou histologicky lišit, některé rostou velmi pomalu a nemetastazují, takže mohou mít vcelku dobrou prognózu, ačkoliv způsobují třeba lokální potíže s močením. Nádory, které rostou rychle a metastazují, jsou naopak nepříznivé. Metastázy se nacházejí nejčastěji v kostech, dále v plicích, játrech, méně v nadledvinách a ledvinách.

Související

Proč si nechat zkontrolovat hladinu testosteronu v krvi?

Proč si nechat zkontrolovat hladinu testosteronu v krvi?

Nenechte se mýlit, sníženou hladinou testosteronu dnes trpí již muži kolem čtyřicátého roku věku. Na vině je genetická výbava, sedavý životní styl, nadměrný stres či některé léky. Nízká hladina tohoto hormonu pak dokáže pořádně znepříjemnit každodenní rutinu profesního i osobního života.
Ilustrační fotografie

Den otců: Kde se svátek vzal a proč se slaví dnes?

Česko dnes, podobně jako mnoho dalších zemí, slaví Den otců, svátek věnovaný oslavě a uznání otců a otcovských figur ve světě. Jde o příležitost vyjádřit svou lásku, vděčnost a ocenění k mužům, kteří jsou pro děti otcovskou oporou.

Více souvisejících

Muži Prostata rakovina

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 minutou

před 28 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy