Nádor prostaty v konečné fázi? Nový lék umí prodloužit život

Praha - Pacienti v závěrečném stadiu rakoviny prostaty mají šanci na delší a kvalitnější život, a to díky účinku moderní hormonální léčby, která se jako doplněk chemoterapie používá teprve v poslední době.

Rozšíření možností způsobu léčby se týká takzvaně kastračně rezistentních nádorů, které už nereagují na klasickou hormonální léčbu standardně používanou v předchozích stadiích tohoto onemocnění. "Před rokem až dvěma jsme je vůbec neměli k dispozici. Sice nevyléčí, ale zlepší kvalitu života," řekl přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol Marek Babjuk.

Dvojice hormonálních preparátů určených pro tuto fázi onemocnění je podle primářky Onkologicko-chirurgického oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Jany Katolické k dispozici od roku 2012. Aktuálně je léčba jejich prostřednictvím hrazena ve třinácti komplexních onkologických centrech, která mají pro tyto účely zvláštní smlouvu se zdravotními pojišťovnami.

Vzhledem k rozdílnému charakteru jednotlivých nádorů však musí být léčba individuální. "Hledáme vhodného pacienta. Je to velmi heterogenní onemocnění, které není u každého pacienta stejné," poznamenala Katolická.

Je přesvědčena, že nové možnosti budou mít pro pacienty pozitivní efekt. Mimo jiné proto, že se podávají formou tablet, takže odpadá nutnost hospitalizace a pacient může být dál ve známém prostředí. "Už to nebude krátkodobé přežití se špatnou kvalitou života, ale prodlouží se to na dva až tři roky s dobrou kvalitou," uvedla Katolická. V současné době se prognóza zbývající délky života u těchto pacientů pohybuje od 18 do 27 měsíců, v případě většího počtu metastáz maximálně rok, doplnil Babjuk.

Karcinom prostaty (KP) je onemocnění s celosvětově rostoucím počtem nově zachycených případů. Podle statistických údajů je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů v rozvinutých zemích a po karcinomu plic druhou nejčastější příčinou úmrtí z onkologických důvodů. Tento všeobecný trend pochopitelně kopíruje i situace v ČR. Za posledních dvacet let se výskyt (incidence) KP v České republice téměř ztrojnásobil. Úmrtí (mortalita) na KP je ale více než třikrát nižší.

Karcinom prostaty (KP) se v naprosté většině případů zjistí náhodně na základě zvýšené hladiny prostatického specifického antigenu (PSA). Nejčastějšími příznaky jsou problémy při močení, které lze ale jen obtížně odlišit od příznaků souvisejících s nezhoubným zvětšením prostaty, které je také většinou přítomné. Mezi tyto známky patří časté močení v noci (nykturie), přes den (polakisurie), nucení na močení (urgence), únik moči po vymočení, slabý proud nebo obtížné močení (dysurie) nebo pocit nedostatečně vyprázdněného močového měchýře. Krev ve spermatu nebo v moči může být jedním z prvních příznaků pokročilého KP a urologické vyšetření je nezbytné. Ostatní příznaky mohou být již známkou velmi pokročilého nebo metastastického nádoru, patří mezi ně trvalá bolest v bocích nebo zádech, hubnutí, bledost, celková slabost a výrazné otoky dolních končetin, informuje cus.cz.

Související

Více souvisejících

rakovina Prostata zdraví

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 55 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy