Zemřela naše jediná mistryně světa v krasobruslení, populární "Ája" Vrzáňová

Praha - Je to neuvěřitelných 65 let, kdy při mistrovství světa v krasobruslení zazněla při závěrečném ceremoniálu kategorie žen tehdy ještě československá hymna. Žena, která se o to zasloužila, dnes zemřela ve věku 84 let.

Jako Alena Vrzáňová začínala kroužit první krasobruslařské obloučky na pražské Štvanici pod dohledem trenéra Karla Gloglara. Svou první medaili dostala v sedmi letech. Na své první mistrovství Evropy, už jako svěřenkyně Arnolda Geschweilera, jela v necelých 16 letech, tehdy ji ještě zastínila kolegyně Jiřina Nekolová. Krasobruslařka, které celý národ neřekl později jinak než "Ája" však postupně stoupala ve výsledkové listině, a je zajímavé, že na světové scéně se jí dařilo lépe. V ME od bronzové medaile 1948 postoupila každý rok o jeden stupnínek, takže v roce 1950 se dočkala zlata, zatímco na světové úrovni byla mistryní dvakrát. 

Neshody s nastoleným režimem po roce 1948 ji vedly k rozhodnutí emigrovat, učinila tak během MS 1950 ve Velké Británii po poradě s otcem, který její čin přes jasnou hrozbu perzekucí podpořil. Emigrace do jisté míry poté ovlivnila i neúčast hokejové reprezentace na MS, jež vyústila ve známý proces s hokejisty zvaný též Modrý & spol. Vrzáňová po svém druhém titulu opustila amatérský led. Přesunula se do Spojených států, kde pod uměleckým jménem Aja Zanova hostovala v revuích Ice Follies a Ice Capable. Působila v nich dlouhých 16 let a tři roky po ukončení bruslařské aktivity se vdala za Čechoameričana Pavla Steindlera, majitele šesti restaurací šéfkuchaře. Společně rozvíjeli podnikatelské aktivity v oblasti gastronomie a restauračních službeb. Bohužel v té době prožila i osobní tragédii, kdy po předčasném porodu přišla o dítě.

Po Sametové revoluci 1989 se Vrzáňová objevila i v tehdejším Československu se spoustou plánů, mezi něž patřila i obnova bruslařského areálu na pražské Štvanici. Postupně však její aktivity přecházely spíš do společenského života, vydala dvě knihy (Na bruslích do světa a II. kariéra). 

Prahu dále navštěvovala, třeba u příležitosti pořádání mistrovství světa a Evropy v krasobruslení, kde se scházela se svými soupeřkami či následovkyněmi. V roce 2004 byla oceněna řádem II. stupně od prezidenta Václava Havla a o pět let později se dočkala uvedení do krasobruslařské síně slávy v Los Angeles.

Její záměr zachránit štvanický areál se nepodařil, krasobruslařka později už vůbec o této záležitosti nemluvila; dva roky po jejím vstupu do Síně slávy byl stadion za poněkud záhadných okolností na příkaz pražského magistrátu srovnán se zemí. 

Alena Vrzáňová se narodila 16. května 1931 v Praze. Čtyřikrát se zúčastnila evropského šampionátu a získala zlato (1950), stříbro (1949) a bronz (1948). Stejně tak čtyřikrát reprezentovala Československo na MS, kde v letech 1949 a 1950 dobyla zlato. Jedinou účast na OH ve švýcarském St. Moritzu proměnila v pátou příčku.

Alena Vrzáňová Krasobruslení

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy